Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje pierścienie i księżyce Neptuna | nowości naukowe i technologiczne

NASA opublikowała zupełnie nowe zdjęcia Neptuna i jego pierścieni, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w lipcu.

Neptun to układ słoneczny najbardziej zewnętrzna planeta które mają cienkie pierścienie z delikatnymi smugami kurzu wokół nich.

Po raz pierwszy zaobserwowano je w podczerwieni, co pozwoliło na uchwycenie siedmiu z 14 księżyców Neptuna.

Siedem, które można zobaczyć z nowo wydanych fotosów, to Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteus, Larissa i Triton.

Tryton jest największym i najbardziej niezwykłym księżycem Neptuna, który dominuje na obrazie Neptuna autorstwa Jamesa Webba jako punkt promienia światła, tworząc charakterystyczne kolce dyfrakcyjne, które można zobaczyć na wielu zdjęciach Webba.

Webb niedawno pokazał Jowisza w jego najczystszej postaci na nowych zdjęciach opublikowanych w zeszłym miesiącu.

Całkowicie nowa technologia teleskopowa została uruchomiona niecały rok temu, w grudniu 2021 roku i istnieje w celu obserwacji Wszechświata.

Eksperci mają nadzieję, że uda im się cofnąć do początków czasu gwiazdy Galaktyki powstały po raz pierwszy.

obrazek:
Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI

Voyager 2 NASA był pierwszym statkiem kosmicznym, który w 1989 roku zobaczył lodowatą niebieską planetę Neptuna w locie. Żaden inny statek kosmiczny nie odwiedził tej planety.

Minęły trzy dekady, odkąd astronomowie ostatni raz widzieli szczegółowo pierścienie Neptuna, powiedziała Heidi Hamill z Space Science Institute.

Pani Hamill, astronom planetarny i ekspert od systemów Neptuna współpracująca z Webbem, powiedziała w wątku na Twitterze: „JWST trwało od ponad 20 lat.

„…i ta jasna niebieska 'gwiazda’? To nie jest gwiazda! To wspaniały księżyc Neptuna Tryton! Wydaje się jaśniejszy niż Neptun, ponieważ przy tych długościach fal bliskiej podczerwieni światło słoneczne jest pochłaniane przez atmosferę Neptuna, tworząc metan. ciemniejsze – dlatego też pojawiają się odcinki”.

James Webb jest obecnie największym i najpotężniejszym teleskopem na świecie, zdolnym uchwycić do miliona mil od Ziemi.

READ  Słońce emituje umiarkowaną słoneczną poświatę

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top