YouTube wystartował dzisiaj z tym filmem 17 lat temu

YouTube wystartował dzisiaj z tym filmem 17 lat temu

17 lat temu, w niedzielę, 25-latek Javed Karim przesłał swój pierwszy film na YouTube, uruchamiając usługę, która stała się popularnym centrum strumieniowania wideo i dawała każdemu, kto ma kamerę i dobrą przewagę. Pomysł na możliwość zarabiania na życie z własnych treści.

Trzeba powiedzieć, że pierwszy film nie był niczym, o czym można by pisać do domu. Klip o niskiej rozdzielczości, trwający 19 sekund (poniżej), nazywa się jestem w zooWspółzałożyciel YouTube, Karim, pojawia się w zoo w San Diego, wskazując, że słonie mają wyjątkowo długie pnie.

Podobnie jak większość filmów, które trafiły na stronę streamingową w tych wczesnych dniach, w klipie brakuje wysoko wyprodukowanych elementów, które są tak widoczne w większości treści, które dziś wypełniają platformę.

„Ok, idziemy przed słoniami” – powiedział Karim przed kamerą w swoim pierwszym filmie na YouTube. „Fajną rzeczą w tych facetach jest to, że mają naprawdę, naprawdę, naprawdę długie torsy i to jest fajne, to w zasadzie wszystko do powiedzenia”.

Oczywiście, kiedy nagrywał i przesyłał klip, Karim wiedział, że YouTube nadal będzie fenomenem. Ani też, żeby jego wideo zgromadziło setki milionów wyświetleń w ciągu ostatnich lat.

Miesiąc po tym, jak wideo Karima trafiło na stronę w kwietniu 2005 roku, youtube Uruchomiła publiczną wersję beta usługi przed oficjalnym uruchomieniem w listopadzie tego roku. Mniej więcej w tym samym czasie Karim opuścił YouTube, aby podjąć studia magisterskie z informatyki na Uniwersytecie Stanforda, ale otrzymał udziały o wartości dziesiątek milionów dolarów, gdy Google nabył YouTube za 1,65 miliarda dolarów w 2006 roku. Karim był współzałożycielem przedsięwzięcia fundusz Nazywa się Youniversity Ventures (obecnie YVentures), z Airbnb i Reddit wśród beneficjentów inwestycji.

Twórca pierwszego filmu na YouTube czasami edytuje opis klipu, aby wyrazić swoją opinię, jeśli firma dokona zmiany na platformie, która mu się nie podoba. Na przykład w zeszłym roku Karim skrytykował YouTube Usunięte publiczne oskarżenia o nienawiść.

READ  Nowy pakiet wydajności dla kompaktowego crossovera

Do kwietnia 2022 roku klip ze słoniem został obejrzany ponad 228 milionów razy i otrzymał ponad 11 milionów komentarzy. Ktoś niedawno powiedział: „Bądźmy szczerzy, pewnego dnia pokażemy naszym dzieciom ten film”.

Rekomendacje redaktorów
Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *