Z więzienia sojusznik Nawalnego Ilja Jaszyn oskarża Putina o morderstwo i przysięga kontynuować walkę

Otwórz ten obraz w galerii:

Lider rosyjskiej opozycji Ilja Jaszyn w szklanej klatce oskarżonego przed rozprawą skazującą przed Sądem Rejonowym Mieszczański w Moskwie, 9 grudnia 2022 r.Pawła/Reutersa

Jeden z najsłynniejszych rosyjskich więźniów politycznych, Władimir Putin, został oskarżony o zabicie swojego przyjaciela Aleksieja Nawalnego, mimo że Ilja Jaszyn przyznał, że jego życie było w rękach Putina.

Jaszyn, przywódca protestów, który od czerwca 2022 r. przebywa w więzieniu za publikowanie informacji o okrucieństwach popełnionych przez rosyjskie wojsko na Ukrainie, powiedział, że jest jasne, że służby specjalne Putina celowo zabiły opisywanego przez siebie Nawalnego. Jako „mój bliski przyjaciel i sojusznik”.

pan Nawalny i pan Jaszyn – wraz z Borysem Niemcowem, który zginął w 2015 r.; Włodzimierz Kara-Murza, także przebywający w więzieniu; Mieszkający na wygnaniu Lubow Sobol stał się nową twarzą antyputinowskiego ruchu oporu, kiedy w 2012 roku wrócił na Kreml na bezprecedensową trzecią kadencję.

W Rosji aresztowano ponad 300 osób w związku z żałobą po śmierci Aleksieja Nawalnego, największego wroga Putina.

„Nie mam wątpliwości, że nie tylko umarł, ale został zamordowany i że to Putin wydał rozkaz zabicia. Jego służby już w 2020 r. dokonały zamachu na jego życie i teraz są w stanie go przeprowadzić na zewnątrz” – powiedział kilka kilometrów na zachód od Moskwy, w pobliżu granicy rosyjsko-białoruskiej.

Rosyjska Federalna Służba Więzienna ogłosiła w piątek śmierć 47-letniego Nawalnego, twierdząc, że „poczuł się źle po chodzeniu i niemal natychmiast stracił przytomność” w specjalnej kolonii karnej w obwodzie jamalsko-nienieckim w Arktyce.

„Życie każdego rosyjskiego działacza opozycji, który pozostaje w więzieniu, jest w rękach Putina” – napisał po rosyjsku 40-letni Jaszyn ze swojej celi chwilę po tym, jak jego prawnik został poinformowany o śmierci Nawalnego.

„Życie ich wszystkich jest zagrożone. Putin nie ma żadnych ograniczeń moralnych ani prawnych” – kontynuował Jaszyn. „Rozumiem to. Jednak dla mnie to niczego nie zmienia. Uważam, że banie się seryjnego mordercy jest poniżej mojej godności. „Spróbuję pokazać społeczeństwu na przykładzie, jak możemy stawić czoła strachowi”.

READ  Naukowcy wzywają rząd Wielkiej Brytanii do zapewnienia szybkiego powrotu ograniczeń COVID-19 - krajowych

W poniedziałek matce Nawalnego powiedziano, że będzie musiała poczekać dwa tygodnie na odbiór ciała do czasu przeprowadzenia analizy chemicznej, co wywołało oskarżenia ze strony wdowy po nim, Julii Nawalnej, że władze rosyjskie czekają na ślady środka paraliżującego Nowiczok. Opuścić ciało przed jego urodzeniem.

Otwórz ten obraz w galerii:

Rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, który przyjaźnił się także z przywódcą opozycji Aleksiejem Nawalnym, napisał do „The Globe and Mail” list wysłany z kolonii karnej pod Smoleńskiem, około 400 kilometrów na zachód od Moskwy.

Otwórz ten obraz w galerii:

W poniedziałek Nawalna ogłosiła także, że będzie kontynuować pracę męża jako de facto lider opozycji wobec Putina, którego również oskarża o morderstwo.

Nawalny przeżył w 2020 roku zatrucie środkiem paraliżującym, co zostało przedstawione w nagrodzonym Oscarem dokumencie Nawalny – Stwierdzono próbę zamachu przeprowadzoną przez służby bezpieczeństwa Kremla. Nawalny, cieszący się największą liczbą zwolenników ze wszystkich przedstawicieli opozycji, po tym zatruciu został przewieziony samolotem do Niemiec na leczenie, ale później zdecydował się wrócić do Rosji, gdzie został aresztowany zaraz po wylądowaniu jego samolotu na moskiewskim lotnisku Wnukowo w styczniu. 2021.

Pozostał w więzieniu aż do swojej śmierci w piątek, spędzając większość ostatnich trzech lat w cieszących się złą sławą izolatkach więzień, w których przebywał.

„Na moim miejscu powinien być ktoś inny, ale tę osobę zabił Władimir Putin” – powiedziała Nawalna w nagraniu na YouTube. „Nie mam prawa się poddać. Będę kontynuował dzieło Aleksieja Nawalnego. Będę nadal walczył za nasz kraj i wzywam Was, abyście byli przy mnie. „

Yashin porównał reżim Putina do organizacji „mafijnej”. „Przypuszczam, że nie trzeba dokładnie wyjaśniać, jak należy walczyć z mafią. Ale Putin będzie musiał stawić czoła zdecydowanemu oporowi zarówno w Rosji, jak i na zewnątrz. Inaczej nie przestanie.”

READ  Ken Potts, ocalały z USS Pearl Harbor, zmarł w wieku 102 lat

Powiedział, że jest przetrzymywany w celi wraz z sześcioma innymi więźniami, którzy, jego zdaniem, byli więzieni za „brutalne przestępstwa, głównie rabunki oraz napaść i pobicie”. Powiedział, że administracja więzienna traktowała go „w większości sprawiedliwie”, mimo że „każdy jego ruch jest filmowany, a każdy krok kontrolowany”.

Listy Aleksieja Nawalnego rzucają światło na jego ostatnie miesiące

W liście do The Globe z 2023 r. Yashin napisał, że zignorował ostrzeżenia nakazujące opuszczenie kraju pod groźbą więzienia, argumentując, że jego głos będzie miał większą wagę za kratami niż na wygnaniu.

„Nawet w więzieniu mogę nadal pozostać politykiem, ale nie poza granicami kraju” – napisał w swoim pierwszym liście do „The Globe”. „Właśnie na to liczył Putin, żeby wszyscy jego przeciwnicy się przestraszyli i odeszli, a on wyjaśnił ludziom, że jesteśmy zagranicznymi agentami, którzy uciekli z powrotem do swoich panów. Dlatego podjąłem decyzję o pozostaniu pozostać niezmiennym, pozostać niezachwianym, pomimo oczywistych zagrożeń.”

Jego prawnik Michaił Biriukow napisał na Facebooku, że Jaszyn odpowiedział: „Powiedz mi, że to nieprawda”, kiedy w poniedziałek powiedział swojemu klientowi o śmierci Nawalnego.

W swoim ostatnim liście do „The Globe” Yashin stwierdził, że było jasne, że on i Kara-Murza – 42 l. – byli w złym stanie zdrowia, jeszcze zanim został skazany za „zniesławienie rosyjskiego wojska” po skontaktowaniu się z rosyjskim wojskiem. Rząd rosyjski – „reżim zabójców” – był w niebezpieczeństwie.

„Putin uważał, że przed wyborami należy rażąco porozumieć się z Nawalnym i tak zrobił” – powiedział Jaszyn, odnosząc się do wyborów w Rosji, które odbyły się 17 marca, w których wziął udział Putin – sprawujący od tego czasu władzę jako prezydent lub premier. . 1999 – Działa skutecznie bez sprzeciwu. „Jeśli uzna za konieczne wyeliminowanie Kary-Murzy lub mnie, zrobi to bez mrugnięcia okiem”.

READ  Kraje na całym świecie świętują Sylwestra, mając nadzieję na jaśniejszy 2022 r. - National

Żona pana Kara-Murzy, Evgenia, powiedziała „The Globe”, że zgadza się z oceną pana Yashina.

„Ta mafia na Kremlu wykorzystała zabójstwa polityczne jako sposób na wyeliminowanie głosów opozycji podczas rządów Putina” – powiedziała. „Niemcow został zastrzelony przed Kremlem. Mój mąż został dwukrotnie otruty i obecnie przebywa w więzieniu – przetrzymywanym przez tych samych ludzi, którzy dwukrotnie próbowali go zabić. Aleksiej został otruty i teraz został zabity. Osoba osobiście odpowiedzialna za stworzenie tego systemem wewnętrznych represji i zewnętrznej agresji jest Władimir Putin. A życie więźniów Politycy są w ciągłym niebezpieczeństwie.”

Podobnie jak pani Nawalna, pani Kara-Murza oświadczyła, że ​​na każdym kroku będzie nadal przeciwstawiać się Putinowi. „Nie mamy innego wyjścia, jak tylko pozostać odważni wbrew wszystkiemu. Jestem pewien, że Rosja będzie wolna. Pytanie brzmi, ile istnień ludzkich reżim pochłonie, zanim upadnie w piekło. „

W swoim liście pan Yashin oświadczył, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uczcić pamięć pana Nawalnego i jego sprawy.

„Realizuję swój moralny obowiązek wobec zmarłego kolegi. Obowiązkiem jest być godnym jego pamięci. Dlatego nie będę milczeć i pozostanę publicznym głosem Rosji przeciwko wojnie i dyktaturze.”

Z tłumaczeniem Gaia Marina Garbaruc

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *