Lars Vilks, szwedzki artysta, był podobno zagrożony rysunkiem proroka Mahometa w wypadku samochodowym

Szwedzki artysta Lars Vilks przemawia podczas wywiadu dla Associated Press w szwedzkim Malmo, środa, 4 marca 2015 r. Vilks, który od 2007 r. żyje pod ochroną policji, zmarł z powodu narysowania proroka Mahometa ze zwłokami psa , z powodu groźby śmierci. Wypadek drogowy w niedzielę 3 października 2021 r. poinformowały szwedzkie media.

David Keaton/The Associated Press

Szwedzkie media podały, że szwedzki artysta Lars Vilks, który od 2007 roku żyje pod ochroną policji, którego rysunek proroka Mahometa został zdemaskowany wraz z ciałem psa i groźbami śmierci, zginął w niedzielę w wypadku samochodowym.

Media podały, że wypadek zawierał informacje o zderzeniu ciężarówki z cywilnym samochodem policyjnym z Larsem Vilksem i jego ochroną przed policją.

Szwedzka agencja informacyjna TT poinformowała, że ​​policja potwierdziła, że ​​75-letni Felix był w samochodzie z dwoma policjantami, a gazeta Dagens Nyheter podała, że ​​partner artysty potwierdził jego śmierć.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Przyczyna wypadku była badana.

Felix był w dużej mierze nieznany poza Szwecją, zanim namalował Mehmeta. W domu zasłynął z tego, że bez pozwolenia zbudował pomnik z drewna wyrzuconego przez morze w rezerwacie przyrody w południowej Szwecji, co doprowadziło do przedłużającej się batalii prawnej. Został ukarany grzywną, ale posąg na plaży – chaotycznie przybity gwoździami patchwork z drewna – przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających rocznie.

Życie Feliksa zmieniło się drastycznie 13 lat temu po tym, jak narysował szkic Mahometa z ciałem psa. Konserwatywni muzułmanie uważają psy za nieczyste, a prawo islamskie ogólnie sprzeciwia się przedstawianiu Proroka, nawet jeśli jest to korzystne, aby nie prowadzić do bałwochwalstwa.

Al-Kaida wyznaczyła nagrodę za głowę Felixa. W 2010 roku dwóch mężczyzn próbowało spalić jego dom w południowej Szwecji. W zeszłym roku pewna kobieta z Pensylwanii przyznała się do spisku mającego na celu usiłowanie jego zabójstwa.

READ  Tankowiec z paliwem eksploduje w Libanie, zabijając co najmniej 20 | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top