Chiny ostrzegają przed „drastycznymi środkami”, jeśli Tajwan zmierza w kierunku niepodległości

Chiny Podejmie „drastyczne środki”, jeśli Tajwan Podejmując kroki w kierunku formalnej niepodległości, przedstawiciel Pekinu ostrzegł w środę, dodając, że prowokacje Tajwanu i zewnętrzne ingerencje mogą nasilić się w przyszłym roku.

Chiny twierdzą, że Tajwan jest rządzony demokratycznie jak własne terytorium, aw ciągu ostatnich dwóch lat nasiliły naciski militarne i dyplomatyczne, by domagać się suwerenności, podsycając gniew w Tajpej i niepokój w Waszyngtonie.

Chiny są gotowe zrobić wszystko, co w ich mocy, aby dążyć do pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, ale będą działać, jeśli przekroczone zostaną jakiekolwiek czerwone linie niepodległości, powiedział Ma Xiaoguang, rzecznik Biura ds. Tajwanu.

Czytaj więcej:

Pekin mówi, że stosunki kanadyjsko-chińskie „na rozdrożu” po komentarzu Trudeau na temat „przymusowej dyplomacji”

„Jeżeli dążące do niepodległości siły separatystyczne na Tajwanie prowokują, ćwiczą siły, a nawet przekraczają jakąkolwiek czerwoną linię, będziemy musieli podjąć twarde środki”, powiedział Ma.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W oświadczeniu wydanym pod koniec środy, Taiwan Mainland Affairs Council wezwała Pekin do „poważnej refleksji nad swoimi działaniami wobec Tajwanu i dokonania właściwej oceny sytuacji”.

Rada ponowiła wezwanie do dialogu na podstawie równości i stwierdziła, że ​​utrzymuje politykę „niepodżegania” w celu zapewnienia pokoju w Cieśninie Tajwańskiej iw regionie.

Tajwan stał się głównym czynnikiem w napiętych stosunkach między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, największym międzynarodowym sponsorem i dostawcą broni na wyspie, pomimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych.

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i przysięga bronić swojej wolności i demokracji.

Chiny regularnie określają wyspę jako najbardziej drażliwą kwestię w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Chiński Xi mówi, że „zjednoczenie” z Tajwanem musi i się spełni”Xi z Chin powiedział, że „zjednoczenie” z Tajwanem musi i się spełni


Chiński Xi powiedział, że „zjednoczenie” z Tajwanem musi zostać zrealizowane i zostanie osiągnięte 9 października 2021 r.

Ma powiedział, że prowokacje sił niepodległościowych i „zewnętrzna ingerencja” mogą stać się „bardziej intensywne i intensywniejsze” w nadchodzących miesiącach.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„W przyszłym roku sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej stanie się bardziej złożona i niebezpieczna” – powiedział.

Pekin wysyłał w ostatnich miesiącach częste misje lotnicze nad Cieśniną Tajwańską, aby wywrzeć presję na Tajwan. Nie ulegnie groźbom.

Chociaż Stany Zjednoczone uznają tylko jedne Chiny, zgodnie z prawem są one zobowiązane zapewnić Tajwanowi środki do samoobrony i od dawna prowadzą politykę „strategicznej niejednoznaczności” dotyczącą tego, czy interweniować militarnie w celu ochrony Tajwanu w przypadku chińskiego ataku .

Pokonany rząd RKP uciekł na Tajwan w 1949 po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy utworzyli Chińską Republikę Ludową.

READ  Pożar w południowym Tajwanie zabił co najmniej 46 osób, a dziesiątki rannych

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top