Korea Północna i Południowa wymieniają strzały ostrzegawcze wzdłuż granicy morskiej

Seul, Korea Południowa –

Korea Północna i Południowa wymieniły w poniedziałek ogień ostrzegawczy wzdłuż spornej zachodniej granicy morskiej – widowisko rozlewu krwi i przeszłych bitew morskich – w rozwoju, który budzi alarm w związku z potencjalnymi starciami po ostatniej fali testów broni w Korei Północnej.

Połączeni szefowie sztabu powiedzieli w oświadczeniu, że marynarka wojenna Korei Południowej wydała ostrzeżenia i oddała strzały ostrzegawcze, aby odeprzeć północnokoreański statek handlowy, który naruszył granicę morską o 3:42 rano.

Wojsko Korei Północnej poinformowało, że jej jednostki obrony wybrzeża odpowiedziały wystrzeleniem 10 pocisków ostrzegawczych ognia artyleryjskiego w kierunku jej wód terytorialnych, gdzie wykryto „wrogi ruch morski”. Okręt marynarki południowokoreańskiej został oskarżony o ingerencję na wodach Korei Północnej pod pretekstem rozprawienia się z niezidentyfikowanym statkiem.

Nie zgłoszono żadnych walk, ale granica morska u zachodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego jest źródłem długotrwałych działań wojennych. Dowództwo ONZ pod przewodnictwem USA wyznaczyło granicę pod koniec wojny koreańskiej w latach 1950-53, ale Korea Północna nalega, aby granica wkraczała głęboko w wody kontrolowane przez Południe. Wśród śmiertelnych wydarzeń w regionie znalazło się zbombardowanie południowokoreańskiej wyspy przez Koreę Północną i rzekome storpedowanie południowokoreańskiego okrętu marynarki wojennej, oba w 2010 roku. Oba ataki zabiły 50 Koreańczyków z Korei Południowej.

Analityk Cheong Seong-Chang z południowokoreańskiego prywatnego Instytutu Sejong powiedział, że Korea Północna prawdopodobnie celowo zaplanowała wtargnięcie swojego statku, ponieważ „nie do pomyślenia” było, aby północnokoreański statek handlowy przekroczył granicę na początku dnia bez pozwolenia od koreańskiego statku handlowego. Armia Północy.

Cheong powiedział, że Korea Północna jest ośmielona przez ostatnie testy rakietowe, które według Korei Północnej symulowały użycie taktycznej broni jądrowej do atakowania celów w Korei Południowej i USA. Zaznaczył, że Pjongjang będzie również wiedział, że napięte stosunki Waszyngtonu z Rosją i Chinami utrudniają Stanom Zjednoczonym nawiązanie współpracy z dwoma regionalnymi potęgami w kwestii Korei Północnej.

READ  Muhammad Syed został oskarżony o trzecie z czterech morderstw muzułmanów, które wstrząsnęły Albuquerque

„Armia Korei Południowej musi poczynić przygotowania, aby zapobiec nowym potyczkom na Morzu Zachodnim i spowodować bombardowanie artyleryjskie przez armię Korei Północnej” na przygranicznej wyspie w Korei Południowej, powiedział Cheong.

Połączeni szefowie sztabu Korei Południowej powiedzieli, że poniedziałkowy ostrzał artyleryjski Korei Północnej naruszył międzykoreańską umowę z 2018 r. dotyczącą ograniczenia działań wojennych i podważenia stabilności na Półwyspie Koreańskim. Powiedziała, że ​​pociski północnokoreańskie nie wylądowały na wodach Korei Południowej, ale Korea Południowa zwiększa swoją gotowość wojskową.

Sztab Generalny Północnokoreańskiej Armii Ludowej oskarżył Koreę Południową o podżeganie do działań wojennych w pobliżu jej granicy lądowej, a także o eksperymenty artyleryjskie i nadawanie głośników propagandowych. Korea Południowa już potwierdziła, że ​​w zeszłym tygodniu przeprowadziła ostrzał artyleryjski w ramach swoich regularnych ćwiczeń wojskowych, ale zaprzeczyła wznowieniu megafonów, które obie Korea wstrzymały na mocy porozumienia z 2018 roku.

„Sztab Generalny Koreańskiej Armii Ludowej po raz kolejny wysyła poważne ostrzeżenie do wrogów, którzy interweniowali nawet na morzu po prowokacjach, takich jak niedawny ostrzał artyleryjski i głośniki nadawane na froncie lądowym” – czytamy w oświadczeniu Północy.

Korea Północna powiedziała, że ​​jej ostatnie testy broni, które obejmowały pociski nuklearne i pociski artyleryjskie, były odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi jako próbę przed inwazją.

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że Korea Północna mogłaby przedłużyć falę testową, przeprowadzić pierwszy od pięciu lat test nuklearny lub rozpocząć inne prowokacje w pobliżu zachodniej granicy morskiej lub w innym miejscu, podczas gdy siły zbrojne Korei Południowej i USA będą kontynuować wspólne ćwiczenia wojskowe.

„Polityka Pjongjangu polegająca na obwinianiu zagrożeń zewnętrznych i demonstrowaniu zaufania do zdolności wojskowych może skłaniać do podejmowania większego ryzyka” – powiedział Leif Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Iowa w Seulu. „Dochodzenie Korei Północnej w sprawie obrony obwodowej Korei Południowej może doprowadzić do niebezpiecznej wymiany ognia i niezamierzonej eskalacji”.

READ  Ivanka Trump powiedziała reporterowi, że Trump musi zrobić wszystko, by przeciwstawić się wyborom

Wojsko Korei Południowej prowadzi obecnie coroczne ćwiczenia polowe, w których w tym roku wezmą udział siły amerykańskie. W ramach ćwiczeń siły zbrojne Korei Południowej i USA rozpoczęły w poniedziałek czterodniowe ćwiczenia ogniowe na dużą skalę u zachodniego wybrzeża półwyspu. Marynarka Wojenna Korei Południowej poinformowała w oświadczeniu, że ćwiczenia będą transportować amerykańskie niszczyciele, samoloty bojowe, śmigłowce i samoloty.

Waszyngton i Seul ograniczyły lub odwołały swoje regularne ćwiczenia w ostatnich latach, aby wzmocnić uśpioną obecnie dyplomację nuklearną z Koreą Północną lub chronić się przed pandemią COVID-19. Ale sojusznicy ożywili lub rozszerzyli te ćwiczenia od czasu inauguracji w maju konserwatywnego prezydenta Korei Południowej Yoon Seok-yeola, który obiecał zająć ostrzejsze stanowisko przeciwko prowokowaniu Korei Północnej.

W przyszłym tygodniu Korea Południowa i Stany Zjednoczone przeprowadzą wspólne ćwiczenia sił powietrznych z udziałem około 240 samolotów bojowych, w tym myśliwców F-35 eksploatowanych przez oba kraje. Wojsko Korei Południowej poinformowało we wtorek, że ćwiczenia mają na celu sprawdzenie wspólnych zdolności operacyjnych obu krajów i poprawę gotowości bojowej.

Niektórzy eksperci twierdzą, że testy północnokoreańskie wskazują również, że jej przywódca Kim Dzong Un nie ma zamiaru w najbliższym czasie wznowić zablokowanej dyplomacji nuklearnej z Waszyngtonem, ponieważ chce skupić się na dalszej modernizacji swojego arsenału nuklearnego, aby wzmocnić swoje wpływy w przyszłych negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi. .

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top