Polska jest blisko Westinghouse ze swoją pierwszą elektrownią jądrową

(Bloomberg) – Polska jest bliska wyboru Westinghouse Electric do pomocy w budowie swojej pierwszej elektrowni jądrowej, ponieważ największa gospodarka wschodnia Unii Europejskiej spieszy z zastąpieniem starzejących się jednostek węglowych.

Wicepremier Polski Jacek Sasin i minister klimatu Anna Moskwa ogłosili swoją preferowaną opcję po weekendowym spotkaniu z sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm. Westinghouse Korea Hydro & Nuclear Power Co. za kontrakt. i konkuruje z Electrique de France SA.

„Nie możemy pomijać faktu, że Stany Zjednoczone są naszym strategicznym partnerem dla całej polskiej architektury bezpieczeństwa” – powiedział Sassin na konferencji prasowej w Waszyngtonie, wskazując jednocześnie na wojnę na Ukrainie. „Takie czynniki muszą być brane pod uwagę. Istnieje duża szansa, że ​​ostatecznie wybierzemy Westinghouse.

Po latach dyskusji o nowych inwestycjach Polska stara się uruchomić swój pierwszy reaktor jądrowy w 2033 roku w ramach planu budowy od 6 do 9 gigawatów mocy. Rząd określił Choczewo w pobliżu Morza Bałtyckiego jako lokalizację trzyreaktorowej elektrowni i planuje wybrać dostawcę technologii do końca 2022 roku.

Polska wybierze partnera przed podjęciem decyzji o lokalizacji kolejnego zakładu, powiedział Sasin. Oczekiwano, że kraj wybierze drugiego dostawcę, aw ostatnich tygodniach media donosiły, że przedsiębiorstwa energetyczne PGE SA i ZE PAK SA starają się o podpisanie umowy z południowokoreańskim KHNP na elektrownię jądrową w centralnej Polsce.

Sasin powiedział, że rząd będzie „wspierał” przedsięwzięcia biznesowe zgodne ze strategią energetyczną kraju. Nie ujawnił potencjalnej wartości umowy z Westinghouse.

Energia jądrowa zapewni zrównoważoną produkcję energii elektrycznej dla Polski, która planuje budowę morskich farm wiatrowych i inwestycje w energię fotowoltaiczną, aby do 2050 r. odejść od paliw kopalnych.

©2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top