HSBC ma poważne kłopoty na swoim największym rynku, Chinach

Ponieważ HSBC przesuwa się coraz bardziej w kierunku Azji i dalej od Zachodu, jego działalność w Chinach staje się coraz bardziej złożona.

przez Nick Corbicley do Wilcza ulica:

HSBC z siedzibą w Wielkiej Brytanii to przede wszystkim bank azjatycki. Hongkong i Shanghai Banking Corporation Limited zacięły zęby w XIX wieku w Wielkich Chinach. W 2020 r. operacje na kontynencie i Hongkongu stanowiły 39% jej 50 miliardów dolarów rocznych przychodów, podczas gdy Wielka Brytania, drugi co do wielkości rynek, przyniosła 28%. Bank sprzedaje obecnie swoje jednostki bankowości detalicznej we Francji i Stanach Zjednoczonych oraz ogranicza swoją obecność na niektórych rynkach wschodzących, aby przyspieszyć swój zwrot na wschód. .

Ale z tym planem jest pewien problem: jego powodzenie zależy w dużej mierze od zdolności banku do utrzymywania dobrych relacji z chińskim rządem. To trudna propozycja.

Relacje znacznie się pogorszyły w ciągu ostatnich dwóch lat po ujawnieniu w 2019 r., że HSBC zabrało chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei do Departamentu Sprawiedliwości USA za naruszenie amerykańskich sankcji wobec Iranu. Informacje dostarczone przez HSBC doprowadziły do ​​aresztowania Meng Wanzhou, dyrektora finansowego Huawei i córki założyciela firmy, w Vancouver w 2018 roku.

Wraz z rosnącymi napięciami geopolitycznymi między USA a Chinami, HSBC został zmuszony do balansowania na krawędzi w stosunkach z Chinami z jednej strony oraz Waszyngtonem i Londynem z drugiej. Kłopoty pożyczkodawców ujawniają fundamentalne wyzwanie dla międzynarodowych korporacji działających w Chinach: rynek ma kluczowe znaczenie dla ich perspektyw wzrostu, ale zachodnie firmy prowadzące tam interesy coraz bardziej ryzykują uwikłanie się w eskalację napięć między Pekinem a Zachodem. .

Jednak ze względu na wielkość i rozwój rynku, wiele głównych światowych banków zdecydowało się na dalszą ekspansję w Chinach, czy to organicznie, czy poprzez przejęcia. HSBC Holdings PLC, Standard Chartered PLC i Citigroup Inc. Wszystkie plany ujawnione Aby wzmocnić chińskie operacje zarządzania majątkiem, skierowane do rosnącej klasy średniej. Jednak w sytuacji, gdy zyski netto zagranicznych pożyczkodawców gwałtownie spadają, a Pekin wymaga od zagranicznych firm przestrzegania kroków, jakie Stany Zjednoczone narzucają Chinom, sprawa się komplikuje.

READ  Ta łazienka z łóżkiem jest wymieniona jako „małe studio” za 680 USD miesięcznie w Vancouver Nowości

Podobnie jak brytyjski odwieczny rywal Standard Chartered, HSBC już poparło chińskie ustawodawstwo dotyczące bezpieczeństwa. Z rozkazu Pekinu zamroził też aktywa prodemokratycznych polityków i protestujących. To jest również Podejrzewa się, że do tej pory znajduje się wśród siedmiu nieznanych pożyczkodawców Niedawno zamroził konta Jimmy’ego Lai, właściciela Apple Daily, co doprowadziło do zamknięcia gazety proniepodległościowej.

Ale HSBC wciąż jest w złej sytuacji dla Pekinu. Powołując się na sprawę Huawei i początkowe słabe poparcie HSBC dla prawa bezpieczeństwa, People’s Daily, główny rzecznik Komunistycznej Partii Chin, ostrzegł w czerwcu 2020 r., że HSBC ryzykuje utratę dużej części swojej działalności i zapłaci „bolesną cenę” za pójście do ciemna strona”. W sierpniu chińscy regulatorzy w Szanghaju nałożyli grzywnę na bank i trzech głównych bankierów HSBC na kontynencie i opublikowali ich nazwiska. Chińscy regulatorzy podobno przestali również organizować indywidualne spotkania z czołowymi bankierami HSBC, według dwóch pracowników banku z kontynentu cytowanych przez Reuters.

Wydaje się również, że chiński rząd odsunął na bok operacje bankowości inwestycyjnej HSBC w tym kraju. Zanikają wezwania chińskich firm do promowania bankowości inwestycyjnej, podczas gdy wiele firm państwowych nie jest już związanych wcześniejszymi planami firm, Dla mnie Specjalny raport opublikowany przez Reuters w zeszłym tygodniu:

Wśród zamykających HSBC jest China Energy Engineering Group Co., Ltd. Z siedzibą w Pekinie jest konglomeratem opartym na liście Fortune Global 500, który wcześniej korzystał z banku m.in. do udzielania gwarancji dla projektów międzynarodowych. . Na początku 2020 r. najwyższe kierownictwo giganta budowlanego wysłało wewnętrzny e-mail instruujący pracowników, aby całkowicie unikali HSBC, powiedziało dwóch dyrektorów firmy zaznajomionych z tą sprawą. Jeden z dyrektorów wyjaśnił, że powodem przeprowadzki był incydent z Huawei.

W sumie Reuters ma określony Dziewięć państwowych firm zakończyło lub ograniczyło współpracę z HSBC w wyniku braku preferencji banku dla Pekinu. W odpowiedzi na raport Reutersa, HSBC powiedział w oświadczeniu: „Nie uznajemy charakterystyki Reutersa dotyczącej naszych relacji z klientami”. Jednak dane Refinitiv cytowane przez Reuters mogą wydawać się wskazywać, że operacje bankowości inwestycyjnej HSBC w Chinach zostały już dotknięte.

READ  Calgary's TC Energy składa skargę handlową w wysokości 15 miliardów dolarów w USA, aby cofnąć zezwolenie Keystone XL

Ranking banku pod względem udziału w rynku kredytów konsorcjalnych, w którym był bankiem wiodącym, spadł z szóstego na dziewiąte. Jego udział w pożyczkach konsorcjalnych dla wszystkich chińskich firm, w tym spółek kontrolowanych przez państwo, spadł o około 55% w 2020 r., do 3,2 mld USD z 7,2 mld USD w 2019 r., podczas gdy cały rynek skurczył się tylko o 4%. Firma Standard Chartered PLC, która od podobnie długo działa w regionie, odnotowała w 2020 r. wzrost całkowitych zwrotów ze swoich syndykatów w Chinach.

HSBC ostatnio doznało kolejnej komplikacji, gdy było . zmuszony do przeprosin Dla klientów w Hongkongu po aktualizacji warunków usług bankowości internetowej i mobilnej, co wzbudziło obawy dotyczące zewnętrznego dostępu do jej usług w centrum finansowym. Dostęp do pieniędzy w mieście staje się coraz większym problemem, ponieważ tysiące mieszkańców Hongkongu opowiada się po stronie Wielkiej Brytanii, Kanady i innych miejsc, ponieważ Chiny konsolidują kontrolę nad terytorium i zabierają ze sobą swoje pieniądze. 22 czerwca post na Twitterze udostępnił link do zaktualizowanych warunków bankowości internetowej i mobilnej na stronie internetowej HSBC, gdzie bank wydawał się mówić, że klienci mogą nie być w stanie korzystać z bankowości internetowej lub mobilnej poza Hongkongiem.

HSBC szybko zaprzeczył tym doniesieniom, zapewniając klientów, że połączył tylko warunki swojej bankowości internetowej, aplikacji mobilnej i klucza bezpieczeństwa mobilnego w jednym dokumencie i że „będzie nadal uzyskiwać dostęp do usług bankowych za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej poza Hongkongiem”. Kong”. Kong senior. Ale do tego czasu bank już odczuł dalsze szkody na swojej reputacji na najważniejszych rynkach. Wielu komentatorów LIHKG, jednego z największych forów internetowych w Hongkongu, powiedziało, że planuje przelać środki do innych banków.

Ponieważ problemy te narastają, HSBC nie ma innego wyjścia, jak je przezwyciężyć. Już zdążyła związać swoją przyszłość z szybko rozwijającymi się rynkami azjatyckimi, w szczególności z Chinami kontynentalnymi. Istnieje jednak ryzyko związane z powiązaniem fortuny z Chinami. Pomimo długiej historii wpływów w Hongkongu, HSBC jest teraz bardziej uzależniony od Chin i Hongkongu niż na odwrót. To czyni go wyjątkowo podatnym na kaprysy Komunistycznej Partii Chin, która wysyła jasny sygnał do kierownictwa banku: jeśli nie będzie trzymał się linii, może zostać odcięty od swojego największego rynku. przez Nick Corbicley, do Wilcza ulica.

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Używaj programów blokujących reklamy – całkowicie rozumiem dlaczego – ale czy chciałbyś wesprzeć witrynę? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na szklankę piwa i mrożonej herbaty, aby dowiedzieć się, jak to zrobić:

READ  Prawo Rosen ogłasza zaktualizowany termin dla głównego powoda w pozwach grupowych dotyczących papierów wartościowych w imieniu inwestorów niezdolnych do realizacji transakcji, którzy sprzedali i / lub kupili określone papiery wartościowe na platformie transakcyjnej Robinhood w dniu lub około 28 stycznia 2021 r.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Świetne informacje na temat montażu metalowego dachu na istniejącym budynku.

Informacje o produkcie są dostępne na Klasyczne metalowe systemy dachoweProducent pięknych powierzchni metalicznych.

powierzchnie metalowe.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top