Dlaczego ceny gazu nadal rosną w większości guberni?

Cena gazu w Kanadzie nadal rośnie, a na niektórych obszarach bije rekordy.

Według Canadian Automobile Association (CAA) średnia cena pompy za litr wzrosła od dwóch dni w Ontario, Quebecu, Nowym Brunszwiku, Nowej Szkocji i PEI.

Średnia cena w Kanadzie wynosi 1478 USD za litr, jak podano na stronie internetowej GasBuddy do śledzenia cen gazu.

Eksperci mówią napięcia geopolityczne Poza ostatnimi wzrostami, 2022 r. przyniesie wyższe koszty.

Napięcia między Rosją a Ukrainą „pozostawiły rynek na krawędzi, ponieważ zapasy benzyny i produktów naftowych są bardzo niskie” – powiedział Al Salazar, wiceprezes ds. wywiadu w firmie analitycznej Envirus.

„Każda przerwa naprawdę podniesie ceny, jeśli napięcia geopolityczne się pogorszą, co wyraźnie przenosi się na benzynę. Nie sądzę, aby ktokolwiek był odporny na wyższe ceny benzyny”.

Rosja dostarcza reszcie świata mnóstwo ropy i gazu – dostawy, które mogą zostać odcięte w przypadku eskalacji napięć.

Analitycy twierdzą, że rynki energetyczne już postrzegają napięcia jako bardzo poważne ryzyko, „więc ceny rosną” – powiedział Dan McTeige, prezes Canadians for Affordable Energy.

Powiedział, że ceny gazu w rejonie Toronto osiągnęły w tym tygodniu rekordowy poziom – przekraczając rekord 1499 dolarów za litr ustalony 4 listopada zeszłego roku do prawie 1,52 dolara za litr.

W Quebecu średnia cena litra wzrosła o 2,9 centa w porównaniu z poprzednim tygodniem i wynosi obecnie około 1546 USD. Zużycie gazu w Nowej Szkocji również wzrosło w porównaniu z poprzednim tygodniem, średnio z 1,45 do 1467 USD za litr.

„Jesteśmy na nowym terytorium”, powiedział McTeagh.

„Myślę, że średnia cena benzyny w Kanadzie wynosi około 1,65 dolara”.

Konwój rosyjskich pojazdów opancerzonych poruszający się po autostradzie na Krymie, 18 stycznia. Napięcia między Rosją a Ukrainą stawiają rynki energetyczne w niebezpieczeństwie. (Stowarzyszenie prasy)

Podwyżka cen gazu do 2022

Chociaż istnieje wiele czynników, które określają cenę detaliczną benzyny, cena ropy jest największa.

Ceny ropy mocno ucierpiały w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19, gdy podróże zwolniły, fabryki zamknięto, a światowa gospodarka praktycznie popadła w stan hibernacji.

Gdy popyt powrócił, ceny odbiły. Po nurkowaniu poniżej zera około rok temu, Ceny ropy powróciły teraz do najwyższego poziomu od siedmiu lat.

Salazar mówi, że jednym z powodów, dla których cena teraz gwałtownie rośnie – oprócz kwestii geopolitycznych – jest to, że w ciągu ostatniego roku wyczerpały się zapasy ropy naftowej i produktów w Stanach Zjednoczonych.

Wyczerpane zapasy oznaczają, że jest niewiele amortyzatorów, które mogłyby poradzić sobie z nieoczekiwanymi zakłóceniami w produkcji lub silniejszym niż oczekiwano wzrostem konsumpcji.

„Im niższe masz zapasy, tym wyższe ceny” – powiedział.

Te wyższe koszty pojawiają się, gdy konsumenci mają do czynienia również z innymi obciążeniami w swoich portfelach, takimi jak wyższe ceny żywności i wyższe koszty gazu ziemnego.

Ale jest kilka całkiem dobrych wiadomości. W ciągu najbliższych kilku miesięcy może nastąpić niewielkie opóźnienie w cenach gazu, mówi Salazar.

„Sądzimy, że ceny się uspokoją, a fakt, że nastąpi niewielkie opóźnienie w kwestii tego, gdzie jesteśmy, ponieważ to, co widzimy teraz, jest zdecydowanie niezwykłe” – powiedział.

READ  Mężczyzna z Ontario może przegapić pogrzeb matki w Trynidadzie i Tobago po odrzuceniu mieszanki szczepionek

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top