Brytyjski wysłannik prosi Kanady o pomoc w sprawie zmian klimatycznych na COP26

OTTAWA – Nowy wysłannik Wielkiej Brytanii w Ottawie powiedział, że Kanada pozostaje wiarygodnym partnerem w walce ze zmianami klimatycznymi, pomimo wzrostu emisji gazów cieplarnianych w kraju w ostatnich latach.

Nowo przybyła do Kanady Susanna Joshko, brytyjska wysoka komisarz, mówi, że obecny rząd Trudeau wykazał się „ogromnym przywództwem” na arenie międzynarodowej w walce ze zmianami klimatycznymi.

To dlatego, że Kanada podwoiła swoje zobowiązania finansowe w zakresie finansowania działań klimatycznych i podniosła cele redukcji emisji, powiedział Joshko, wywierając presję na inne kraje.

Joshko przedstawił ocenę w szeroko zakrojonym wywiadzie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do organizacji w przyszłym miesiącu kluczowych rozmów klimatycznych ONZ w Szkocji, znanych jako COP26.

Premier Justin Trudeau spotkał się z krytyką ze strony swoich przeciwników politycznych i grup ekologicznych podczas ostatnich wyborów federalnych, ponieważ emisje dwutlenku węgla w Kanadzie faktycznie wzrosły w latach 2015-2019, ostatnich latach, dla których dostępne są dane.

Podczas gdy polityka neoliberalna mogła zmniejszyć emisje w ciągu dwóch lat od tego czasu, obecne dane podsycają narrację, że reputacja Kanady w walce ze zmianami klimatycznymi zmalała od czasu udziału Trudeau w paryskim porozumieniu klimatycznym w 2015 r. w ciągu kilku tygodni od objęcia przez niego władzy.

Nie tak, powiedział Gushko, z punktu widzenia Wielkiej Brytanii.

„Myślę, że nie ma wątpliwości, że trudno jest zrobić to, co należy zrobić, aby osiągnąć nasze cele klimatyczne. Przejście do gospodarki zerowej jest naprawdę trudne. I myślę, że ważną rzeczą, w odniesieniu do Kanady, jest to, że zaangażowanie jest tam” – powiedział Gushko.

Zero netto to termin, który oznacza, że ​​do atmosfery ziemskiej nie będą dodawane żadne nowe emisje, ponieważ przyroda lub technologia przechwytują wszelkie wytwarzane emisje.

Kanada w tym roku zobowiązała się do osiągnięcia zera netto do 2050 r., a także podniosła cele redukcji emisji z 30 procent poniżej poziomu z 2005 r. do 2030 r. do 40 do 45 procent.

READ  „Nie idź do więzienia z powodu Djokovica”: pytania pozostają pomimo prawnego zwycięstwa gwiazdy tenisa

Te nowe zobowiązania, a także partnerstwo Kanady z Niemcami w celu zapewnienia finansowania w wysokości 100 miliardów dolarów biedniejszym krajom, aby pomóc im w walce ze zmianami klimatu, oznaczają, że „Kanada wykazała się ogromnym przywództwem” – powiedział Joshko.

„Jest to rodzaj przywództwa, którego potrzebujemy, ponieważ teraz potrzebujemy wszystkich krajów, aby naprawdę wzmocnić te zobowiązania, jeśli chcemy, aby COP odniósł sukces”.

Gushko powiedział, że dla Chin, jako największego emitenta na świecie, kluczowe znaczenie ma odegranie roli w COP26, ale jej rząd wciąż czeka, aby zobaczyć, czy prezydent Xi Jinping dołączy do 120 światowych przywódców, aby wziąć udział w wcześniejszym otwarciu spotkania. Listopad.

Pomimo żarłocznego apetytu Chin na energię, w tym na energię węglową, Joshko powiedział, że jest także największym na świecie inwestorem w energię odnawialną, co czyni ją ważnym partnerem w walce ze zmianami klimatycznymi.

Joshko zajął miejsce w pierwszym rzędzie z powodu napiętego zaangażowania Wielkiej Brytanii i Kanady w Chinach w ostatnich latach. Pracowała przez dwa lata jako główny prywatny sekretarz niedawno odchodzącego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominika Raaba.

Była świadkiem osobistej przyjaźni, jaką Raab i jego były kanadyjski odpowiednik, François-Philippe Champagne, zawarli podczas osobistych spotkań w Londynie przed i po wybuchu pandemii. Joshko powiedział, że Raab był podekscytowany kontynuowaniem głębszego sojuszu z Kanadą, szczególnie biorąc pod uwagę Brexit.

Przejawiło się to w poparciu Kanady w obliczu uwięzienia przez Chiny Michaela Kovriga i Michaela Spavora, które zakończyło się dopiero we wrześniu po prawie trzech latach.

Powiedziała, że ​​Raab był jednym z pierwszych zwolenników międzynarodowych wysiłków Kanady, aby złożyć deklarację przeciwko arbitralnemu zatrzymaniu przez państwa.

Powiedziała, że ​​Kanada entuzjastycznie uczestniczy w międzynarodowych wysiłkach na rzecz krytyki Chin za łamanie praw człowieka w Hongkongu i nakłada sankcje za nadużycia w prowincji Xinjiang wobec ujgurskich muzułmanów i nie wstydziła się, że Chiny przetrzymują dwóch swoich obywateli pozorny odwet. Aresztować chińskiego dyrektora generalnego Meng Wanzhou na podstawie amerykańskiego nakazu ekstradycji.

READ  Sąd USA odrzuca pozew w sprawie sztuki skarbu Guelpha z czasów nazistowskich | Niemcy

„Nie przychodzi mi do głowy czas, kiedy przyjechaliśmy do Kanady i powiedzieliśmy: „Chcielibyśmy coś z tym zrobić”, a odpowiedź brzmiała „nie” – powiedział Gushko.

Joshko odrzucił również wszelkie sugestie, że Wielka Brytania zignorowała Kanadę, tworząc nowy sojusz znany jako AUKUS z Australią i Stanami Zjednoczonymi.

Sojusz ma na celu pomóc Australii w pozyskaniu floty atomowych okrętów podwodnych, aby poradzić sobie z rosnącymi wpływami regionalnymi Chin.

Francja była oburzona tym posunięciem, ale Trudeau zlekceważył to, mówiąc, że Kanada nie jest zainteresowana atomowymi okrętami podwodnymi.

Powiedziała, że ​​brytyjska współpraca wojskowa i bezpieczeństwa z Kanadą pozostaje silna w innych obszarach, w tym jej współpraca za pośrednictwem NATO w Europie Wschodniej jako przeciwwaga dla Rosji oraz niedawna umowa o pogłębieniu współpracy w Arktyce.

Joshko powiedział, że sojusz Wielkiej Brytanii z Kanadą w sieci Five Eyes Intelligence Sharing Network (z Australią, Stanami Zjednoczonymi i Nową Zelandią) pozostaje najwyższym priorytetem, który w żaden sposób nie koliduje z AUKUS. Wszyscy członkowie Pięciu Oczu nieustannie pracują nad zwiększeniem jego zdolności.

„Nie widzę Amerykańskiego Uniwersytetu w Jerozolimie w żaden sposób, zamiaru lub niespójności z pięcioma oczami” – powiedziała. „Nie ma dla nas sensu, że jedno odbywa się kosztem drugiego”.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 24 października 2021 r.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top