Giełdy wyprzedają się, ponieważ ponownie dominują obawy o inflację

Giełda w Toronto została dotknięta wyprzedażą w czwartek, ponieważ coraz więcej banków centralnych na całym świecie podniosło stopy procentowe na znak, jak niebezpieczne jest widmo wysokiej inflacji.

Wzorcowy kanadyjski indeks giełdowy spadł aż o 600 punktów, czyli prawie trzy procent, w jednym punkcie, spadając poniżej 19 000 punktów po raz pierwszy od kwietnia 2021 r.

TSX spadł o 13 procent od kwietnia, ponieważ coraz więcej danych sugeruje, że podwyżka stóp przez bank centralny nie jest wystarczająco szybka, aby okiełznać bestię inflacyjną i konieczne są bardziej agresywne kroki.

Zjednoczone państwo Rezerwa Federalna podnosi referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych w środę, największy pojedynczy ruch w górę od 26 lat.

Szwajcarski Bank Narodowy i Bank Anglii poszły w ich ślady w czwartek, podnosząc stopy procentowe w celu schłodzenia przegrzanych gospodarek.

„Twórcy polityki monetarnej generalnie doganiają inflację, podnosząc stopy procentowe, ale stopień, w jakim inflacja jest głębiej zakorzeniona i napędzana przez czynniki strukturalne, a nie cykliczne, pozostaje pod znakiem zapytania” – powiedziała analityk Bloomberg Intelligence Gina Martin Adams w nocie dla klientów.

Spodziewany znaczny wzrost w Kanadzie

Po trzykrotnej podwyżce w tym roku w celu podniesienia stopy z 0,25 proc. jeszcze w marcu do 1,5 proc., inwestorzy oczekują, że Bank Kanady ogłosi w przyszłym miesiącu znaczną podwyżkę stóp, podnosząc stopę do 2,25. procent, poziom niespotykany przed kryzysem finansowym w 2009 roku.

Uparta inflacja spowodowała ostatnio ochłodzenie na rynkach akcji, ponieważ inwestorzy zdają sobie sprawę, że utrzymujące się wysokie ceny będą hamować zyski, ponieważ konsumenci są zmuszeni szukać sposobów na ich obniżenie.

„Handlowcy przesunęli się od przewidywania niewielkiego spadku do strachu przed nieuchronną recesją” – powiedział Ed Moya, analityk z firmy walutowej Oanda. „Niektórzy konsumenci już zachowują się tak, jakbyśmy już byli w recesji i jest to niepokojący znak dla wielu… firm”.

READ  Genesis przedstawia w pełni elektryczny crossover GV60

Wszystkie 11 subindeksów TSX było niższych, od energii po bankowość i od opieki zdrowotnej po technologię.

Jeszcze gorzej było na Wall Street, gdzie indeks Dow Jones Industrial Average stracił 700 punktów, czyli ponad trzy procent, by spaść poniżej 30 000 po raz pierwszy od stycznia 2021 roku.

Szerszy S&P 500 i skoncentrowany na technologii Nasdaq oficjalnie weszły na rynki bessy, co oznacza, że ​​spadły o 20 procent lub więcej w stosunku do szczytu.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top