Ujawniono twarz 75 000-letniej neandertalki

Ujawniono twarz 75 000-letniej neandertalki
  • Napisane przez Jonathana Amosa, Rebeccę Morrell i Alison Francis
  • Wiadomości naukowe BBC

Źródło obrazu, BBC Studios/Jamie Simmonds

Skomentuj zdjęcie, Nowy model 3D: Neandertalczycy byli odrębnym od nas gatunkiem, ale pod wieloma względami podobnymi

Jak by to było spotkać w ciele jednego z naszych najbliższych krewnych sprzed 75 000 lat?

Naukowcy dokonali niezwykłej rekonstrukcji wyglądu neandertalskiej kobiety za życia.

Opiera się na spłaszczonych, zmiażdżonych pozostałościach czaszki, której kości po wydobyciu były bardzo miękkie i miały konsystencję podobną do „dobrze maczanego ciastka”.

Naukowcy musieli najpierw wzmocnić części przed ich ponownym złożeniem.

Następnie doświadczeni paleontolodzy stworzyli model 3D.

Przedstawienie to pojawia się w nowym filmie dokumentalnym BBC Studios dla Netflix zatytułowanym Neanderthal Secrets, który analizuje to, co wiemy o naszych dawno zaginionych ewolucyjnych kuzynach, którzy wymarli około 40 000 lat temu.

Rzeźba stawia twarz tym ludziom.

„Myślę, że może nam to pomóc połączyć się z ich tożsamością” – stwierdziła dr Emma Pomeroy, paleontolog biorąca udział w projekcie z Uniwersytetu w Cambridge.

Powiedziała BBC: „To bardzo ekscytujące i zaszczyt móc pracować ze szczątkami dowolnej osoby, zwłaszcza kogoś tak wyjątkowego jak ona”.

Źródło obrazu, BBC Studios/Jamie Simmonds

Skomentuj zdjęcie, Dr Emmie Pomeroy powierzono cenną czaszkę wypożyczoną od władz kurdyjskich

Czaszkę, na której oparty jest model, odnaleziono w jaskini Shanidar w irackim Kurdystanie. Jest to szczególne miejsce, w którym w latach pięćdziesiątych XX wieku odkryto szczątki co najmniej 10 neandertalczyków, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Kiedy w 2015 roku władze kurdyjskie zaprosiły grupę brytyjską, szybko znalazły nowy szkielet – nazwany „Shanidar Z” – składający się z dużej części górnej części ciała, w tym kręgosłupa, ramion, ramion i dłoni.

„Czaszka była płaska jak pizza” – powiedział profesor Graeme Parker z Cambridge, który kieruje nowymi wykopaliskami w Shanidar.

„Przejście od tego do tego, co widzisz teraz, to niesamowita podróż. Jako archeolog możesz czasami czuć apatię w stosunku do tego, co robisz. Ale od czasu do czasu twoje wychowanie zawodzi, ponieważ dotykasz przeszłości, zapomnieliśmy, jaka to niezwykła rzecz.”

Źródło obrazu, Graeme'a Parkera

Skomentuj zdjęcie, W jaskini Shanidar odnaleziono szczątki co najmniej 10 neandertalczyków, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Za zgodą lokalnego wydziału starożytności fragmenty czaszki sprowadzono do Wielkiej Brytanii w blokach osadu, aby rozpocząć żmudny proces ich edycji, stabilizacji, a następnie ponownego złożenia.

Ułożenie tej skomplikowanej układanki zajęło jednemu konserwatorowi archeologicznemu ponad rok.

Następnie zeskanowano powierzchnię zrekonstruowanej czaszki i dostarczono wydruk 3D holenderskim artystom Adrie i Alphonse Kenesom, słynącym ze swoich umiejętności tworzenia dokładnych anatomicznych przedstawień starożytnych ludzi na podstawie ich kości i pozostałości kopalnych.

Ale chociaż posąg jest interesujący i ma nieco kontemplacyjny wyraz, to jednak oryginalny szkielet ma prawdziwą wartość.

Wyjaśnienie wideo, Obejrzyj: Doktor Emma Pomeroy opisuje główne cechy czaszki Shanidar Z

Zespół jest niemal pewien, że to „ona”.

Kości miednicy pomogłyby w zdefiniowaniu, ale górna część ciała nie została przywrócona.

Zamiast tego badacze oparli się na pewnych dominujących białkach znajdujących się w szkliwie zębów, które są powiązane z genetyką kobiet. Niewielki wzrost szkieletu również potwierdza tę interpretację.

ile lat? Zmarła prawdopodobnie po czterdziestce, na co ponownie wskazywały starcie zębów niemal po same korzenie.

„Do czasu zużycia zębów żucie nie jest już tak skuteczne, jak miało być, więc zwierzę nie jest w stanie spożywać pokarmu w taki sam sposób” – wyjaśnił dr Pomeroy.

„Mieliśmy inne oznaki złego stanu zębów – niektóre infekcje, a także choroby dziąseł. Myślę, że do tego czasu osiągnęła naturalny kres swojego życia”.

Skomentuj zdjęcie, Neandertalczycy przez długi czas byli postrzegani jako brutalni i nieskomplikowani, ale już tak nie jest

Przez długi czas naukowcy uważali neandertalczyków za brutalnych i prostych w porównaniu z naszym gatunkiem.

Ale ta opinia uległa zmianie od czasu odkryć w Shanidar.

Jaskinia znana jest z pokazywania czegoś, co wydaje się być pewnego rodzaju praktyką pochówku. Ciała ostrożnie umieszczono w wąwozie obok wysokiego kamiennego filaru. Wszyscy zmarli mieli podobną orientację w ułożeniu.

Źródło obrazu, BBC/Gwenduff Hughes

Skomentuj zdjęcie, Dr Emma Pomeroy: „Myślę, że mogą pomóc nam połączyć się z tym, kim są”.

Pyłek rozsypany na jednym ze szkieletów skłonił niektórych do sugestii, że neandertalczycy mogli być chowani w kwiatach, co być może sugeruje przebudzenie duchowe, a nawet religię.

Jednak zespół brytyjski uważa, że ​​bardziej prawdopodobne jest, że pyłek pozostawiły pszczoły, które później się ukrywały, lub być może pozostawione przez kwitnące gałęzie umieszczane na zwłokach.

Profesor Chris Hunt z Uniwersytetu Johna Morrisa w Liverpoolu powiedział: „Nie z powodu kwiatów na gałęziach, ale dlatego, że same gałęzie uniemożliwiałyby hienom dostęp do zwłok”.

„Wahałbym się użyć słowa „pochówek” i myślę, że użyłbym słowa „umieszczenie”, aby odejść od idei księdza i kościoła. Nie ma jednak wątpliwości, że dotrzymali kroku tradycja tego miejsca, gdzie można umieścić Babcię.”

„Tajemnice neandertalczyków” pojawi się w czwartek na platformie streamingowej Netflix na całym świecie.

Dodatkowe raporty Gwenduffa Hughesa.

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *