Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje obraz łączących się dwóch galaktyk

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje obraz łączących się dwóch galaktyk

Agencja NASA James Webb Teleskop kosmiczny uchwycił niedawno obraz dwóch odległych galaktyk łączących się w jedną. Zdjęcie przedstawia IC 1623, dwie galaktyki znajdujące się w odległości ponad 270 milionów lat świetlnych i wchodzące w ostatnią fazę ich łączenia.

Trwająca kolizja powoduje również „frenetyczną falę formowania się gwiazd, znaną jako gwiezdna eksplozja” akrecji gwiezdnych gazów, według(Otwiera się w nowym oknie) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). W rezultacie IC 1623 produkuje 20 razy więcej gwiazd niż nasza Droga Mleczna.

Astronomowie połączyli zdjęcie IC 1623 w średniej podczerwieni z bliską podczerwienią, aby stworzyć ten obraz. (kredyt: ESA)

„Ciągły intensywny rozbłysk gwiazd powoduje intensywną emisję w podczerwieni, a łączące się galaktyki mogą być w trakcie formowania supermasywnej czarnej dziury” – mówi Europejska Agencja Kosmiczna.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma również: zarejestrowany(Otwiera się w nowym oknie) Obrazy IC 1623. Jednak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma mocniejsze czujniki podczerwieni, które umożliwiają mu uchwycenie w większym stopniu formowania się gwiazd zachodzącego w obłokach galaktycznego pyłu.

obrazek

Porównanie zdjęć Hubble’a z obrazami w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. (kredyt: ESA)

obrazek

(kredyt: NASA)

Aby udowodnić różnicę, ESA skrzynia(Otwiera się w nowym oknie) Porównanie na podzielonym ekranie IC 1623 wykonane przez Hubble’a i porównanie z Jamesem Webbem. Jak widać, nowszy teleskop daje bardziej szczegółowy obraz wielu rodzących się gwiazd, szczególnie w centralnym regionie, gdzie zderzają się dwie galaktyki.

Polecane przez naszych redaktorów

„Gęsta wiązka pyłu przesłaniała te cenne spostrzeżenia z obserwacji teleskopów takich jak Hubble. Jednak imponująca czułość i rozdzielczość w podczerwieni Webb na tych długościach fal pozwala jej widzieć poza pyłem i stworzyła oszałamiający obraz powyżej, kombinację MIRI (środek w podczerwieni) i NIRCam (bliska podczerwień)” dodaje Europejska Agencja Kosmiczna.

READ  ExoMars Rover Twin rozpoczyna misję na Ziemi symulującą teren Marsa

Agencja kosmiczna zauważyła również, że zwarty rdzeń kolizyjny jest bardzo jasny jak płatek śniegu wysokość dyfrakcji(Otwiera się w nowym oknie) dzieje się na zdjęciu.

Poznaj nasze najlepsze historie!

zapisać się na Co nowego teraz Aby każdego ranka dostarczać nasze najważniejsze wiadomości do Twojej skrzynki odbiorczej.

Ten biuletyn może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na Warunki korzystania A Polityka prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania biuletynów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *