Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Brytyjski rząd ukarał brytyjskiego blogera Grahama Phillipsa za jego treści, które „destabilizują” Ukrainę, według Brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Rozwoju Wspólnoty Narodów. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poniedziałek został on dodany do listy sankcji Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało Phillipsa, „wideo blogera, który tworzył i rozpowszechniał treści medialne, które wspierają i promują działania i polityki, które destabilizują Ukrainę i podważają lub zagrażają integralności terytorialnej, suwerenności lub niezależności Ukrainy”.

Phillips ma aktywa zamrożone przez rząd Wielkiej Brytanii i, zgodnie z ogólną listą sankcji rządu Wielkiej Brytanii, jest jedynym obywatelem brytyjskim, który został ukarany w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

W filmie zamieszczonym na YouTube 19 kwietnia Phillips kwestionuje aresztowanie obywatela Wielkiej Brytanii Aidena Aslina, który walczył z siłami ukraińskimi w Mariupolu. Przed kamerą Aslin mówi, że nie odzywa się pod przymusem, ale podczas nagrania jest skuty kajdankami.

YouTube usunął film. W chwili pisania tego tekstu firma macierzysta Google nie przekazała CNN oświadczenia w sprawie usunięcia filmu.

20 kwietnia br. brytyjski parlamentarzysta Robert Jenrick, reprezentujący brytyjski okręg wyborczy Aslin, skrytykował wideo Philipa przedstawiające Aslin w parlamencie, nazywając je „rażącym naruszeniem konwencji genewskich”.

„Traktowanie w ten sposób każdego jeńca wojennego jest nielegalne, a przeprowadzający wywiad Graham Phillips jest zagrożony oskarżeniem o zbrodnie wojenne. A każda platforma internetowa, taka jak YouTube, która udostępnia tego rodzaju filmy propagandowe, powinna je natychmiast usunąć”.

W filmie Phillips odnosi się do Asselina jako „najemnika”, a nie jeńca wojennego.

W odpowiedzi brytyjski premier Boris Johnson powiedział o Asselinie: „Rozumiem, że od jakiegoś czasu służy on w siłach ukraińskich, a jego sytuacja bardzo różni się od sytuacji najemników”.

Phillips pracował wcześniej jako udziałowiec państwowej stacji RT na Ukrainie, a jego filmy zazwyczaj przedstawiają prorosyjski obraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Liczba przypadków COVID-19 w Australii gwałtownie rośnie, testując przeciążenie systemu

Więcej tła: W odpowiedzi na sankcje rządu Wielkiej Brytanii, Phillips powiedział w Telegramie z 26 lipca: „To wspaniałe ze strony Kafki, o ile nie miałem okazji bronić się przed zarzutami przeciwko mnie, które doprowadziły do ​​nałożenia kary”.

Dodał: „Ale nie ma wobec mnie prawdziwych oskarżeń, które doprowadziłyby do mojej kary, więc nie ma się przed czym bronić. Tylko dlatego, że rządowi brytyjskiemu nie podoba się moja praca”.

W środę Phillips powiedział, że sankcje doprowadziły władze do „zajęcia wszystkich moich kont bankowych bez procesu sądowego”.

Później w środę Phillips powiedział w Telegramie, że złożył odwołanie od decyzji rządu Wielkiej Brytanii, dodając: „Więc po dniu spędzonym z prawnikiem złożyłem formalne 4-stronicowe odwołanie od całkowicie absurdalnej i niebezpiecznej, absurdalnej decyzji rządu Wielkiej Brytanii, by mnie ukarać.Jutro Z powrotem do pracy tutaj, w Donbasie, jak zwykle, od 2014 roku.

W chwili pisania tego tekstu Phillips nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz.

W oświadczeniu wydanym przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych 11 czerwca po tym, jak Aslin został schwytany przez siły rosyjskie na Ukrainie, rodzina Aslina potwierdziła, że ​​służył jako zakontraktowany żołnierz piechoty morskiej w 36. brygadzie ukraińskich sił zbrojnych. W oświadczeniu dodano, że od czterech lat mieszka na Ukrainie.

W oświadczeniu OBWE z 14 lipca brytyjska zastępca ambasadora przy OBWE Deirdre Brown powiedziała o Aslinie i innym Brytyjczyku, który został wraz z nim aresztowany: „Pan Boehner i Aslin są członkami ukraińskich sił zbrojnych i powinni być traktowani jako jeńcy wojenni Nie są najemnikami”.

Po jego aresztowaniu wspierane przez Rosję władze w tzw. Donieckiej Republice Ludowej skazały Aslin na śmierć za to, że walczyła z nią jako „najemnikiem” obok innego obywatela brytyjskiego i marokańskiego.

CNN skontaktowało się z władzami Ługańskiej Republiki Ludowej w celu uzyskania aktualnych informacji na temat sytuacji Aslina. W chwili pisania tego tekstu CNN nie ma odpowiedzi.

READ  Płaca minimalna wzrosła o 50 centów w październiku

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top