Na horyzoncie zbliża się kolejna wielka wypłata Elona Muska

CEO Elon Musk Nie otrzymuje żadnej pensji ani nagrody pieniężnej. Płaciłem tylko opcjami na akcje. Ale właśnie wyczerpał możliwości dostępne w pakiecie kompensacyjnym Dostałem go od Tesli w 2018 rokupakiet, który okazuje się najbardziej lukratywnym pakietem opcji na akcje emitowanych przez jakąkolwiek firmęI Według Courtney Yu, dyrektora ds. badań w firmie Equilar zajmującej się odszkodowaniem dla kadry kierowniczej.

93,9 mln opcji, które Musk otrzymał do tej pory z tego pakietu, były warte 86,8 mld USD na piątkowe zamknięcie, po uwzględnieniu ceny wykonania.

Musk dostał 25,3 miliona tych opcji w zeszłym tygodniu tylko dlatego, że Rekord zarobków Tesli Opublikowano w środę. Prawdopodobnie wkrótce otrzyma kolejne 8,4 miliona opcji, być może po tym, jak firma ogłosi wyniki za drugi lub trzeci kwartał, w oparciu o prognozy analityków dotyczące przychodów firmy.

Ale te 8,4 miliona opcji, warte miliardy, to stosunkowo niewielka część tego, co Musk może ostatecznie otrzymać. Gdy otrzyma te dodatkowe opcje, otrzyma 101 milionów opcji z podziałem skorygowanych, które były częścią pakietu płac 2018. Pytanie powinno brzmieć, czy dostanie więcej opcji, być może dziesiątki milionów więcej.

Musk uniknął pytania o tę wypłatę podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami w środę, mówiąc po prostu: „Obecnie nie toczą się żadne dyskusje na temat mojego dodatkowego wynagrodzenia”.

Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie zaoferuje mu tego rodzaju płatności.

Nie wszyscy dyrektorzy ds. technicznych mają wybór

Niektórzy miliarderzy technologiczni dobrze sobie radzili bez opcji na akcje.

Amazonka (AMZN) Założyciel Jeffa Bezosa, który jest drugą najbogatszą osobą na świecie, (Jest wart około 100 miliardów dolarów mniej niż MuskI Facebook (pełne wyżywienie) Założyciel firmy Mark Zuckerberg nie otrzymał żadnych dotacji ani opcji na akcje od czasu pierwszej oferty publicznej ich firm w latach odpowiednio 1997 i 2012. Nie zarabiali też dużo. Bezos zarabiał 81 000 dolarów rocznie, gdy był dyrektorem generalnym, a Zuckerberg zarabiał 1 dolara rocznie przez większość ostatniej dekady.

Skorzystali z ogromnego wzrostu wartości posiadanych akcji, odkąd ich firmy weszły na giełdę.

Szacuje się, że fortuna Muska jest duża 270 miliardów dolarów, pochodzi z uznania akcji Tesli. Jednak od 2009 roku, czyli na rok przed wejściem spółki na giełdę, regularnie otrzymywał opcje na akcje w ramach rekompensaty.

Wykorzystał wiele z tych opcji, ponieważ zbliżały się one do wygaśnięcia. Praktycznie wszystkie pozostałe opcje pochodzą od niego Plan płatności 2018.

READ  Akcje chińskich deweloperów, obligacje ponownie spadają wraz z zawieszeniem jednostek Kaisa

Wall Street chce więcej opcji na piżmo

Wielu analityków uważa, że ​​to tylko kwestia czasu, zanim Tesla przedstawi kolejny pakiet opcji dla Muska.

Alex Potter, analityk Piper Sandler & Co., który podczas środowej rozmowy z inwestorami zapytał Muska o możliwy nowy pakiet wynagrodzeń, poświęcił chwilę, by powiedzieć, że poprzedni pakiet „wygląda na to, że działa dobrze”.

Został on zatwierdzony przez 81% akcjonariuszy Tesli, którzy głosowali nad pakietem płac Muska w 2018 roku. Inni analitycy uważają, że nowy pakiet będzie korzystny zarówno dla firmy, jak i dla Muska.

„W końcu zarząd ponownie załaduje plan Elona” – powiedziała Jane Munster, partner zarządzający w Loup Ventures – „I będzie to ogromny plan, tak jak poprzedni”. „Elon myśli na wielką skalę i ma ogromne nowe rynki, na których może realizować i budować wspaniałe biznesy, w tym autonomię i robotykę”.

Czy jest jakiś minus w PR zasypywaniu najbogatszego człowieka na świecie dodatkowymi opcjami, które mogą dodać dziesiątki, jeśli nie setki miliardów, do jego fortuny?

„Elon jest najbogatszą osobą na świecie i wciąż może przyciągać ciężko pracujących ludzi” — powiedział Munsger. „Ci ludzie dodadzą mu otuchy za pomocą nowego, ogromnego pakietu komputerowego”.

Nowy pakiet opcji Muska może wiele zrobić, aby uspokoić inwestorów, którzy obawiają się, że może stracić koncentrację na Tesli w związku z jego stanowiskiem dyrektora generalnego SpaceX lub zainteresowaniem. Kupowanie i konwertowanie Twittera.

„To sprawi, że inwestorzy Tesli będą lepiej spać w nocy, wiedząc, że ma podpisany, zapieczętowany i dostarczony pakiet korporacyjny od pięciu do dziesięciu lat” – powiedział Dan Ives, analityk techniczny w Wedbush Securities.

Czy Musk potrzebuje więcej opcji, aby opiekować się Teslą?

Trudno wyobrazić sobie kogoś tak bogatego jak Musk i tak namiętnego jak Tesla, z motywacją do spędzania mniej lub więcej czasu w firmie w zależności od tego, co dostanie w kolejnym pakiecie wynagrodzeń. A jeśli pieniądze są czynnikiem motywującym, to wartość 265,5 mln akcji i aktualne opcje na Teslę powinny zapewnić mu wszelką zachętę, jakiej potrzebuje.

READ  Setki pracowników TTC zostaną zawieszone po tym, jak związek przegrał proces sądowy w celu wstrzymania mandatu na szczepionki dla agencji tranzytowej w Toronto

„On naprawdę ma motywację finansową, aby utrzymać Teslę w dobrym stanie” — powiedział Yu z Equilar.

Jednak zwolennicy nowego pakietu twierdzą, że rozwiąże on wiele wątpliwości dotyczących koncentracji Muska, które krążyły odkąd był Ogłosił swoje plany zakupu Świergot (TWTR).

„Podczas gdy jego DNA nie zmieni się bez względu na to, czy ma nowe opcje Tesli, czy nie, Street chce, aby miał inny komputer” – powiedział Ives.

Tesla ponosi koszty w związku z udostępnieniem Muskowi dodatkowych opcji, chociaż jest to rekompensata bezgotówkowa. Szacunkowa wartość księgowa tych opcji jest wykazywana jako koszt w rachunku zysków i strat. W zeszłym roku Tesla zaksięgowała 571 milionów dolarów w wydatkach związanych z samym pakietem wynagrodzeń Muska w 2018 roku. Jeśli nie dostanie nowego, te wydatki znikną z rachunku zysków i strat.

I chociaż nowy pakiet Muska z pewnością zostanie skrytykowany przez tych, którzy uważają, że prezesi otrzymują za dużo wynagrodzenia, akcjonariusze Tesli i nikt inny nie podejmą tej decyzji.

„Piżmo jest w oczach ludzi albo bohaterem, albo złoczyńcą” – powiedział Ives. „Nowy pakiet albo sprawi, że ludzie będą go bardziej nienawidzić, albo poczują się dobrze, gdy pozostanie na miejscu”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top