4 Wicekrólowie Europy rozmawiają o bezpieczeństwie, zwalczają wirusy Europa Warszawa Atlantyk Polska Anthony Blinkan

Ministrowie spraw zagranicznych czterech wicekrólów Europy rozmawiali o współpracy w promowaniu gospodarek narodowych i turystyki w następstwie epidemii oraz zapowiedzieli bezpłatne podróżowanie między Czechami a Węgrami dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Polski Gjibnikov w piątek w Łodzi (Polska Centralna) i uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier. Polska ma obecnie rotacyjne kierownictwo czterech krajów Wicekrólestwa. Węgry przejmą władzę 1 lipca.

Ścisła współpraca gospodarek, które były jednym z najbardziej dynamicznych krajów Europy przed epidemią, „zapewni szybki restart naszych gospodarek” – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Sizzardo.

Sizzardo powiedział, że spotkanie zatwierdziło sobotnią bezpłatną podróż dla osób zaszczepionych między Czechami a sąsiednimi Węgrami. Takie darmowe podróżowanie między Czechami a Polską jest już możliwe.

„Szczepionka zapewnia nam ochronę, aby tacy ludzie mogli normalnie żyć i podróżować” – powiedział Sizzardo dziennikarzom.

Krytykowane za liczne polityki Unii Europejskiej, Węgry powiedziały, że są silnym zwolennikiem Europy, która szanuje wartości chrześcijańskie i poczucie jedności.

Czeski minister spraw zagranicznych Jacob Gulhanek mówił także o szerszym certyfikacie UE, który umożliwi 27-osobowej delegacji podróżowanie po kraju.

Ivan Gorkok ze Słowacji podkreślił potrzebę szerszej współpracy w służbie państwom, na przykład w kulturze i dziedzictwie narodowym.

Rao powiedział, że grupa powinna nadal wspierać Ukrainę, Białoruś, Mołdawię i inne kraje UE w walce z epidemią, ale także w ich ambicjach przystąpienia do Europejskiej i Transatlantyckiej Organizacji Bezpieczeństwa i Gospodarki.

Podkreślił, że podstawą bezpieczeństwa regionu jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. Przemawiał w czasie, gdy sąsiednia Rosja intensyfikuje operacje wojskowe wzdłuż swojej zachodniej granicy.

Przed spotkaniem Rao powiedział, że wprowadzenie polityki klimatycznej i nowych, przyjaznych dla środowiska technologii było kolejnym ważnym tematem dla czterech krajów.

W marcu ministrowie przeprowadzili w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem.

READ  Polska łagodzi ograniczenia, przywraca izolację pasażerów

Ministrowie zaznaczyli 30-lecie działalności Grupy Wicekrólestwa jako sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej w regionie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top