Najfajniejsze bańki mieszkaniowe w Kanadzie: Dlaczego Bank of Canada ogranicza luzowanie ilościowe

Na niektórych rynkach szaleństwo zaczęło „zwalniać”.

przez Wilk Richter do Wilcza ulica.

Przynajmniej Bank of Canada oficjalnie uznaje szaleństwo kanadyjskiego rynku mieszkaniowego, który jest uważany za Druga największa bańka mieszkaniowa na świecie, za Nową Zelandią, której bank centralny również oficjalnie uznał bańkę na rynku nieruchomości, oraz, Zatrzymałem zimnego indyka qeW przeciwieństwie do Fedu, który odmówił oficjalnego uznania czegokolwiek.

Od października ubiegłego roku Bank of Canada rozpoczął proces likwidacji skupu aktywów. Od tego czasu przestał kupować papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, uwolnił swoje zasoby umów odkupu i bonów skarbowych oraz zmniejszył tygodniową kwotę. Kupowanie kanadyjskich obligacji rządowych po raz trzeci, z 5 miliardów dolarów tygodniowo w zeszłym roku do 2 miliardów dolarów tygodniowo teraz. Aktywa w jego bilansie spadły z 575 miliardów dolarów kanadyjskich w marcu do 487 miliardów dolarów kanadyjskich w zeszłym tygodniu. W jej komentarzach bańka mieszkaniowa jest duża.

Rynki mieszkaniowe reagują powoli, rozłożone na lata, a kanadyjski rynek mieszkaniowy zaczyna dość mocno reagować. Sprzedaż domów w czerwcu spadła o 8,4% w porównaniu z majem, trzecim z rzędu miesiącem spadków, a zapasy wzrosły do ​​2,3 miesiąca podaży z 2,1 miesiąca. A na kilku rynkach, takich jak Greater Toronto, historyczne podwyżki cen zaczynają „zwalniać”, jak to się teraz nazywa, co miesiąc, ale to nadal szaleństwo.

w Wielkim Vancouver, Ceny domów wzrosły w czerwcu o 2,7% w porównaniu z majem i wzrosły o 14,7% rok do roku, według Indeks cen nieruchomości Teranet-National Bank Dzisiaj. Zwróć uwagę, jak radykalna polityka monetarna Banku Kanady, która rozpoczęła się w marcu 2020 r., przekształciła trwający już od dwóch lat kryzys mieszkaniowy w Vancouver:

Indeks cen mieszkań Teranet-National Bank śledzi ceny domów jednorodzinnych za pomocąpary sprzedażowepodobny do Indeks cen domów Case-Shiller w Stanach Zjednoczonych, porównując cenę domu sprzedanego w bieżącym miesiącu o godz ten sam dom kiedy wcześniej sprzedano. Ponieważ śledzi liczbę dodatkowych dolarów kanadyjskich potrzebnych do zakupu tego samego domu w czasie, jest miarą inflacji cen domów.

READ  Jeff Bezos poparł General Fusion budowę obiektu syntezy jądrowej w Wielkiej Brytanii

W aglomeracji TorontoCeny domów „zwolniły”: w czerwcu indeks wzrósł o 2,7% w porównaniu z majem, ale ten szalony wzrost (w tempie 32% rocznie!) był najwolniejszym wzrostem od marca. W ujęciu rocznym indeks wzrósł o 15,9%. Zwróć uwagę na spadek cen domów w 2017 r. i późniejsze wahania, dopóki Bank of Canada nie otworzył swojego skarbca:

Wszystkie wykresy są tutaj w tej samej skali, co wykres Vancouver, z większą ilością białych przestrzeni pojawiających się na górze listy, co wskazuje na wolniejszy wzrost cen w ciągu ostatnich 20 lat w porównaniu z Vancouver.

w Hamilton, Ontario, ceny domów wzrosły w czerwcu o 3,8% w porównaniu z majem, a oszałamiające 28,0% rok do roku, dziękuję Alleluja Bank of Canada. Ale teraz Bank Kanady, koncentrując się na tym ogromnym wzroście inflacji cen domów, wycofuje się ze swojej radykalnej polityki monetarnej. Również tutaj rynek mieszkaniowy zaczął spadać i wahać się w 2017 roku, a to polityka antypandemiczna przyjęta przez Bank of Canada doprowadziła do tego nagłego wzrostu:

w WiktoriiCeny mieszkań wzrosły w czerwcu o 2,7% io 18,5% rok do roku. Rynek mieszkaniowy ustabilizował się w 2018 roku i pozostał na tym poziomie do momentu otwarcia skarbca przez Bank Kanady w marcu 2020 roku:

w WinnipeguCeny domów wzrosły w ciągu miesiąca o 1,3%, najwolniej od marca, na znak tego „spowolnienia”, i wzrosły o 9,9% rok do roku. Tam też ceny domów spłaszczyły grunt w 2013 roku, ale polityka Banku Kanady pozbyła się ich:

w MontrealuCeny domów wzrosły o 2,8% w miesiącu i 19,4% rok do roku:

w OttawieCeny domów wzrosły w ciągu miesiąca o 4,0% (48% rok do roku!) i 25,8% rok do roku. Ale poczekaj, ten szalony wzrost o 4,0% w czerwcu jest niższy od przerażająco szalonego wzrostu o 4,9% (59% r/r) w maju:

w HalifaxCeny domów wzrosły w czerwcu o 3,5% i jeśli chodzi o ten ogromny wzrost, było to spowolnienie w stosunku do wzrostu o 4,3% w maju i wzrostu o 5,4% w kwietniu. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 30,8%:

READ  Rivian opóźnia dostawę odbioru R1T

w QuebecuCeny domów wzrosły o 1,3% w ciągu miesiąca i 10,8% rok do roku:

Calgary i Edmonton, ostatnie dwa miasta w indeksie cen domów Teranet-National Bank House, to dwa z kanadyjskich miast dotkniętych kryzysem naftowym. W Calgary ceny domów były nadal niższe niż w 2014 r. i wyższe niż w 2007 r.; Indeks Edmonton pozostaje znacznie poniżej szczytu boomu naftowego z 2007 r. W ostatnich latach pewna forma prawdopodobieństwa przesunęła się do wewnątrz. W rezultacie żadne z miast nie zakwalifikowało się na tę listę najbardziej luksusowych baniek mieszkaniowych w Kanadzie.

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Używaj programów do blokowania reklam – całkowicie rozumiem dlaczego – ale czy chciałbyś wesprzeć witrynę? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na kufel piwa i mrożonej herbaty, aby dowiedzieć się, jak:

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Obserwuj naszych sponsorów, Klasyczne metalowe systemy dachoweOmów korzyści płynące z używania produktów, które tworzą.

Informacje o produkcie są dostępne na Klasyczne metalowe systemy dachoweProducent pięknych powierzchni metalicznych.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top