Chińskie statki towarowe dokują na przyszłej stacji kosmicznej na orbicie | przestrzeń

Państwowe media podały, że chiński statek towarowy przewożący sprzęt i zaopatrzenie z powodzeniem zadokował w jednostce bazowej przyszłej stacji kosmicznej w kraju.

Chińska agencja informacyjna (Xinhua) poinformowała w niedzielę, że rakieta Long 7 marca przewożąca statek towarowy Tianzhu-2 załadowana podstawowymi materiałami, takimi jak żywność, sprzęt i paliwo, została wystrzelona późną sobotę z miejsca startu Wenchang na południowej tropikalnej wyspie Hainan.

Powołując się na chińską załogową agencję kosmiczną (CMSA), agencja stwierdziła, że ​​dokowanie do stacji bazowej Tianhe zostało zakończone o godzinie 5:01 w niedzielę czasu pekińskiego.

Chiny będą potrzebować łącznie około 10 misji, aby dokończyć montaż stacji kosmicznej – zwanej Tiangong, co oznacza „Niebiański Pałac” – na orbitę.

Oczekuje się, że stacja będzie działać z pełną wydajnością w 2022 r. Po ukończeniu ma pozostać na niskiej orbicie okołoziemskiej przez okres do 15 lat.

Dzięki perspektywie wycofania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2028 roku Tiangong może stać się jedyną ludzką stacją na orbicie Ziemi.

Teraz, gdy statek towarowy zacumował, Chiny planują rozpocząć przygotowania do wysłania trzech astronautów do wyładowania ładunku, który obejmuje posiłki, takie jak tarta wieprzowina z sosem czosnkowym i kurczak kung pao – podała agencja.

„Najpierw przewieziemy materiały pomocnicze, części zamienne i niezbędny sprzęt, a następnie nasz personel” – powiedział Xinhua, zacytował Hao Chun, dyrektor CMSA.

Pekin wpompował miliardy w swój program kosmiczny, starając się zastąpić Ziemię w Rosji i Stanach Zjednoczonych projektami na orbicie okołoziemskiej i bezzałogowymi lądowaniami na Księżycu i Marsie.

Został jednak ostro upomniany przez Stany Zjednoczone i wielu ekspertów za potencjalnie poważne naruszenie kodeksu postępowania w kosmosie za pozostawienie dużej części rakiet spod kontroli na Ziemi na początku tego miesiąca po wystrzeleniu jednostki bazowej Tianhe.

Chociaż chińskie władze zapowiedziały, że są otwarte na współpracę zagraniczną na swojej stacji kosmicznej, zakres tej współpracy nie jest jeszcze jasny. Ale Europejska Agencja Kosmiczna wysłała astronautów do Chin na szkolenie do pracy w Tiangong, kiedy będzie gotowa.

READ  Nowa analiza rzuca światło na różnorodność i ślad ekologiczny morskich wirusów RNA

Na początku tego miesiąca Chiny wylądowały łazikiem Zhurong na Marsie, stając się trzecim krajem, który pomyślnie wylądował pojazdem na Czerwonej Planecie. Łazik zaczął wędrować, aby zbadać geologię Marsa – spędzi około trzech miesięcy na robieniu zdjęć i zbieraniu danych z rozległej północnej równiny lawy.

Stany Zjednoczone i Rosja to jedyne dwa inne kraje, które dotarły na Marsa, a ten pierwszy jako jedyny miał łazik na powierzchni.

Tianzhou-2 miał zostać wystrzelony zaledwie kilka dni po wylądowaniu łazika marsjańskiego, ale został opóźniony z przyczyn technicznych.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *