Brytyjscy ochotnicy zostali zabici we wschodniej Ukrainie podczas pomocy w ewakuacji humanitarnej, mówi rodzina

Brytyjscy wolontariusze Chris Barry (po lewej) i Andrew Bagshaw. (Reuters)

Brytyjscy ochotnicy Chris Barry i Andrew Bagshaw zginęli podczas misji ewakuacji humanitarnej w mieście Soledar na wschodzie Ukrainy – wynika z oświadczenia rodziny Barry’ego, opublikowanego we wtorek przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bagshaw był podwójnym obywatelem Nowej Zelandii.

„Z wielkim smutkiem musimy ogłosić, że nasza ukochana Chrissie została zabita wraz z kolegą Andrew Bagshawem podczas próby ewakuacji humanitarnej z Solidaru we wschodniej Ukrainie” – napisała rodzina Barry w oświadczeniu. „Jego bezinteresowna determinacja w pomaganiu osobom starszym, młodym i upośledzonym sprawiła, że ​​my i jego dalsza rodzina jesteśmy bardzo dumni”.

„Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że pożegnamy się z Chrisem, kiedy miał przed sobą całe życie. Był troskliwym synem, wspaniałym bratem, przyjacielem wielu i kochającym partnerem Olgi” – dodano w oświadczeniu.

„Znalazł się przyciągnięty na Ukrainę w marcu, w najciemniejszej godzinie na początku rosyjskiej inwazji i pomógł najbardziej potrzebującym, ratując ponad 400 osób, a także wiele porzuconych zwierząt. Nie da się wyrazić słowami, jak bardzo będzie nam brakować ale on będzie” – powiedział. w naszych sercach na zawsze”.

„Czujemy się zaszczyceni, że wybrał naszą rodzinę jako część” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez członków rodziny Roba, Kristen i Katy Pare.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju poprosiło w tej chwili o prywatność rodziny.

Więcej o tej sprawie: Rodziny obu mężczyzn powiedziały wcześniej, że wyjechały na Ukrainę, aby pracować jako wolontariusze humanitarni. CNN nie widziało żadnych dowodów ich udziału w działaniach wojennych na Ukrainie.

9 stycznia ukraińska policja poinformowała, że ​​poszukuje Bagshawa i Barry’ego. Ukraińska policja poinformowała, że ​​obaj Brytyjczycy „opuścili Kramatorsk do Solidaru” – miejsca ostatnich ciężkich walk – i „stracili z nimi kontakt” – poinformowało wcześniej CNN.

Seb Shukla z CNN, Mick Crever, Anna Chernova i Eve Brennan współtworzyli ten post.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top