Zaćmienie Słońca 2024: Co zrobić, jeśli masz problemy z oczami?

Zaćmienie Słońca 2024: Co zrobić, jeśli masz problemy z oczami?

Jeśli w poniedziałek oglądałeś zaćmienie słońca, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy nie uszkodziłeś oczu.

Eksperci od pielęgnacji oczu i astronomii twierdzą, że można bezpiecznie widzieć słońce bezpośrednio podczas krótkiego momentu zaćmienia, kiedy jest ono całkowicie zakryte przez Księżyc, ponieważ nie będzie tam promieni ultrafioletowych. Jednakże w przypadku fazy częściowego zaćmienia zalecano stosowanie środków ochrony oczu, takich jak okulary zaćmieniowe, specjalistyczne filtry słoneczne i przenośne projektory słoneczne.

„Nie docierają do nas takie same promienie UV, dlatego podczas całkowitego zaćmienia można było bezpiecznie zdjąć okulary” – powiedziała w wywiadzie wideo dr Shaina Nensi, wiceprezes Ontario Society of Optometrists w Toronto. Wiadomości CTV. .ca we wtorek. „Tylko w chwilach przed pełnią i w chwilach po zaćmieniu konieczne było ponowne noszenie okularów i tarcz zaćmieniowych”.

CTVNews.ca rozmawiała z ekspertami w dziedzinie pielęgnacji oczu, aby dowiedzieć się, co zrobić, jeśli masz wątpliwości dotyczące wzroku po obserwacji rzadkiego zdarzenia na niebie.

Objawy problemów z oczami

Nensei twierdzi, że można doświadczyć pewnych warunków, obserwując zaćmienie bez ochrony oczu.

Retinopatia słoneczna jest częstszym problemem związanym z widzeniem, rzadkim zjawiskiem i zwykle nie wiąże się z bólem oczu.

W przypadku oparzenia siatkówki mogą wystąpić objawy retinopatii słonecznej, które są łagodne, takie jak łzawienie oczu lub wrażliwość na światło, lub ciężkie, takie jak niewyraźne lub zniekształcone widzenie i mroczek lub martwy punkt, w którym w polu widzenia centralnego widzisz ciemną plamkę.

„To w zasadzie oparzenie słoneczne oka, w związku z czym warstwy siatkówki w tylnej części oka mogą zostać uszkodzone” – powiedziała Nensi, zauważając, że głównym objawem są „zaburzenia widzenia”.

„Powodem zapadnięcia na słoneczne zapalenie rogówki lub retinopatię słoneczną jest promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca.[…]Jeśli będziemy długo patrzeć w słońce bez ochrony oczu, możemy doznać oparzeń”.

READ  Jak wcześni inwestorzy w wyścigu kosmicznym mogą zbierać nagrody napędzane rakietami

Osoby doświadczające problemów ze wzrokiem, dyskomfortu lub bólu oczu powinny zgłosić się do okulisty, mówi dr Martin Spiro, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Optometrystów.

Spiro z Montrealu powiedział, że skutki retinopatii słonecznej mogą wystąpić w ciągu kilku godzin, jednego lub dwóch po obejrzeniu zaćmienia.

Ponieważ siatkówka nie ma receptorów bólowych, w przypadku retinopatii słonecznej zwykle nie odczuwa się bólu oka, mówi Nensi. „Możesz więc doświadczyć tych objawów wizualnych bez odczuwania bólu i dyskomfortu”.

U niektórych osób może wystąpić słoneczne zapalenie rogówki – oparzenie ultrafioletowe na przedniej powierzchni oka, które może powodować ból spowodowany receptorami bólu w rogówce.

Nensey powiedział, że słoneczne zapalenie rogówki nie jest zwykle kojarzone z oglądaniem zaćmienia, ale jeśli do tego dojdzie, objawy pojawią się wcześniej.

Spiro powiedział, że ten stan, który zwykle jest tymczasowy, powoduje podrażnienie lub smutek oczu.

Może być za wcześnie, aby stwierdzić, czy u pacjenta rozwinęła się retinopatia słoneczna, ponieważ pojawienie się objawów może zająć od 24 do 48 godzin, mówi dr Alexis Keeling, prezes Towarzystwa Optyków w New Brunswick.

Keeling, który mieszka w Dieppe w stanie Nowy Brunszwik, twierdzi, że od wtorku nie zgłoszono jeszcze żadnych przypadków w Nowym Brunszwiku.

Wyjaśniła, że ​​osoby, których oczy uległy uszkodzeniu po obejrzeniu zaćmienia, powinny były zauważyć problem, gdy obudziły się następnego dnia.

„Jak oparzenie słoneczne, które pojawia się kilka godzin później, zadzwoniliby dziś rano po przebudzeniu i zauważyliby dużą ciemną plamę zwaną mroczkiem lub martwą plamką w polu widzenia centralnego” – powiedziała w wywiadzie telefonicznym dla CTVNews. Kalifornia we wtorek.

Na przykład osoby cierpiące na retinopatię słoneczną nie będą w stanie zobaczyć czyjegoś nosa. Zamiast tego dodała, będą widzieć tylko rzeczy w polu widzenia peryferyjnego, takie jak oczy lub podbródek danej osoby.

READ  Tajny start rakiety Delta IV Heavy został przełożony na czas nieokreślony

A co jeśli spojrzysz na słońce na chwilę?

Osoby, które patrzyły na słońce bezpośrednio, bez ochrony oczu, ale tylko przez krótki czas, nadal mogły doznać uszkodzenia oczu.

„Jeśli myślą, że patrzyli na coś tylko przez ułamek sekundy, jest mniej prawdopodobne, że doświadczą retinopatii słonecznej” – stwierdziła Nenci, chociaż dodała, że ​​uszkodzenie siatkówki przez słońce może zająć tylko kilka sekund. Oko.

„Czas ekspozycji na słońce, zanim spowodował retinopatię słoneczną, różni się w zależności od osoby”.

Spiro powiedział, że ryzyko rozwoju tej choroby obejmuje inne czynniki, takie jak rozmiar źrenicy i kolor oczu.

„Więc jeśli źrenica jest większa, do tylnej części oka dociera więcej światła słonecznego” – wyjaśnił.

Blade oczy są zwykle bardziej przezroczyste, co zwiększa ryzyko retinopatii słonecznej – dodał. „Więc wyższa pigmentacja może również lepiej chronić strukturę tylnej części oka”.

Co się stanie, jeśli zostanie zdiagnozowana retinopatia słoneczna?

Spiro powiedział, że na retinopatię słoneczną nie ma leku.

Ale okulista może pomóc ludziom opanować objawy, mówi Nensi. „Okulista może zalecić dodanie do diety suplementów lub witamin, aby pomóc w gojeniu”.

Nensey powiedział, że w przypadku osób z retinopatią słoneczną gojenie może zająć od jednego do sześciu miesięcy.

„Prawdopodobnie będziesz regularnie monitorowany, aby upewnić się, że stan twoich siatkówek poprawia się tak, jak powinien” – powiedziała. „A Twój lekarz okulista może pomóc Ci opanować te objawy podczas powrotu do zdrowia”.

Jeśli uszkodzenie jest trwałe, istnieją sposoby na poprawę wzroku, takie jak okulary i soczewki powiększające o dużej mocy, mówi Spiro.

Jakie jest ryzyko całkowitej ślepoty?

Poważniejsze przypadki, które zwykle wiążą się z długotrwałą ekspozycją na słońce, mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.

READ  Rosyjski astronauta bije rekord w rozmieszczeniu w przestrzeni kosmicznej – DW – 04.02.2024

„Są to przypadki, w których często występuje nieodwracalna retinopatia słoneczna lub nieodwracalne martwe pole widzenia” – powiedziała Nenci. „Często objawy te ustępują, ale mogą nie zniknąć całkowicie”.

Chociaż zdarzają się przypadki nieodwracalnego uszkodzenia oczu, ryzyko całkowitej ślepoty spowodowanej retinopatią słoneczną jest „niezwykle rzadkie” – stwierdziła Nensi. „Dlatego rzadko zdarza się całkowita utrata wzroku, a częściej zdarza się utrata części wzroku lub mroczki[lub]brakujące części wzroku z powodu retinopatii słonecznej”.

Więcej dotyczy dnia po zaćmieniu

Keeling twierdzi, że nie spodziewa się znacznego wzrostu liczby osób poszukujących pomocy w przypadku problemów z oczami związanych z zaćmieniami.

Jak dotąd, twierdzi, pacjenci w Nowym Brunszwiku zwracali się o pomoc lub poradę do optometrystów jedynie w przypadku problemów z oczami niezwiązanych ze zjawiskami niebieskimi.

„To zwyczajny dzień” – powiedziała.

Nensey twierdzi jednak, że we wtorek rano otrzymała kilka telefonów do swojej kliniki od rodziców zaniepokojonych tym, że ich dzieci mogły nieprawidłowo używać okularów zaćmienia. „Tak więc to oczywiście dopiero pierwszy dzień po zaćmieniu słońca, ale z rozmów z kolegami i przeglądania mojego dzisiejszego popołudniowego harmonogramu widzę, że na pewno są osoby, które obawiają się, że zdjęły okulary ochronne w „Zaćmieniu”. „W złym momencie lub dostrzegłeś zaćmienie bez ochrony oczu”.

Mówi, że niektórzy z jej kolegów mają pacjentów, którzy mają już mroczki, czyli martwe plamki w polu widzenia.

„Zdecydowanie wzrosła liczba pacjentów dzwoniących i chcących sprawdzić wzrok w związku z zaćmieniem” – stwierdziła.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *