Jest wtorkowy wieczór w Kijowie. Oto, co musisz wiedzieć.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że określiło warunki dla dwóch morskich korytarzy humanitarnych, aby umożliwić bezpieczny ruch statków na Morzu Czarnym i Azowskim, wynika z oświadczenia opublikowanego w poniedziałek w Telegramie. Oświadczenie zbiega się z międzynarodowym potępieniem wielomiesięcznej blokady głównych portów przez Rosję.

„Federacja Rosyjska podejmuje pełen zakres działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi cywilnej na wodach Morza Czarnego i Morza Azowskiego” – stwierdziło w oświadczeniu rosyjskie ministerstwo. „Pozostaje zagrożenie dla żeglugi i uszkodzenia infrastruktury portowej w wyniku dryfowania ukraińskich kopalń wydobytych z cumowań wzdłuż wybrzeża krajów czarnomorskich”.

Jakiś kontekst: Światowi przywódcy potępili trwającą od miesięcy blokadę głównych portów Ukrainy przez siły rosyjskie – w tym Mariupola na Morzu Azowskim i Odessy na Morzu Czarnym – która pozostawiła w kraju ponad 20 mln ton zboża. Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że około 30 rosyjskich okrętów i okrętów podwodnych utrzymać oblężenie! Żegluga cywilna na Morzu Czarnym.

Według rosyjskiego oświadczenia, morski korytarz humanitarny na Morzu Azowskim będzie działał przez całą dobę, aby umożliwić statkom opuszczenie portu Mariupol,

Tymczasem na Morzu Czarnym rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w godzinach pracy będzie działał humanitarny korytarz morski „aby opuścić porty Chersoń, Mikołajów, Czarnomorsk, Oczaków, Odessa i Jużnyj w kierunku południowo-zachodnim od morza terytorialnego wyspy Ukrainy”.

Rosyjskie ministerstwo zarzuciło też władzom ukraińskim niepodejmowanie kroków w celu rozwiązania problemu zablokowanych statków.

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powtórzył, że Ukraina powinna oczyścić wody przybrzeżne dla statków ze zbożem i zapewnić, że Rosja ułatwi im przejście i nie użyje rozminowujących szlaków morskich do ataku na Ukrainę.

Ukraina również oskarżyła Rosjan układanie min na Morzu Czarnym.

Anna Chernova z CNN przyczyniła się do powstania tego wpisu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top