Fala rakiet i syren nalotów oznacza początek nowego roku na Ukrainie

Ukraińcy obudzili się w ponury rok 2023 w niedzielę, gdy zostali zaatakowani większą liczbą syren i nowymi atakami rakietowymi, gdy liczba ofiar rosyjskiego masowego ataku sylwestrowego w całym kraju wzrosła do co najmniej trzech.

Krótko po północy w stolicy rozległy się alarmy przeciwlotnicze, a po nich grad rakiet, który przerwał małe uroczystości Ukraińców w kraju. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Rosja teraz celowo bierze na cel ludność cywilną, starając się stworzyć atmosferę strachu i zniszczyć morale.

Wielu obudziło się w Nowy Rok, kiedy Kijów był w większości spokojny, i delektowało się fragmentami spokoju.

„Oczywiście trudno było w pełni świętować, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nasi żołnierze nie mogą być z rodzinami” – powiedziała Ivinia Shulzhenko, siedząc z mężem na ławce w parku z widokiem na miasto.

Ale Szulżenko powiedziała, że ​​„naprawdę mocne” przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na koniec roku w sylwestra podniosło ją na duchu i sprawiło, że była dumna z bycia Ukrainką. Niedawno przeprowadziła się do Kijowa po tym, jak mieszkała w Bachmucie i Charkowie, dwóch miastach, w których toczyły się jedne z najzacieklejszych walk tej wojny.

W całym kraju obowiązywała godzina policyjna od 19:00 do północy, co uniemożliwiło publiczne świętowanie początku 2023 roku.

Najwyższe dowództwo Ukrainy poinformowało w niedzielnym raporcie, że w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja wystrzeliła 31 rakiet podczas 12 nalotów w całym kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin w wojowniczym przemówieniu noworocznym wskazał, że wojna, która wkroczyła w jedenasty miesiąc, będzie trwała.

Ukraińcy świętują Nowy Rok ze swoich balkonów podczas godziny policyjnej w Kijowie, w niedzielę. Pół godziny po rozpoczęciu roku 2023 w stolicy Ukrainy zawyła syrena przeciwlotnicza. (Philippa Dana/Associated Press)

Kobieta trzymająca diament ma szeroko rozłożone ramiona.  Starsza kobieta, która wygląda podobnie, patrzy i uśmiecha się.  W oddali za nimi widać było sylwetki niewielkiej grupy ludzi, a za nimi częściowo oświetlony pejzaż miejski.
Kobieta trzyma brylant, tańcząc na Placu Sofijskim przed godziną policyjną sylwestrową w Kijowie. Liczne eksplozje wstrząsnęły w sobotę stolicą i innymi regionami Ukrainy. (Roman Hrycyna/Associated Press)

„Rosja chłodno i tchórzliwie zaatakowała Ukrainę we wczesnych godzinach nowego roku. Ale Putin najwyraźniej nie rozumie, że Ukraińcy są z żelaza” – napisała na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

Andrij Niebytow, szef policji w Kijowie, zamieścił w swojej aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram zdjęcie rzekomo fragmentu drona użytego w ataku na stolicę, z odręcznym transparentem w języku rosyjskim z napisem „Szczęśliwego Nowego Roku”.

„Te wraki nie znajdują się na froncie, gdzie toczą się zaciekłe bitwy, są tutaj, na terenach sportowych, gdzie bawią się dzieci” – powiedział Niepetow.

Ukraińskie dowództwo sił powietrznych poinformowało, że zniszczyło 45 irańskich dronów – 32 z nich po północy w niedzielę i 13 późną sobotę.

Ofiary w Kijowie i Chersoniu

Liczne eksplozje wstrząsnęły stolicą i innymi regionami Ukrainy w sobotę i przez całą noc, raniąc dziesiątki osób. Fotograf Associated Press, który był na miejscu eksplozji w Kijowie w sobotę, zobaczył ciało kobiety, a jej mąż i syn stali w pobliżu. Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że dwie szkoły, w tym przedszkole, zostały zniszczone.

Uderzenia nastąpiły 36 godzin po atakach rakietowych na dużą skalę rozpoczętych przez Rosję w czwartek w celu zniszczenia obiektów infrastruktury energetycznej. Niezwykle szybka reakcja w sobotę zaniepokoiła ukraińskich urzędników. Rosja atakuje ukraińskie dostawy energii i wody prawie co tydzień od października, zwiększając cierpienia Ukraińców, podczas gdy jej siły lądowe walczą o utrzymanie pozycji i postęp.

Zastępca szefa Gabinetu Prezydenta Kiriłło Tymoszenko powiedział, że nocne bombardowania w części południowego miasta Chersoniu zabiły jedną osobę i zniszczyły setki okien w szpitalu dziecięcym. Siły ukraińskie odbiły miasto w listopadzie po wycofaniu się sił rosyjskich przez rzekę Dniepr, która dzieli region Chersoniu.

Kobieta w pobliżu zniszczonego budynku w Chersoniu na Ukrainie.
Starsza kobieta siedzi ze swoimi psami w mieście Chersoniu w sobotę. (Dimitar Delkow/AFP/Getty Images)

Gubernator Chersoniu Jarosław Januszewicz powiedział, że kiedy pociski trafiły w Szpital Dziecięcy w sobotę wieczorem, chirurdzy operowali 13-letniego chłopca, który został poważnie ranny tego wieczoru w pobliskiej wiosce. Bombardowanie wysadziło okna sali operacyjnej, a dziecko w ciężkim stanie zostało przewiezione do oddalonego o 99 kilometrów szpitala w Mikołajowie.

W innym miejscu 22-letnia kobieta zmarła w wyniku obrażeń w ataku rakietowym na miasto Chmielnicki, we wschodniej części miasta, powiedział burmistrz miasta.

Zamiast fajerwerków Oleksandr Dugin powiedział, że on i jego przyjaciele i rodzina w Kijowie oglądali iskry wywołane przez ukraińską obronę powietrzną w obliczu rosyjskich ataków.

„Znamy już dźwięk pocisków, znamy moment, w którym lecą, znamy dźwięk dronów. Dźwięk jest jak ryk małego motocykla” – powiedział Dugen, który spacerował z rodziną po parku. „Trzymamy się najlepiej, jak potrafimy”.

Zakład energetyczny zgłasza przerwy w dostawie prądu

Podczas gdy rosyjskie bombardowania pozostawiły wielu Ukraińców bez ciepła i elektryczności z powodu uszkodzeń lub przerw w dostawie prądu, które miały na celu oszczędzanie pozostałych dostaw energii, ukraiński państwowy operator sieci powiedział w niedzielę, że nie będzie jednodniowych ograniczeń w zużyciu energii elektrycznej.

„Branża energetyczna robi wszystko, co w jej mocy, aby święta sylwestrowe były lekkie i nieskrępowane” – powiedział zakład energetyczny OkRingo.

Powiedziała, że ​​firmy i przemysł dokonują cięć, aby umożliwić dostawę dodatkowej energii elektrycznej do domów.

Rosja twierdzi, że Donieck został zbombardowany

Z drugiej strony Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w południowej Rosji graniczącego z Ukrainą, powiedział, że nocne bombardowania na obrzeżach miasta Szczebykino uszkodziły domy, ale nie było ofiar.

Rosyjskie media doniosły również o kilku ukraińskich atakach na kontrolowane przez Moskwę części obwodów donieckiego i ługańskiego, a lokalni urzędnicy podali, że co najmniej dziewięć osób zostało rannych.

Sześć osób zginęło w sobotnim ataku na szpital w Doniecku – poinformowała rosyjska państwowa agencja medialna, powołując się na miejscowego lekarza.

Nie było odpowiedzi ze strony Kijowa, który nigdy publicznie nie przyznał się do jakichkolwiek ataków w Rosji lub na kontrolowanym przez Rosję terytorium na Ukrainie.

Nie było niezależnej weryfikacji doniesień rosyjskich mediów.

READ  Niedawny szczyt G20: Xi Jinping powiedział, że jest gotowy na „uczciwą wymianę”, gdy rozpoczynają się rozmowy z Bidenem

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top