Wielka Brytania i Polska apelują do USA o pomoc na Ukrainie

Wielka Brytania i Polska apelują do USA o pomoc na Ukrainie

Warszawa, Polska –

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Polski zwrócili się w czwartek prywatnie do Kongresu USA i przewodniczącego Izby Reprezentantów o podjęcie „epokowej” decyzji i zatwierdzenie pomocy wojskowej i innej dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów.

Brytyjczyk David Cameron i Polak Radek Sikorski podkreślali, że udzielenie pomocy Ukrainie w czasie walki z rosyjską agresją jest kwestią wiarygodności Stanów Zjednoczonych wśród NATO i jego sojuszników na całym świecie. Polska i Wielka Brytania były zagorzałymi zwolennikami Kijowa przez dwa lata wojny.

„To nasza wspólna prośba skierowana do Izby Reprezentantów USA i osobiście do spikera Mike’a Johnsona, aby poddano pod głosowanie pakiet pomocowy dla Ukrainy” – powiedział Sikorsky na konferencji prasowej po rozmowach z Cameronem.

Nazwał to „decyzją epokową”, która wpłynie na wiarygodność Ameryki na całym świecie.

Cameron powiedział, że pomoc Ukrainie jest „wyzwaniem dla naszego pokolenia”, a kluczowym pytaniem było, „czy mamy wolę polityczną, aby temu sprostać”, odnosząc się do agresywnego wyzwania Rosji rzuconego Ukrainie.

„Nie powinniśmy myśleć, że (prezydent Rosji Władimir) Putin może na nas czekać lub nas wyrzucić i dlatego to głosowanie w Kongresie jest tak ważne” – powiedział Cameron. „Apeluje do kogoś, kto ma głęboką i trwałą miłość do Ameryki – wiarę w jej demokrację i wolność – ale (także) kto naprawdę wierzy w znaczenie naszego sojuszu” – dodał.

Bardzo potrzebny pakiet utknął w martwym punkcie z powodu konfliktów wewnętrznych w Kongresie. Został niedawno zatwierdzony przez Senat, ale w Izbie Reprezentantów budzi głęboką niepewność. Twardogłowi Republikanie w Izbie Reprezentantów dołączyli do byłego prezydenta Donalda Trumpa – faworyta partii w wyścigu o nominację na prezydenta i krytyka jego wsparcia dla Ukrainy – w sprzeciwie wobec tej legislacji.

Ustawa umożliwiłaby zakup amerykańskiego sprzętu obronnego, w tym broni i systemów obrony powietrznej. Około 8 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie rządu w Kijowie i inną pomoc.

READ  Matt Cash dumny z starań Polski o wsparcie Ukrainy jako pracodawcy żegna się z Mistrzostwami Świata przed meczem towarzyskim Szkocji

Johnson ponownie podał w wątpliwość pakiet i dał jasno do zrozumienia, że ​​miną tygodnie lub miesiące, zanim Kongres prześle przepisy do zatwierdzenia przez prezydenta Joe Bidena.

Cameron podkreślił, że decyzja USA to „nie tylko kwestia europejska”.

„Inni będą patrzeć, co zrobi Ameryka. Będą oglądać w Chinach, będą oglądać w Iranie, każdy kraj na świecie będzie obserwował: Czy my, Zachód, jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem?” Cameron powiedział.

W czwartek miał spotkać się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *