Australijska liczba COVID osiąga szczyt, ponieważ epidemia Omicron nadwyręża lokalną politykę

SYDNEY (Reuters) – Australia osiągnęła kolejny rekordowy poziom infekcji COVID-19 we wtorek, ponieważ wybuch wysoce patogennego Omicron zakłócił ponowne otwarcie gospodarki, podczas gdy przywódcy państw spierali się o lokalne kontrole graniczne.

Kraj zgłosił 11 264 nowych przypadków koronawirusa dzień wcześniej, zgodnie z raportem Reuters o liczbie stanów, po raz kolejny przekraczając szczyt poprzedniego dnia, ponieważ zmaga się z planowanym ponownym otwarciem, podczas gdy szaleje nowa alternatywa.

Zgłoszono pięć zgonów COVID-19, co daje całkowitą liczbę zgonów nieco ponad 2200 od początku pandemii. Władze nie ustaliły, czy którykolwiek z nowych zgonów jest powiązany z wariantem Omicron.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wariant Omicron, który według ekspertów medycznych jest bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy niż poprzednie szczepy, zaczyna się rozprzestrzeniać w Australii, gdy kraj zaczyna planować ponowne otwarcie na stałe po prawie dwóch latach okresowej blokady.

Wraz ze wznowieniem rosnącej liczby przypadków – pomimo wskaźnika szczepień przekraczającego 90% dla Australijczyków w wieku powyżej 16 lat – przywódcy stanów przywrócili pewne środki ograniczające, takie jak obowiązkowe noszenie masek i odprawa w miejscach publicznych.

Wzrost liczby spraw doprowadził również do izolacji tysięcy pracowników w sektorach hotelarskim, rekreacyjnym i lotniczym – sektorach najbardziej dotkniętych przez blokady – co doprowadziło do odwołania spektakli teatralnych, zamknięcia restauracji i przełożonych lotów.

Wybuch doprowadził również do wznowienia zrujnowanej polityki wewnętrznej, która zdefiniowała większość pandemii, ponieważ niektóre kraje opierają się wezwaniom do zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych.

Nowa Południowa Walia, ojczyzna Sydney i jedna trzecia z 25 milionów mieszkańców Australii, wezwała sąsiednie Queensland do przejścia z obowiązkowych testów klinicznych w miejscu pochodzenia na szybkie testy antygenowe na miejscu dla osób tam podróżujących.

READ  Niektórzy zaszczepieni Amerykanie stracili cierpliwość wobec tych, którzy odrzucają szczepionkę, ponieważ liczba przypadków COVID-19 wzrasta, a stany powracają

Minister zdrowia Nowej Południowej Walii, Brad Hazzard, powiedział, że jedna czwarta testów klinicznych w jego stanie to „testy turystyczne” osób bezobjawowych, co powoduje ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, długie kolejki do badań i kilkudniowy czas oczekiwania na wyniki.

W jednym przypadku klinika testowa w Sydney wysłała błędne negatywne wyniki testu do 400 osób z COVID, a następnie przedwcześnie wysłała 950 osób z wynikiem negatywnym, podczas gdy 486 było już pozytywnych. Hazard powiedział, że błąd był wynikiem „błędu ludzkiego, a kiedy ludzie są pod presją, błędy ludzkie są częstsze”.

Wezwał Queensland do natychmiastowego anulowania obowiązkowych testów klinicznych, a nie po 1 stycznia, jak planowano, ale władze Queensland stwierdziły, że polityka działa.

Zamiast tego, minister zdrowia Queensland, Yvette Dath, powiedziała, że ​​stan zrezygnuje z kolejnej zasady testu dla osób przybywających z różnych stanów: ludzie, którzy przybędą do stanu, nie będą już musieli poddawać się testowi na obecność wirusa pięć dni po przybyciu.

Międzynarodowe granice Australii pozostają skutecznie zamknięte, ale obywatele Australii mogą wrócić bez obowiązkowej kwarantanny hotelowej, a kraj powiedział, że wpuści niektórych wykwalifikowanych pracowników i zagranicznych studentów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Byron Kay Reporting) Montaż przez Michaela Perry’ego i Raju Gopalakrishnan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top