Jak wycofanie się Rosji wpłynie na Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Został okrzyknięty jako postzimnowojenna współpraca dla dobra ludzkości: dwaj długoletni wrogowie jednoczą się, aby wystrzelić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ponad 20 lat temu.

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jedną z najbardziej złożonych prac inżynieryjnych, naukowych i opartych na współpracy, jakie kiedykolwiek wykonano” – chwali się Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Jednak stosunki między Rosją a Zachodem coraz bardziej napięte w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, urzędnicy w Moskwie ogłosili we wtorek, że Rosja wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2024 r., a zamiast tego skoncentruj się na budowaniu konkurencyjnej infrastruktury kosmicznej.

Analitycy obawiają się, że wycofanie się Rosji z jednego z ostatnich śladów współpracy z Zachodem opóźni badania naukowe i być może doprowadzi do dalszej militaryzacji kosmosu.

„Od jakiegoś czasu słychać było huk, ale to smutny dzień” – powiedział Mubaddi Rahman, założyciel Sidrat Research, firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi z Toronto. „Jeszcze przed inwazją na Ukrainę i wszystkie kraje [Russian President Vladimir] Różne ataki Putina spowodowały pewne rozdrobnienie w społeczności kosmicznej, a kraje chciały zrobić to same ”.

CBC News analizuje, co rosyjski ruch oznacza dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, eksploracji kosmosu i polityki wielkich za tym stojących.

Oglądaj | Rosja wycofuje się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu napięć wojennych na Ukrainie:

Rosja potępia partnerów stacji kosmicznych w związku z napięciami wojennymi na Ukrainie

Rosja chłodnie traktuje swoich partnerów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej napięcia spowodowane wojną na Ukrainie. Krążące obrazy rosyjskich kosmonautów wymachujących flagami na rzecz prorosyjskich separatystów są źródłem rzadkich oświadczeń agencji kosmicznych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kto obecnie uczestniczy w ISS?

Po raz pierwszy uruchomiona w 1998 roku, do głównych organizacji działających na stacji należą, według NASA, agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych (NASA), Rosji (Roskosmos), Kanady (CSA), Japonii (JAXA) i Europy (ESA), który obejmuje następujące kraje uczestniczące: Belgia Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Analitycy twierdzą, że Rosja i Stany Zjednoczone są powszechnie postrzegane jako główni gracze.

Adam Sirik, profesor w Instytucie Eksploracji Ziemi i Kosmosu na Western University w Londynie, powiedział, że na przykład wkład Kanady stanowi własność tylko około 2,3 procent stacji.

READ  Trudeau „zaniepokojony” chińskim układem okrętowym; Konserwatyści przysięgają to zakończyć

Dlaczego teraz opuszczasz Rosję?

Gdy siły rosyjskie bombardują ukraińskie miasta, a zachodnie sankcje szkodzą gospodarce Moskwy, od jakiegoś czasu narzeka się na wycofanie się Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jurij Borysow, który kieruje rosyjską państwową firmą kosmiczną Roscosmos, poinformował we wtorek podczas spotkania z Putinem o planowanym wycofaniu się Moskwy z inicjatywy.

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w rozmowie wideo z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w rezydencji Novo Ogaryovo pod Moskwą w 2020 roku. (Alexey Druzhinin/Sputnik/Kremlin Polfoto/The Associated Press)

Borysow powiedział, że przed wyjazdem Rosja wypełni wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania operacyjne.

Wcześniej Rosja sygnalizowała, że ​​zamierza opuścić stację po 2024 r., podczas gdy NASA chciała, aby było to kontynuowane do 2030 r.

Jednak niektórzy analitycy uważają zapowiedź Rosji bardziej za ruch PR niż cokolwiek innego.

„Moim zdaniem to nie jest historia” – powiedział o oświadczeniu Rosji Michael Byers, profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, który studiuje politykę kosmosu. „Rosjanie mówią to od czasu do czasu” – napisał w e-mailu. Następnie kontynuują pracę na misjach.

NASA nie odpowiedziała natychmiast na prośby CBC News o komentarz, podobnie jak Kanadyjska Agencja Kosmiczna.

Oglądaj | Były astronauta NASA mówi, że Stany Zjednoczone muszą szybko poruszać się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Stany Zjednoczone muszą działać szybko na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: były astronauta NASA

Planowane wycofanie się Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oznacza, że ​​Stany Zjednoczone muszą szybko zasilić stację, mówi były astronauta NASA Garrett Reisman. – Powinniśmy się tego spodziewać – powiedział.

Co Rosja robi obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Rosyjscy kosmonauci, technologia i systemy transportowe odpowiadają za szereg kluczowych funkcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rosja zbudowała w większości połowę stacji Został uruchomiony w 1998 rokuPodczas gdy Stany Zjednoczone zbudowały drugą połowę.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została pierwotnie zaprojektowana tak, aby technologia mogła być dzielona między różnymi krajami; Uczestnicy są od siebie uzależnieni.

Na przykład panele słoneczne NASA zapewniają stacji mnóstwo energii, podczas gdy rosyjska technologia stabilizuje Międzynarodową Stację Kosmiczną, utrzymując ją tam, gdzie powinna być na orbicie okołoziemskiej.

„Dzielenie się zasobami w celu prowadzenia badań w kosmosie było najważniejszym punktem programu ISS” – powiedział Serik.

Ta ilustracja pokazuje różne wkłady różnych krajów w Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zauważ, że Rosja ma cztery. (NASA)

Ponadto Rosja była odpowiedzialna za transport astronautów na stację na ostatnie misje. NASA zleciła misje transportowe prywatnym firmom, takim jak SpaceX.

„Szczerze mówiąc, Stany Zjednoczone i reszta świata wciąż nie mają realnego, dobrze przetestowanego rozwiązania, aby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – powiedział Rahman z Sidra Research Center. „To rosyjski statek kosmiczny, na którym można polegać, że przetransportuje ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną”.

Czy napięcia między Zachodem a Rosją wpływają na pracę na stacji?

Konflikty geopolityczne nie przeniknęły wyraźnie na powierzchnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Niedawno, w zeszłym tygodniu, rosyjscy i europejscy kosmonauci spacerowali razem w kosmosie przez siedem godzin, instalując platformy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozmieszczając nanosatelity i wymieniając okno ochronne. NASA.

Nie ma obecnie sugestii ze strony rosyjskich urzędników, aby Moskwa przestała zapewniać transport lub inne wsparcie dla stacji przed 2024 rokiem.

Wcześniej w tym miesiącu, przed wtorkowym ogłoszeniem, NASA i Roscosmos ogłosiły porozumienie w sprawie wymiany, w ramach którego astronauta NASA Frank Rubio we wrześniu będzie latał na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-22, a rosyjska kosmonauta Anna Kekina leci z załogą SpaceX -5 Dragon. We wtorkowym ogłoszeniu nie wspomniano nic, co sugerowałoby, że ta wcześniejsza współpraca zostanie anulowana.

Oglądaj | Kanadyjscy cywile udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną ze specjalną misją historyczną:

Kanadyjczyk dołącza do specjalnej historycznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przedsiębiorca i filantrop Mark Bathy jest członkiem czteroosobowej załogi, która w piątek przeszła do historii na pokładzie pierwszej misji cywilnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja to nie tylko turystyka kosmiczna – członkowie załogi planują przeprowadzić podczas swojej wizyty kilka eksperymentów naukowych.

Patrząc na 2024 r., Rahman powiedział, że zdobywanie części do rosyjskich komponentów w fabryce z pewnością będzie wyzwaniem, biorąc pod uwagę sankcje i ogólne problemy z łańcuchem dostaw w budowaniu nowych części od podstaw.

Co dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Stacja jest domem dla szeregu projektów badawczych, których nie można przeprowadzić nigdzie indziej. Na przykład służy do przeprowadzania eksperymentów na temat tego, jak długotrwała nieważkość wpływa na ludzkie ciało, zgodnie z NASATo „jedyne miejsce, w którym można testować technologie, które zabiorą ludzkość dalej w kosmos”.

Sirik z Western University powiedział, że Kanadyjska Agencja Kosmiczna i Roscosmos koordynują również kilka projektów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym badania nad promieniowaniem kosmicznym, aby umożliwić ludziom dłuższe życie z dala od Ziemi.

„Te partnerstwa i kolaboracje z wykorzystaniem rosyjskiej technologii i części rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zwiększyły produktywność kanadyjskich badań” – powiedział Serik.

MDA, firma z siedzibą w Ontario, odpowiedzialna za Canadarm2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i duża kanadyjska firma zaangażowana w tę stację, odmówiła komentarza.

Czy ruch Rosji jest preludium do nowego wyścigu zbrojeń w kosmosie?

Abdurrahman powiedział, że technologia kosmiczna jest już niezbędna w kampaniach wojskowych na Ziemi, w tym w wojnie na Ukrainie, ponieważ narody walczą o utrzymanie kontroli nad wrażliwymi systemami informacyjnymi i komunikacyjnymi.

„Dlatego kraje takie jak Chiny i Indie upewniają się, że mają wykonalny i dobrze finansowany program kosmiczny” – powiedział.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest sfotografowana przez członka załogi Expedition 66, kosmonautę Roscosmos Petera Dubrova ze statku kosmicznego Sojuz MS-19, na tym zdjęciu opublikowanym 20 kwietnia 2022 r. (Piotr Dobrow / Roskosmos)

W tej chwili, powiedział Rahman, nie jest jasne, czy ostatni rosyjski ruch może doprowadzić do powrotu do lat 80. i obaw związanych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. laser albo „Gwiezdne WojnyProgram do zestrzeliwania ICBM.

Ale mówi, że ten ruch prawdopodobnie zwiększy niepokój planistów wojskowych i zmniejszy nadzieje na współpracę przy wspólnych projektach naukowych z korzyścią dla ludzkości.

„Militaryzacja kosmosu następuje w momencie wystrzelenia pocisku” – powiedział Abdul Rahman. „Wiele się dzieje, co widzimy publicznie”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top