WHO: Koronawirus wyprzedza wysiłki w zakresie szczepień po zadeklarowaniu dawek G7 | Korona wirus

Światowa Organizacja Zdrowia Ostrzegł, że Covid-19 porusza się szybciej niż szczepionki i powiedział, że zobowiązanie krajów G7 do podzielenia się miliardem dawek z biednymi krajami jest niewystarczające.

„To świetna pomoc, ale potrzebujemy więcej i potrzebujemy tego szybciej. W tej chwili wirus jest przenoszony szybciej niż światowa dystrybucja szczepionek” – powiedział dziennikarzom szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Społeczności potrzebują szczepionek i one ich potrzebują. teraz, nie w przyszłym roku.”

Światowi liderzy zdrowia ostrzegali również, że obietnica jest zbyt mała, za późno, ponieważ potrzeba ponad 11 miliardów zastrzyków.

W obliczu gniewu z powodu dysproporcji w dotarciu do ponczu, Grupa Siedmiu krajów uprzemysłowionych zobowiązała się podczas weekendowego szczytu w Wielkiej Brytanii, że zwiększy sumę swoich darowizn do ponad miliarda, w porównaniu ze 130 milionami, które obiecali w lutym.

Podczas gdy ludzie w wielu bogatych krajach mają poczucie normalności dzięki wskaźnikowi szczepień, szczepienia nadal są rzadkością w biedniejszych częściach świata. Pod względem podawanych dawek nierównowaga między G7 Kraje o niskich dochodach, zgodnie z definicją Banku Światowego, to 73 do jednego.

Wiele podarowanych dawek G7 zostanie przefiltrowanych przez Covax, globalny organ, którego zadaniem jest zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek.

Pod administracją Światowej Organizacji Zdrowia, Gavi Vaccine Alliance i Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), jak dotąd dostarczyła ponad 87 milionów dawek szczepionek do 131 krajów – znacznie mniej niż oczekiwano.

Światowa Organizacja Zdrowia chce, aby co najmniej 70% światowej populacji zostało zaszczepionych przed kolejnym spotkaniem G7 w Niemczech w przyszłym roku. Aby to zrobić, potrzebujemy 11 miliardów dawek. Tedros powiedział: „G-7 i G-20 mogą to zrobić.

Medyczna organizacja charytatywna Lekarze bez Granic (MSF) zakwestionowała szczerość krajów G7 w poszukiwaniu sprawiedliwości w szczepionkach.

„Musimy zobaczyć więcej jasności co do rzeczywistej liczby ofiarowanych dawek i dokładnie, ile czasu zajmie przełożenie ich obietnic na rzeczywisty wpływ i zasięg” – powiedział Hu Yuanqiong z organizacji charytatywnej.

Oprócz dzielenia dawek, plan pandemii G7 obejmuje zobowiązania do unikania przyszłych pandemii – skrócenie czasu potrzebnego na opracowanie i uzyskanie licencji szczepionek do mniej niż 100 dni, wzmocnienie globalnego nadzoru i wzmocnienie Światowej Organizacji Zdrowia.

Jednak obserwatorzy wyrazili wątpliwości co do chęci zajęcia się w szczególności ostatnim punktem.

“Będę wierzyć [that] Zauważa, że ​​wkład do WHO rośnie” – napisała na Twitterze Ilona Kikosch, dyrektor założycielka i szefowa Globalnego Centrum Zdrowia w Genewie.

Inni podkreślali potrzebę szybkiego rozwiązania kwestii ochrony patentów na szczepionkę Covid, aby zwiększyć produkcję.

Pełne negocjacje w sprawie możliwego zawieszenia ochrony własności intelektualnej dla szczepionek Covid, a także innych narzędzi medycznych potrzebnych do walki z pandemią, właśnie rozpoczęły się w Światowej Organizacji Handlu po miesiącach kontrowersyjnych sporów.

Max Lawson, szef polityki nierówności w Oxfam, powiedział, że przywódcy G7 „mówią, że chcą zaszczepić świat do końca przyszłego roku, ale ich działania pokazują, że bardziej zależy im na ochronie monopoli i patentów gigantycznych firm farmaceutycznych”.

Human Rights Watch zgodził się. „Skupienie się na szczepionkach i przekazywaniu darowizn na cele charytatywne to za mało” – powiedziała Aruna Kashyap, jej starszy doradca ds. biznesu i praw człowieka. „Niepowodzenie G7 w kategorycznym poparciu tymczasowego zrzeczenia się globalnych zasad własności intelektualnej jest śmiertelnym status quo”.

Światowa Organizacja Zdrowia i jej partnerzy również podkreślili pilną potrzebę funduszy na przezwyciężenie pandemii.

W tym roku potrzeba jeszcze ponad 16 miliardów dolarów, aby w pełni sfinansować wysiłki na rzecz przyspieszenia produkcji i dostępu do diagnoz, leczenia i szczepionek Covid-19.

Ta liczba stanowi mniej niż jeden procent rocznych globalnych wydatków na obronę, powiedział Michael Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych w Światowej Organizacji Zdrowia, dodając: „Z pewnością możemy sobie pozwolić na jeden procent z tego, aby ratować życie i zakończyć tę pandemię”.

READ  Pelosi wprowadza uchwałę powołującą komisję do zbadania buntu w Kapitolu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top