Kanadyjskie jezioro ostatniej szansy ma wskazówki dotyczące pochodzenia życia na Ziemi: badania

Kanadyjskie jezioro ostatniej szansy ma wskazówki dotyczące pochodzenia życia na Ziemi: badania

Ostatnia szansa to płytki zbiornik wodny, głęboki na nie więcej niż stopę. (obraz reprezentacyjny)

Nowe badanie twierdzi, że jezioro w Kanadzie kryje wskazówki dotyczące pochodzenia życia na Ziemi. Niektórzy naukowcy twierdzą, że życie pojawiło się w regionach wulkanicznych, otoczonych delikatną mieszaniną substancji chemicznych i warunków fizycznych. Prawdopodobnie podobna sytuacja miała miejsce około cztery miliardy lat temu, a badania Davida Catlinga i współpracowników dostarczają nowego wsparcia dla tej tezy. Badali jezioro Last Chance, płytki, słony zbiornik wodny położony na płaskowyżu wulkanicznym w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Naukowcy stwierdzili, że jezioro zawiera dowody na to, że bogate w węglany jeziora na starożytnej Ziemi mogły być „kolebką życia”. Badanie zostało opublikowane w czasopismo Natura 9 stycznia.

„Udało nam się znaleźć specyficzne warunki, jakich ludzie używają do składania elementów budulcowych życia w przyrodzie” – powiedział Catling, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Waszyngtońskim. „Uważamy, że mamy bardzo obiecujące miejsce dla pochodzenie życia.” .

Jezioro przyciągnęło ich po przestudiowaniu niepublikowanej pracy magisterskiej z lat 90., w której odnotowano niezwykle wysoki poziom fosforanów.

Ostatnia szansa to płytki zbiornik wodny, głęboki na nie więcej niż stopę. Położone jest na płaskowyżu wulkanicznym, na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Jezioro zawiera najwyższy poziom stężonych fosforanów, jaki kiedykolwiek odnotowano w jakimkolwiek naturalnym zbiorniku wodnym na Ziemi. To 1000 razy więcej niż zwykle w oceanach i jeziorach. CNN Cytowano, że powiedział to Sebastian Haas, pracownik naukowy ze stopniem doktora, który studiuje mikrobiologię i chemię środowiska wodnego na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Jest głównym autorem tej publikacji.

Fosforan jest kluczowym pierwiastkiem w cząsteczkach biologicznych i zawiera fosfor, pierwiastek podtrzymujący życie. Występuje w cząsteczkach takich jak RNA i DNA.

Próbki wody z jeziora pobrano w latach 2021–2022. Analiza wykazała, że ​​oprócz fosforanów woda zawiera także mineralny dolomit.

READ  Gwiazda eksplodowała 10 000 lat temu i pozostawiła nas ze wspaniałą Mgławicą Welon (zdjęcie)

Połączone procesy chemiczne, pod wpływem minerałów ze skały wulkanicznej, na której powstało jezioro, w połączeniu z suchym klimatem, skutecznie wytworzyły unikalne stężenia fosforanów – zestaw warunków, które według badaczy mogą pewnego dnia dać początek życiu na Ziemi. Zdaniem pana Haasa, ziemia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *