Inflacja: Inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały rok, mówi prezes Bank of Canada

Ponieważ Kanadyjczycy nadal odczuwają presję rosnących kosztów życia, gubernator Bank of Canada Teff McClem powiedział, że stopa inflacji w Kanadzie pozostanie „boleśnie wysoka” przez resztę roku.

Środa, Statystyki kanadyjskie zgłoszone Roczna stopa inflacji w tym kraju wzrosła do 8,1 proc. w czerwcu, w porównaniu z 7,7 proc. w maju, co jest największą roczną zmianą od stycznia 1983 r.

W ekskluzywnym wywiadzie z Evanem Solomonem z CTV News McClem powiedział, że inflacja „niestety… prawdopodobnie zacznie się od siódmej przez resztę roku”.

„Będzie boleśnie głośno” – powiedział w środę McClem.

Wzrost inflacji nastąpił głównie w zeszłym miesiącu Wynika to ze wzrostu cen benzyny. McClem powiedział w wywiadzie, że od tego czasu ceny gazu spadły i dlatego spodziewa się, że za miesiąc, kiedy krajowa agencja statystyczna opublikuje dane o inflacji za lipiec, stopa „prawdopodobnie spadnie”.

Jednak McClem powiedział, że popyt wyprzedza zdolność gospodarki do wytwarzania towarów, których ludzie chcą, co będzie nadal powodować presję inflacyjną.

W odpowiedzi na wyższą niż oczekiwano inflację Bank Kanady 13 lipca podniósł oprocentowanie overnight o 100 punktów bazowych do 2,5 proc. Była to największa podwyżka stóp przez bank centralny od sierpnia 1998 roku.

Kolejna decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych ma nastąpić 7 września, po opublikowaniu 16 sierpnia raportu StatCan o inflacji za lipiec.

W wywiadzie McClem powiedział, że chociaż sprowadzenie inflacji z powrotem do celu 2 procent jest kluczowe, spodziewa się, że stopa procentowa ponownie wzrośnie „bardzo szybko”.

„Celowo obciążamy naszą reakcję na stopy procentowe. Chcemy być przed tym” – powiedział.

W wywiadzie McClem mówił również o motywacji obecnej sytuacji gospodarczej i czy uważa, że ​​nadchodzi recesja.

„Celowo obciążamy naszą reakcję na stopy procentowe. Chcemy być przed tym” – powiedział. „Inflacja spadnie”.

W wywiadzie McClem powiedział, że chociaż nie sądzi, aby recesja była na horyzoncie, ścieżka Kanady do „miękkiego” spowolnienia gospodarczego „zawęża się”.

Zapytany, czy uważa, że ​​wiarygodność Banku Kanadyjskiego została naruszona z powodu radzenia sobie z inflacją, powiedział McClem w odpowiedzi na pytanie.

Poniżej znajduje się pełny zapis wywiadu z Evanem Solomonem, gospodarzem Power Play i CTV Question Period w CTV News. Tekst został zredagowany dla jasności.


Evan Sulejman: Inflacja jest na najwyższym poziomie od 39 lat – 8,1 proc. – czy to szczyt, a jeśli nie, to jak wysoko podniesiesz stopy, aby z nią walczyć?

READ  Mężczyzna ukarany grzywną w wysokości 80 USD za podłączenie samochodu elektrycznego do gniazdka ściennego na parkingu w Surrey


Tiff McClem: „Widzisz Evan, nie da się tego obejść: inflacja 8,1 proc. jest boleśnie wysoka. Spodziewaj się – wiemy, że ceny benzyny spadły w lipcu, więc za miesiąc, kiedy StatCan opublikuje lipcową inflację [data] Prawdopodobnie nieco spadnie. Ale spójrz, niestety, inflacja prawdopodobnie zacznie się od siódmej do końca roku. Będzie boleśnie wysoki.

„Prostym faktem jest to, że popyt w gospodarce wyprzedza zdolność gospodarki do produkcji dóbr, których ludzie chcą, a to tworzy presję inflacyjną. Pytałeś, gdzie powinny iść stopy procentowe? Słuchaj, w zeszłym tygodniu zrobiliśmy duży krok, podnieśliśmy naszą stopę procentową o kwotę 100 punktów bazowych. I to doprowadziło nas do tego, co nazywamy długoterminowym, neutralnym zakresem… Celowo ładujemy naszą odpowiedź dotyczącą stóp procentowych. Chcemy kontynuować. Najlepsze szanse na uzyskanie że miękki zwrot polega na załadowaniu odpowiedzi polityki z góry.

„To przemawia za ponownym podniesieniem stopy procentowej, może coś w okolicach górnej granicy 2 do 3 procent lub trochę więcej i zrobić to bardzo szybko. Gdzie powinny się znaleźć stopy procentowe? Cóż, to będzie zależeć od ewolucja gospodarki, a co najważniejsze ewolucja inflacji. Przywrócenie inflacji do naszego celu 2 procent ma kluczowe znaczenie.

Evan Solomon: Mówisz o trzech [per cent]lub więcej niż trzy [per cent] W kolejnej dużej podwyżce stóp procentowych do września, więc ludzie muszą się na to przygotować. Dlaczego nie, gdybyś wiedział, że nadchodzi, dlaczego nie podnosić stóp teraz szybciej, aby powstrzymać jakiś rodzaj inflacji już teraz i wcześniej powstrzymać ból?


Tiff McClem: „Cóż, w zeszłym tygodniu zrobiliśmy całkiem duży krok. Podnieśliśmy stopę o 100 punktów bazowych. Nie robiliśmy tego od dłuższego czasu. I bardzo szybko podnieśliśmy i ładujemy tę odpowiedź z góry. Powiedziałem, że chcemy wyprzedzić to.”

„Musimy złagodzić popyt, dać czas podaży na nadrobienie zaległości i usunąć trochę energii z inflacji. Dzięki ładowaniu z przodu daje nam to największą szansę na łatwe lądowanie. Naszym celem jest przywrócenie kontroli inflacji za pomocą miękkiego lądowania : od teraz będziemy podejmować decyzje na podstawie najlepszych informacji dostępnych w obu datach decyzji.

„Jesteśmy bardzo skoncentrowani na doprowadzeniu inflacji do 2 procent”.


Evan Sulejman: Wiem, że mówisz, że wyprzedzasz to. Niektórzy obawiają się, że to my za tym stoimy. Konserwatysta, czy Kanada zmierza do recesji?

READ  Osoby ubiegające się o dywidendę: Canadian New Stock ETF ma na celu 8,5% zwrotu!


Tiff McClem: „Nie spodziewamy się recesji. Spodziewamy się znacznego spowolnienia wzrostu w pewnym stopniu. Spodziewamy się 3,5-procentowego wzrostu w tym roku i 1,75% w przyszłym roku. To bardzo zauważalne spowolnienie. Ludzie będą czuć, że będzie być trochę bólu… to, co staramy się zrobić, to czy gospodarka jest w nadmiernym popycie, przegrzewa się. Musimy pozbyć się nadmiaru. Musimy ją ochłodzić, aby się nie przegrzewała. chcesz go przestudzić. I jest dobry powód, by sądzić, że to możliwe.

„Obecnie w kraju jest ponad milion wolnych miejsc pracy. Jest dużo miejsca na ich redukcję, umiarkowany popyt i redukcję tych wakatów bez istotnej redukcji zatrudnienia lub istotnego wzrostu bezrobocia.

„Uważamy więc, że istnieje droga do gładkiego lądowania, ale będę bardzo szczery, ta ścieżka się zwęża. Przy inflacji na poziomie 8,1 procent, z inflacją rozszerzającą się, gdy inflacja się utrzymuje, ta ścieżka się zwęża i to naprawdę wraca do dlaczego stawiamy naszą decyzję na przod”.


Evan Sulejman: Jakie jest Twoje przesłanie dla Kanadyjczyków, którzy się boją i nie widzą żadnej ulgi?


Tiff McClem: „Moje przesłanie dla Kanadyjczyków to naprawdę dwojaki Evan. Przede wszystkim inflacja wzrosła bardzo szybko, jeszcze w marcu ubiegłego roku wynosiła 2,2 procent. Pojawiła się bardzo szybko i nie utrzyma się na tak wysokim poziomie. spadnie. Stopa inflacji. Kanadyjczycy mogą być pewni, że inflacja spadnie. Inną rzeczą, którą chcę powiedzieć, jest patrzenie, rozumiemy, że jest to trochę sprzeczne z intuicją. Podnosimy stopy procentowe, a to wzrasta koszt pożyczania w tym samym czasie, w którym Kanadyjczycy płacą więcej za benzynę, więcej za artykuły spożywcze i więcej za wiele przedmiotów codziennego użytku.

„Ale zwiększając koszt pożyczek, tak naprawdę spowolnimy wydatki, spowolnimy popyt i damy gospodarce szansę na dogonienie inflacji i pozbycie się części pędu inflacyjnego. Rozumiem więc, że jest trochę bólu w krótkoterminowe tutaj, ale warto przywrócić normalne zmiany cen.”

„Kanadyjczycy muszą odzyskać pewną przewidywalność. Nie musisz się martwić, wiesz, jakie będą koszty życia w przyszłym miesiącu, w przyszłym roku. Jesteśmy zdeterminowani, aby inflacja wróciła do celu”.


Evan Sulejman: Byłeś obiektem tak dużej krytyki kryzysu inflacyjnego, czy popełniłeś błąd nie podnosząc wcześniej stóp procentowych – błąd, który osłabia wiarygodność banku?

READ  Air Canada uziemiło ponad 800 nieszczepionych pracowników zgodnie z nowymi przepisami federalnymi


Tiff McClem: „Gospodarka kanadyjska wiele przeszła w ciągu ostatnich dwóch lat. Doświadczyliśmy najgłębszej recesji, najszybszego ożywienia. W Europie trwa teraz brutalna wojna – atak Rosji na Ukrainę. Wszystkie nasze decyzje w tym okresie były oparte na najlepsze informacje dostępne w momencie podejmowania decyzji.”

„Słuchaj, wiesz, patrząc wstecz, gdybyśmy w zeszłym roku wiedzieli wszystko, co wiemy dzisiaj, tak, myślę, że prawdopodobnie zaczęlibyśmy podnosić stopy wcześniej. Ale tego nie zrobiliśmy. Mam na myśli, że zeszłego lata bezrobocie wyniosło około 7,5 procent. W gospodarce nadal panuje spory zastój, a my wciąż mamy do czynienia z falami wirusa i blokadą.

„Pamiętasz w styczniu, Omicron mocno nas uderzył, nastąpiła nowa fala przestojów. Ale wiesz, zakończyliśmy luzowanie ilościowe w październiku ubiegłego roku – luzowanie ilościowe – zasygnalizowaliśmy w styczniu, że Kanadyjczycy powinni spodziewać się wyższych stóp procentowych i zaczęliśmy do podwyżki w marcu, od tego czasu podnieśliśmy 2,25 punktu procentowego.

„Robimy to, aby iść dalej. Nadmierny popyt, który obserwujemy, ocieplenie gospodarki, jest stosunkowo niedawny. A poruszając się agresywnie, robimy dwie rzeczy: zamierzamy uzyskać, jak powiedziałem wcześniej, dostosuj popyt bardziej do podaży, a drugą częścią jest utrzymanie tych oczekiwań inflacyjnych, które są dobrze ugruntowane w celu.

„Nasza wiarygodność jest testowana i był to ważny powód, dla którego w zeszłym tygodniu podjęliśmy niezwykle duży krok, aby wysłać jasny sygnał do Kanadyjczyków, że mogą być pewni, że inflacja będzie pod kontrolą”.


Evan Sulejman: Czy uczciwe jest powiedzenie konsumentom dzisiaj: „Chłopaki, jest źle, ale osiągnęliście szczyt inflacji?” Czy to szczytowa inflacja?


Tiff McClem: „Słuchaj, jak powiedziałem wcześniej, Evan, spodziewamy się, że spadnie, gdy za miesiąc otrzymamy numer z lipca. Kiedy napełniłeś zbiornik w czerwcu, prawdopodobnie płaciłeś nieco ponad 2 dolary za litr, w lipcu jest to bardziej jak 1,80 USD, więc samo to może nieco obniżyć inflację w lipcu. Ale inflacja pozostanie boleśnie wysoka przez kilka najbliższych miesięcy. Polityka pieniężna jednak działa. jest. A zwłaszcza, gdy zbliżamy się do przyszłego roku. Kanadyjczycy zobaczą niższą inflację.


Evan Sulejman: Gubernatorze MacLeam, naprawdę doceniam twój dzisiejszy czas. Bardzo dziękuję. doceniamy to.


Tiff McClem: „To moja przyjemność, Evan, dziękuję.”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top