Chiny przygotowują się na dzień „ekstremalnych upałów” wraz ze wzrostem temperatur | Chiny

Chiny przygotowują się na powrót kolejnych fal upałów w ciągu najbliższych 10 dni, ponieważ w sobotę temperatury w niektórych częściach kraju zaczną rosnąć.

Niektóre nadmorskie miasta już działają Najwyższy poziom alertu Regiony śródlądowe ostrzegają przed niebezpieczeństwem zawalenia się tamy z powodu topnienia lodowców.

W najbliższą sobotę w chińskim kalendarzu opartym na kalendarzu księżycowym przypada dzień „ekstremalnych upałów”.

Fu Jiaolan, główny meteorolog w Narodowym Centrum Meteorologicznym, powiedział mediom państwowym, że fala upałów będzie miała podobny zakres do fal upałów 5-17 lipca, ale na wielu obszarach mogą wystąpić temperatury 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita). ) lub wyżej.

Niektóre miasta w prowincji Zhejiang, w których znajduje się wiele fabryk i eksporterów, wydały w piątek czerwone alarmy – najwyższe w trzystopniowym systemie ostrzegawczym – które przewidują temperatury co najmniej 40 stopni Celsjusza w ciągu najbliższych 24 godzin.

Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego ostrzegło w piątek, że obciążenie krajowej sieci energetycznej może osiągnąć nowy poziom latem tego roku, ponieważ wzrośnie zapotrzebowanie na klimatyzatory w domach, biurach i fabrykach, ponieważ bezpieczna eksploatacja czeka na „ciężkie testy”.

„Mamy przepisy, których muszą przestrzegać wszystkie fabryki w Chinach i Szanghaju”, powiedział Liu Zhang, prezes Sika China Chemical Products Manufacturer.

„Każdego roku robimy rzeczy, które sprawiają, że praca jest bardziej komfortowa, na przykład dajemy pracownikom lody, gdy robi się zbyt gorąco”.

Ministerstwo powiedziało, że Zhejiang, a także części Fujian, Guangdong, Hunan, Jiangxi i miasta Chongqing są zagrożone pożarami lasów w najbliższej przyszłości.

Pracownik medyczny siedzi z blokami lodu na stanowisku testowym COVID w czasie ostrzeżenia o fali upałów w Nanchang w prowincji Jiangxi. Zdjęcie: China Daily/Reuters

Zachodni region Xinjiang ostrzegł w sobotę przed kolejnymi powodziami, lawinami błotnymi i zagrożeniami dla rolnictwa, gdy fale upałów przetoczyły się przez region.

Chen Chunyan, główny ekspert w Obserwatorium Meteorologicznym Xinjiang, powiedział mediom państwowym, że ostatnie fale upałów w Xinjiangu były długotrwałe i szeroko rozpowszechnione.

Zauważyła, że ​​ekstremalne warunki pogodowe na południu i wschodzie regionu – ponad dwukrotnie większe od Francji – trwały już 10 dni.

„Ciągły wzrost temperatury przyspieszył topnienie lodowców w regionach górskich i spowodował klęski żywiołowe, takie jak powodzie, lawiny błotne i osuwiska w wielu miejscach” – powiedział Chen.

Chińska Administracja Meteorologiczna poinformowała poprzedniego dnia, że ​​topnienie lodowców w Sinciang stwarza wysokie ryzyko awarii tamy na dopływie rzeki Aksu w pobliżu granicy Chin z Kirgistanem.

Takie fale upałów mogą również wpływać na uprawy, zwłaszcza bawełnę, powiedział Chen. Xinjiang produkuje około 20% światowych upraw bawełny, która jest rośliną spragnioną wody. Według niektórych szacunków do wyprodukowania jednego kilograma bawełny potrzeba 20 000 litrów wody, co wystarcza na jedną koszulę i dwa dżinsy.

Temperatury w Chinach tego lata zostały opisane jako ekstremalne. Od 1 czerwca do 20 lipca w dorzeczach Rzeki Żółtej i Jangcy – głównych ośrodkach przemysłu i handlu – panowało ponad 10 dni cieplejszych niż zwykle temperatur.

Fale upałów spaliły również inne części Azji Wschodniej, Europy Zachodniej, Afryki Północnej i Ameryki Północnej, prowadząc do pożarów w wielu krajach.

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu spowodują, że fale upałów będą gorętsze i częstsze.

Najwyższa temperatura odnotowana w Chinach jest przedmiotem dyskusji. Według chińskich mediów najgorętszy okres w ciągu ostatnich 300 lat miał miejsce w lipcu 1743 r. za czasów dynastii Qing, kiedy to francuski misjonarz w Pekinie odnotował rekordowy poziom 44,4°C.

W 2015 r. lokalny portal informacyjny poinformował o temperaturze 50,3 stopnia Celsjusza na stacji meteorologicznej w pobliżu Ayding, wyschniętego jeziora w depresji Turpan w Xinjiangu.

Chińska Administracja Meteorologiczna poinformowała w piątek, że temperatury w oazie Turpan mogą w przyszłym tygodniu osiągnąć 50 stopni Celsjusza.

READ  Kim jest Pedro Castillo, prezydent-elekt Peru? | Wiadomości wyborcze

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top