Dlaczego handlowcy ropy ostrzegają przed kupowaniem ropy naftowej?

W ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiły się dobre wieści dotyczące cen ropy: Chiny rozluźniają przepisy dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, G7 i UE wprowadziły pułapy cenowe i embarga na Rosję, a OPEC+ ponownie nie osiągnął celu wydobywczego o aż 2%. mln baryłek dziennie. Jednak nic z tego nie wystarczyło, aby zmotywować inwestorów instytucjonalnych do zakupu ropy. Wręcz przeciwnie, najlepsi handlowcy nadal sprzedają netto, jak twierdzi John Kemp z agencji Reuters, który śledzi salda handlowe w sześciu najbardziej obleganych cotygodniowych kontraktach na ropę i paliwa. Podstawa. Wydaje się, że zbyt boją się zbliżającej się recesji, by zwrócić się do kupujących.

nowo Badanie eksploracyjne Z Boston Consulting Group wynika, że ​​zdecydowana większość bankierów, podobnie jak handlowcy instytucjonalni, spodziewa się recesji w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Według sondażu cytowanego przez American Banker, nie tylko nastąpi recesja, ale będzie to również długotrwała recesja.

Z drugiej strony badanie wykazało również, że perspektywy przewidują łagodną recesję. Jednak umiarkowana lub poważna recesja zawsze oznacza negatywne rzeczy dla popytu na ropę, co może stanowić jedno wyjaśnienie postawy handlowców i wynikających z niej ruchów cen. Jedną z takich rzeczy jest spadek siły nabywczej, który doprowadził do mniejszych wydatków, a tym samym do mniejszego popytu na ropę.

Powiązane tematy: OPEC pozostawia niezmienioną prognozę światowego popytu na ropę

Jednak Chiny znów się otwierają i jest to silny czynnik sprzyjający temu popytowi, z recesją lub bez niej w większości Ameryki Północnej. W rzeczywistości, według Bank of America, jeśli Chiny ponownie otworzą swoją gospodarkę, jak sugeruje, ceny ropy mogą gwałtownie wzrosnąć. Jeśli ponowne otwarcie Chin będzie połączone ze zmianą kursu Fed w walce z inflacją, wzrost cen będzie jeszcze większy.

Analitycy BOFA Powiedział W notatce opublikowanej w poniedziałek, że Brent może wzrosnąć o 23 procent, jeśli Chiny będą nadal normalizować, ale „przy całkowicie odwróconej krzywej stóp procentowych, Brent może potrzebować obrotu Fed, aby obejść”.

READ  Musk nie dołącza już do zarządu Twittera

Amerykański bank centralny agresywnie radził sobie z hiperinflacją, którą Fed początkowo odrzucił jako przejściową, by później przyznać, że wysokie ceny pozostaną, chyba że sam Fed coś z tym zrobi. Fed zaczął więc podnosić stopy procentowe, co od razu wywołało obawy o spowolnienie, a nawet stagflację.

W rzeczywistości Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe sześć razy Na razie w tym roku ani trochę: 0,75 punktu bazowego to tempo podwyżki, ale wg kradzieżOstatnia podwyżka stóp w tym roku, która ma zostać ogłoszona w tym tygodniu, prawdopodobnie będzie niższa, co wskazuje na pewne rozluźnienie, choć nie koniec walki z inflacją.

Nawiasem mówiąc, Financial Times przeprowadził również ankietę na temat oczekiwań ekonomistów co do recesji, a 85% stwierdziło, że rzeczywiście spodziewa się spowolnienia gospodarczego w przyszłym roku, co jest kolejnym dowodem na to, że większość obserwatorów rynku i uczestników rynku nie jest całkowicie optymistycznie nastawiona do najbliższej przyszłości.

Jednak wraz z rozprzestrzenianiem się recesji, fundamenty ropy pozostają nieco bycze, jak zauważył Jamie Dimon z JPMorgan w niedawnym raporcie. wywiad z CBSem. Zwrócił uwagę na chroniczne niedoinwestowanie w nowe wydobycie ropy, które „będzie cię bolało przez dwa lub trzy lata. Jest to całkowicie oczekiwane, ale nie dzisiaj”.

W obecnej sytuacji gospodarczej z pewnością wymagana jest ostrożność. Prognozy cen ropy Bank of America opierają się na dwóch dużych „scenariuszach przypadku” i chociaż sygnały z Chin są zachęcające, sygnały z Rezerwy Federalnej – dalsze podwyżki stóp procentowych – osłabiają optymizm co do cen ropy w najbliższym czasie.

O ile Rossi nie podejmie decyzji o rozpoczęciu cięć produkcji w odpowiedzi na cenę maksymalną lub inną awarię, taką jak zamknięcie Keystone, ropa naftowa prawdopodobnie pozostanie względnie stabilna, gdy rok 2022 dobiega końca.

Irina Slav dla Oilprice.com

READ  Stewardesy zgłaszają dużą częstotliwość awanturniczych pasażerów

Więcej najlepszych odczytów z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top