Foster + Partners projektuje nowe lotnisko CPK jako wiodący element w Polsce „z wzorem tkanym”

Foster + Partners projektuje nowe lotnisko CPK jako wiodący element w Polsce „z wzorem tkanym”

Zastępca + partnerzy Razem Zawodowy hopbolt Konsorcjum wygrało konkurs na projekt nowego CPK Lotnisko Między Warszawą a Łodzią Polska.

Określany jako „projekt przełomowy”, nowy port lotniczy ma pełnić rolę symbolicznej bramy do Polski, która stanie się węzłem komunikacyjnym XXI wieku, łączącym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt odzwierciedla tożsamość narodową kraju i ma na celu zapewnienie pasażerom wyjątkowych wrażeń.

Utworzona przez „tkany wzór architektoniczny” pleciona geometria ma działać jako element przewodni dla podróżnych, którzy krążą po jego przestrzeniach.

Pod pofałdowanym kształtem duży wzór w kształcie drzewa tworzy misterny wzór, jednocześnie zapewniając grę światła i cienia wewnątrz.

Foster + Partners zaprojektuje nowe lotnisko CPK

Główny projekt będzie symboliczną bramą do Polski

„Jesteśmy zaszczyceni i podekscytowani, że zostaliśmy wybrani przez CPK na projektantów tego projektu. Wspólnie będziemy pracować nad stworzeniem modelu przyszłości w pełni zintegrowanego projektowania transportu” – powiedział Grant Brooker, szef studia. Zastępca + partnerzy.

„Wierzymy, że ten projekt całkowicie zrewolucjonizuje podróże po kraju i poza nim. Wizja utkanej formy architektonicznej jest przemyślana i silnie wyrażona”.

„Obramowuje budynek i prowadzi podróżnych przez jego przestrzenie, będąc jednocześnie potężnym symbolem bogatego dziedzictwa kulturowego Polski i zjednoczonej siły jej mieszkańców” – dodał Brucker.

Foster + Partners zaprojektuje nowe lotnisko CPK

Pomysły projektowe obejmują prosty, ciągły sklepiony sufit, który intuicyjnie prowadzi pasażerów z placu do samolotu.

Zastępca + partnerzyWizja opiera się na równowadze między wydajnością operacyjną, odpowiedzialnością za środowisko i ekspresją symboliczną.

Projekt obejmuje zagospodarowany plac przesiadkowy wzbogacony bujną zielenią i naturalnym światłem. Ludzie gromadzą się w tym tętniącym życiem miejscu przed podróżą lub powitaniem gości.

Plac obsługuje trzy główne rodzaje transportu: lotniczy, kolejowy i drogowy. Plac, który służy jako centralny punkt projektu, ma wspierać przejście na bardziej wydajne i zrównoważone sposoby podróżowania.

Studio umożliwi pojawiającym się technologiom przyszłości efektywne kierowanie projektami i pasażerami. Prosty, ciągły, sklepiony dach otacza plac, jednocześnie intuicyjnie prowadząc pasażerów z placu w kierunku lotu.

READ  Mieszkająca w Polsce Kanadyjka otwiera dom dla ukraińskich uchodźców

Foster + Partners zaprojektuje nowe lotnisko CPK

Wizja lotniska CPK obejmuje zagospodarowany krajobrazowo plac przesiadkowy ożywiony bujną zielenią i zalany naturalnym światłem. Ludzie gromadzą się w tym tętniącym życiem miejscu przed podróżą lub przyjmowaniem gości

„Obraz poprawia wrażenia pasażerów, czyniąc go przystępnym i integracyjnym” – powiedział Zastępca + partnerzy.

„Funkcjonalny i elastyczny układ, przy minimalnych zmianach, pozwoli na sprawny i płynny przepływ pasażerów oraz optymalne przesiadki” – dodało studio.

Dzięki elastycznemu układowi i otwartości projektu, centrum tworzy wizualne połączenia z otaczającym krajobrazem w kontekście geograficznym i tworzy silne poczucie miejsca.

Według Foster + Partners lotnisko odpowie na wyzwania czasu pod względem kosztów i jakości.

Studio będzie wykorzystywać modularyzację i prefabrykowane techniki budowlane, aby sprostać przyszłym potrzebom i stale zmieniającym się wymaganiom operacyjnym.

Według studia: „Tworzy to odporny i przyszłościowy projekt, który wytrzymuje próbę czasu.

Foster + Partners zaprojektuje nowe lotnisko CPK

Wizualne połączenia z otaczającym krajobrazem zakotwiczają centrum tranzytowe w jego kontekście geograficznym i pomagają stworzyć silne poczucie miejsca.

Oczekuje się, że lotnisko CPK początkowo obsłuży 40 milionów pasażerów, a następnie będzie się rozwijało płynnie, aby do 2060 r. obsłużyć docelową liczbę 65 milionów pasażerów.

Zastępca + partnerzy Międzynarodowy port lotniczy Morza Czerwonego Powstaje w Arabii Saudyjskiej. Firma zajmuje się również projektowaniem Nowe lotnisko dla AmalaUltraluksusowy projekt turystyczny na północno-zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej.

Foster + Partners również zostanie przedłużony Port lotniczy Marsylia Provence Oczekuje się, że dzięki 22-metrowej przeszklonej hali będzie obsługiwać 12 milionów pasażerów rocznie (z wyłączeniem terminalu MP2), co jest przyszłościowym wzrostem do 2046 roku.

Wszystkie obrazy © Foster + Partnerzy.

> Via Zastępca + partnerzy

Lotnisko
Zastępca + partnerzy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *