Żydowskie kosztowności zakopane podczas II wojny światowej odkryto podczas budowy w jednym z polskich miast

Żydowskie kosztowności zakopane podczas II wojny światowej odkryto podczas budowy w jednym z polskich miast

Skarbnica przedmiotów, które prawdopodobnie zostały zakopane podczas II wojny światowej, głównie przez Żydów, została odkryta podczas dużego projektu przebudowy polskiego miasta Łodzi. To drugie duże odkrycie w tym miejscu ogłoszone w tym roku.

Do kosztowności zakopanych na płytkiej głębokości należą monety, zegarki i fragmenty żyrandoli.

Ale jest też wiele przedmiotów związanych z judaizmem, m.in. kielichy i urny kiduszowe, świece i kadzidełka – zauważa łódzki kustosz zabytków (ŁWKZ), który zapowiedział znalezisko. ŁWKZ uważa, że ​​przedmioty zostały zakopane w czasie II wojny światowej lub wcześniej.

Przed wojną Łódź liczyła ponad 200 000 Żydów, co stanowiło jedną trzecią ludności miasta. Po nazistowskiej inwazji na Niemcy w 1939 r. miasto stało się drugim co do wielkości gettem w okupowanej przez Niemców Europie. Tylko Warszawa była większa.

W czasie wojny blisko 150 tys. Żydów zostało deportowanych z getta do obozów zagłady w Chełmnie i Auschwitz-Birkenau. Wielu innych zginęło w getcie. Kiedy w 1945 roku Lotsu zostało wyzwolone, w mieście żyło mniej niż 1000 Żydów.

W styczniu tego roku ŁWKZ podczas prac remontowych w zabytkowej kamienicy przy ulicy Bolońskiej w centrum miasta odkrył ponad 400 ukrytych przedmiotów, w tym wiele związanych z wyznaniem mojżeszowym.

Najnowsze odkrycie jest częścią tych samych prac renowacyjnych o wartości 45 milionów złotych (10 milionów euro), które mają miejsce wokół ulicy Północnej. W marcu ujawniono również, że podczas prac odkryto dawną łaźnię, w której znajdowała się mykwa używana do rytualnego zanurzenia w judaizmie.

— Czy będzie więcej? ŁWKZ był zaskoczony ostatnimi odkryciami. „Nie wiemy tego. Podejrzewamy jednak, że łódzka ziemia kryje w sobie znacznie więcej skarbów.

Źródło głównego obrazu: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi/Facebook

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *