Województwo łódzkie w Polsce publikuje plany zamknięcia ogromnej elektrowni Belgado do 2036 r

Województwo łódzkie w Polsce publikuje plany zamknięcia ogromnej elektrowni Belgado do 2036 r

Polskie władze zamierzają zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, poinformowali lokalni urzędnicy w projekcie dokumentu opublikowanym we wtorek.

Województwo łódzkie rozpoczęło konsultacje społeczne wspierające wielomiliardowy unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest przekształcenie obszarów węglowych w gospodarki neutralne dla klimatu.

Plany te obejmują zamknięcie Pechato, największego zagłębia węglowego w Europie, które od 1982 roku wypuściło do atmosfery ponad 1 miliard ton CO2.

Zgodnie z projektem „Terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji” spalanie węgla brunatnego w Pechato zostanie zmniejszone o 80 procent do 2030 r. – co jest równoznaczne z anulowaniem rocznych emisji z Chorwacji – a do 2036 r. zostanie przerwane.

Szefowie energetyki porzucają wieloletnie projekty wydobycia węgla brunatnego

Polska rządowa grupa energetyczna PGE Oddalony Planuje budowę odkrywkowej kopalni węgla w Slogju, aby wesprzeć Pechato, wychodząc z założenia, że ​​spowoduje to straty.

wtorek

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej” – powiedział.

Firma ostrzegła jednak, że Bechadov jest największym pracodawcą w obszarze transformacji i musi dokładnie przemyśleć, aby zminimalizować społeczno-ekonomiczny wpływ emisji węgla.

Jak na razie dokument województwa łódzkiego mówi, że nie podjęto decyzji, jaki rodzaj bloków energetycznych węglowych zostanie wymieniony. Ale powiedział, że jądrowy lub zielony wodór można rozważyć po 2030 roku.

Zielone kampanie: czas planowania

Aktywiści ekologiczni śledzący wydarzenia w jednym z europejskich krajów opartych na węglu z zadowoleniem przyjęli plany w piątek.

„Wreszcie PGE przestała zamydlić oczy ludziom, którzy stworzą kopalnię Slogue” – powiedział Jonah Blisovska z Greenpeace.

Ilona Jutrasik, Lider Infrastruktury Paliw Kopalnych w biurze Client Earth w Warszawie powiedziała: „Wiatr się zmienia – patrząc na emeryturę największej w Europie działalności związanej z węglem widać, że epoka się skończyła.

„Węgiel przez długi czas był w stagnacji, a zyski spadają. Najważniejsze teraz jest uzyskanie realistycznej przyszłości dla tych, którzy do tej pory pracowali w przemyśle węglowym i zaplanowanie niskoemisyjnej przyszłości. Polski rząd jest winien dług wdzięczności wobec Polaków i Europy”.

READ  CD Project padł ofiarą cyberataku, a część danych została skradziona

Bełchatów jest pięć razy większy od przeciętnej elektrowni węglowej i co sekundę spala tonę węgla.

Obie kopalnie zasilają obecnie Pechato, a województwo łódzkie planuje zamknąć pierwszą do 2026 roku, a drugą do 2038 roku.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *