90 sekund do północy: Zegar Zagłady przesuwa się o dziesięć sekund

90 sekund do północy: Zegar Zagłady przesuwa się o dziesięć sekund

Waszyngton –

Atomowi naukowcy ustawili swój „zegar zagłady” bliżej północy we wtorek, twierdząc, że groźby wojny nuklearnej, chorób i zmienności klimatu zostały zaostrzone przez rosyjską inwazję na Ukrainę, narażając ludzkość na większe ryzyko unicestwienia.

„Zegar Zagłady”, stworzony przez Bulletin of the Atomic Scientists, aby pokazać, jak blisko ludzkości jest koniec świata, przesunął swój „czas” w 2023 roku na 90 sekund do północy, czyli o 10 sekund bliżej niż w ostatnie trzy lata.

Północ o tej godzinie wyznacza teoretyczny punkt zagłady. Zegar został przesunięty bliżej lub dalej od północy w zależności od tego, jak naukowcy odczytują zagrożenia egzystencjalne w określonym czasie.

Nowy czas odzwierciedla świat, w którym rosyjska inwazja na Ukrainę ożywiła obawy przed wojną nuklearną.

„Zawoalowane groźby Rosji użycia broni nuklearnej przypominają światu, że eskalacja konfliktu przez przypadek, umyślne lub błędne obliczenie jest strasznym ryzykiem. A prawdopodobieństwo, że konflikt wymknie się spod czyjejś kontroli, pozostaje wysokie” – powiedziała Rachel Bronson, prezes Biuletynu. — powiedział prezes na wtorkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Bronson powiedział, że reklama w biuletynie zostanie przetłumaczona po raz pierwszy z angielskiego na ukraiński i rosyjski, aby przyciągnąć odpowiednią uwagę.

Biuletyn, organizacja non-profit z siedzibą w Chicago, corocznie aktualizuje czas na zegarze w oparciu o informacje dotyczące katastrofalnych zagrożeń dla planety i ludzkości.

Rada Naukowców organizacji i inni eksperci w dziedzinie technologii jądrowej i nauk o klimacie, w tym 13 laureatów Nagrody Nobla, omawiają globalne wydarzenia i ustalają, gdzie należy ustawić zegar każdego roku.

Apokaliptyczne zagrożenia odzwierciedlane przez zegar obejmują politykę, broń, technologię, zmiany klimatyczne i pandemie.

Zegar został ustawiony na 100 sekund do północy od 2020 roku, co było już najwcześniejszym czasem do północy.

Rada stwierdziła, że ​​wojna na Ukrainie zwiększyła również ryzyko użycia broni biologicznej, jeśli konflikt będzie trwał.

READ  "Nazywam się Cleo" Australijska policja znajduje dziewczynę porwaną z obozu po ponad dwóch tygodniach

„Ciągły przepływ dezinformacji na temat laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie budzi obawy, że sama Rosja może rozważać rozmieszczenie takiej broni” – powiedział Bronson.

Ceny gazu ziemnego podniesione przez wojnę do nowych poziomów skłoniły również firmy do rozwijania źródeł gazu ziemnego poza Rosją i przestawiły elektrownie na węgiel jako alternatywne źródło energii, powiedział Sivan Karta, członek zarządu Biuletynów i naukowiec w Sztokholmski Instytut Ochrony Środowiska. .

„Globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych, po odbiciu się od spowolnienia gospodarczego wywołanego przez koronawirusa do rekordowego poziomu w 2021 r., nadal rosną w 2022 r. i osiągają kolejny rekord… Wraz ze wzrostem emisji rosną również ekstremalne warunki pogodowe”. jeszcze wyraźniej można to przypisać zmianom klimatycznym” – powiedział Kartha, wskazując jako przykład niszczycielskie powodzie w Pakistanie w 2022 roku.

Zegarek został stworzony w 1947 roku przez grupę naukowców atomowych, w tym Alberta Einsteina, który pracował nad Projektem Manhattan, mającym na celu opracowanie pierwszej na świecie broni jądrowej podczas II wojny światowej.

Ponad 75 lat temu zaczęło tykać siedem minut przed północą.

Na 17 minut przed północą zegar był daleki od „dnia zagłady” w 1991 roku, kiedy to zakończyła się zimna wojna, a Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisały traktat radykalnie zmniejszający arsenały nuklearne obu krajów.


(Reportaż Katherine Jackson), montaż przez Rosalbę O’Brien

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *