Trzech zabitych w rosyjskich atakach na Ukrainę i Kijów domaga się większej ilości broni | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Trzech zabitych w rosyjskich atakach na Ukrainę i Kijów domaga się większej ilości broni |  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Rosja atakuje obszary we wschodniej i południowej Ukrainie w odpowiedzi na śmiercionośne bombardowania rosyjskich regionów przygranicznych.

Co najmniej trzy osoby zginęły w rosyjskich atakach na północno-wschodnią i południową Ukrainę – podali urzędnicy, gdy Kijów wezwał do rozmieszczenia większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, aby przeciwdziałać wzrostowi ataków rakietowych.

Lokalne władze podały, że Rosja użyła w środowych nalotach na Charków bomb kierowanych, po raz pierwszy od 2022 roku, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc 16 innych.

Ogłaszając wynik ataku, burmistrz Charkowa Ihor Teriechow określił go jako „kolejny krwawy akt terrorystyczny przeciwko Ukraińcom” i powiedział, że wśród rannych było czworo dzieci.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało za pośrednictwem aplikacji Telegram, że uszkodzone zostały trzy budynki mieszkalne. Teriechow powiedział, że uszkodzona została także placówka medyczna, a lokalna policja twierdzi, że uderzono w szkołę.

Ludzie zbierają się w Charkowie w miejscu zniszczenia budynków w wyniku rosyjskiego ataku wojskowego podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę [Vitalii Hnidyi/Reuters]

Od rozpoczęcia zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Charków i okolice były wielokrotnie obiektem ataków rakietowych i dronów, jednak użycie bomb kierowanych dużego kalibru było niezwykłe.

„Charków został poddany bombardowaniu z powietrza – po raz pierwszy od 2022 roku” – powiedział na Facebooku Serhij Polwinow, szef regionalnego wydziału śledczego policji.

W środę gubernator regionu Ołeh Sinyhopow również poinformował o użyciu amunicji kierowanej.

Ataki na południową Ukrainę

W ciągu ostatnich kilku tygodni Moskwa nasiliła ataki powietrzne na Ukrainę, wycelowane w kluczową infrastrukturę – w tym elektrownie – w odpowiedzi na śmiercionośne bombardowania rosyjskich obszarów przygranicznych.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników Ukrainy do przyspieszenia dostaw samolotów bojowych i systemów obrony powietrznej Patriot po ataku.

„Wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy i przyspieszenie dostaw samolotów F-16 na Ukrainę to istotne zadania” – stwierdził w oświadczeniu w mediach społecznościowych.

Dodał: „Nie ma logicznego wyjaśnienia, dlaczego rakiety Patriot, których jest mnóstwo na świecie, nie przesłoniły nieba nad Charkowem i innymi miastami”.

READ  Ukraińska bitwa w kotka i myszkę, by powstrzymać rosyjskie rakiety

Na południu Ukrainy gubernator obwodu chersońskiego, częściowo okupowanego przez Rosję, powiedział, że w ataku dronów na wieś Michajłówka zginęła kobieta.

„61-letnia miejscowa kobieta została śmiertelnie ranna we własnym domu” – napisał w mediach społecznościowych urzędnik Oleksandr Prokudin.

Władze podały, że w południowo-wschodnim mieście Nikopol w wyniku ostrzału artyleryjskiego zginął 55-letni mężczyzna, a w wyniku ataku rakietowego na przybrzeżny rejon Mikołajowa rannych zostało osiem osób.

Dowódca ukraińskich sił lądowych ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Rosja gromadzi ponad 100 000 żołnierzy przed potencjalnie poważną ofensywą tego lata, ponieważ Moskwa stara się umocnić swoją przewagę na polu bitwy.

Tymczasem Rosja ogłosiła, że ​​jej systemy obrony powietrznej zestrzeliły 18 rakiet w pobliżu przygranicznego miasta Biełgorod, które jest regularnie celem śmiercionośnych ukraińskich ataków.

Gubernator obwodu Biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że w wyniku bombardowania i późniejszego ataku dronów dwie osoby zostały ranne.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *