Zełenski z Ukrainy odwiedza granicę z Białorusią i Polską – ThePrint –

Zełenski z Ukrainy odwiedza granicę z Białorusią i Polską – ThePrint –
(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

KIJÓW (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dokonał w środę inspekcji granicy z Białorusią i Polską i podziękował straży granicznej za ochronę kraju przed inwazją Rosji.

Prezydent zamieścił materiał wideo w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, przedstawiający spotkanie straży granicznej w lesie z ogrodzeniem z drutu kolczastego w pobliżu rzeki w obwodzie wołyńskim na północno-zachodniej Ukrainie.

„To dla mnie zaszczyt być tutaj dzisiaj, aby podziękować naszej straży granicznej za ochronę granicy państwowej” – napisał Zełenski pod nagraniem, na którym widać, jak zwraca się do straży granicznej i wręcza nagrody.

„W obronie naszego państwa w Pakmut. Wiem, jak mocno tam staliście, trzymając szczupaka” – powiedział, odnosząc się do miasta na wschodzie Ukrainy, w którym od miesięcy toczą się intensywne walki między siłami rosyjskimi i ukraińskimi.

Po omówieniu środków bezpieczeństwa granic na spotkaniu w styczniu Zełenski powiedział, że Ukraina „musi być gotowa” na granicy z Białorusią, ale nie widział tam „nic potężnego” poza doniesieniami z Kijowa.

Rosja wykorzystała Białoruś jako platformę startową do inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym ubiegłego roku, a prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na terytorium swojego bliskiego sojusznika.

W osobnym poście w środę Zełenski powiedział, że omawiał kwestie bezpieczeństwa i kwestie społeczno-gospodarcze z przywódcami politycznymi i wojskowymi na Wołyniu.

Zełenski dużo podróżował w ostatnich tygodniach. We wtorek spotkał się z żołnierzami we wschodnim mieście Awdijiwka, gdzie również toczą się zaciekłe walki, ponieważ Ukraina przygotowuje się do spodziewanej kontrofensywy mającej na celu odzyskanie terytorium okupowanego przez Rosję.

(Reportaż Dana Peleschuka, montaż przez Timothy Heritage)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *