Chiny drugi dzień z rzędu wysyłają samoloty bojowe na Tajwan

Chiny skierowały w sobotę ponad 30 samolotów wojskowych na Tajwan, co było drugim wielkim pokazem siły w ciągu wielu dni.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że 39 samolotów wjechało do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej w dwóch lotach, jeden w dzień, a drugi w nocy. Podobnie było w piątek, kiedy 38 samolotów przeleciało nad obszarem na południe od autonomicznej wyspy.

Chiny twierdzą, że Tajwan, leżący u ich wschodnich wybrzeży, jest ich terytorium. Rozłam w 1949 r. podczas wojny domowej, w której komuniści przejęli kontrolę nad Chinami kontynentalnymi, a rywalizujący nacjonaliści utworzyli rząd na Tajwanie. Partia Komunistyczna obchodziła w piątek 72. rocznicę objęcia przez niego władzy.

Premier Tajwanu Su Tsing-chang w sobotę sprzeciwił się wycieczkom pierwszego dnia.

„Chiny zawsze dokonywały brutalnych i barbarzyńskich aktów, aby zagrozić pokojowi w regionie” – powiedział podczas ceremonii otwarcia parku naukowego na południowym Tajwanie.

Chiny od ponad roku często wysyłają samoloty wojskowe na obszar na południe od Tajwanu. Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała, że ​​samoloty 38 i 39 w piątek i sobotę były największe w ciągu jednego dnia, odkąd Tajwan zaczął wydawać raporty z lotów.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że w sobotę w lotach dziennych wzięło udział 20 samolotów, a w nocy 19 kolejnych. Większość z nich jest identyfikowana jako myśliwce J-17 i Su-30.

READ  Awaryjne wyłączenie jedynej irańskiej elektrowni jądrowej | Aktualności Energetyka Jądrowa

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top