Kraje bałtyckie, Polska wściekają się na „antynatowskie” komentarze Babisza – EURACTIV.com

Kandydat na prezydenta Andrzej Babis został skrytykowany przez ministrów spraw zagranicznych sąsiednich krajów bałtyckich i sąsiedniej Polski po tym, jak w niedzielnej debacie telewizyjnej zakwestionował zaangażowanie swojego kraju w pomoc sąsiadującym sojusznikom z NATO.

Zapytany, czy Rosja zaatakuje Polskę lub kraje bałtyckie, czy Czesi wyślą wojska do otwartego konfliktu? Debata telewizyjna na żywo W niedzielę były premier i obecny kandydat na prezydenta powiedział, że tego nie zrobi.

Skorygował swoje kontrowersyjne oświadczenie, tweetując w poniedziałek, że „zdecydowanie zastosuje się” do artykułu 5 NATO.

Jednak jego poglądy nie podobały się sąsiednim państwom bałtyckim i Polsce.

Estoński minister Urmas Reinsalu nazwał to „najgorszym przykładem ingerencji krajowej propagandy politycznej w kwestie bezpieczeństwa”, podczas gdy łotewski odpowiednik Reinsalu, Edgars Ringkevics, powiedział, że oświadczenie jest nieodpowiedzialne.

„Jeśli w ogóle Rozdz Niepodległość, suwerenność i integralność terytorialna zostały zakwestionowane przez siłę zewnętrzną, Litwini staną ramię w ramię z narodem czeskim” – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych UE w Brukseli.

Tymczasem wiele głosów wyrażało konsternację w Polsce, a niektóre liczyły na rywala Babisza w wyborach prezydenckich.

„Uważamy, że podczas dyskusji były to tylko emocje polityczne, ponieważ nasi czescy partnerzy pokazali w ostatnim czasie, że są lojalni wobec swoich sojuszniczych zobowiązań” – powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Muller. Telewizja Informacyjna TVP Stacja.

Powiedział jednak, że jest zaniepokojony, że takie oświadczenie może pochodzić od jakiegokolwiek kandydata na prezydenta z kraju należącego do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nazwał raport „godnym ubolewania”.

Partie z całego polskiego spektrum politycznego również krytykowały Babisza za jego wypowiedzi.

Wierzę, że rywal Babiša Petr Pavel wygra wybory – powiedział rządzący poseł PiS Ryszard Czarnecki, zarzucając Babišowi niewystarczającą znajomość traktatów podpisanych przez Czechy, w tym traktatu waszyngtońskiego NATO.

READ  Wielka Brytania ostrzega Polskę, że wysłanie bojowników na Ukrainę może wysłać ich w „bezpośredni ogień” Rosji

Lewicowa posłanka opozycji Wanda Nowacka nazwała oświadczenie Babisza „głupim”, mówiąc, że może zaszkodzić stosunkom dwustronnym między Warszawą a Pragą. Informacje TVP.

Paves Kowal z innej partii opozycyjnej, centrowego Sojuszu Obywatelskiego (EPP), udzielił wywiadu RMF FM Radio, które Babiš nazywa „pudłem rezonansowym Putina”, „zaczyna konkurować [Hungarian Prime Minister Viktor] Orbana” w prokremlowskiej retoryce.

W Czechach komentarze spotkały się ze sporą krytyką, m.in. ze strony ministra spraw zagranicznych Jana Lipawskiego (Piraci, Zieloni).

„Andrej Babis swoją wypowiedzią w debacie w czeskiej telewizji zaszkodził Republice Czeskiej za granicą. Dzięki naszemu członkostwu w NATO i naszym sojuszom z innymi krajami jesteśmy częścią najsilniejszego systemu wojskowego na świecie. Kwestionowanie tych sojuszniczych zobowiązań zagraża naszemu bezpieczeństwu” – powiedział Lipavsky.

Druga tura wyborów prezydenckich w Czechach odbędzie się w piątek i sobotę (27-28 stycznia). Sondaże sugerują, że Peter Pavel, były szef rady wojskowej NATO, pokona Babisza.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl, Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top