„To nowe terytorium”: dlaczego Betelgeuse świeci tak jasno i zachowuje się tak dziwnie? | astronomia

„To nowe terytorium”: dlaczego Betelgeuse świeci tak jasno i zachowuje się tak dziwnie?  |  astronomia

Jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie zachowuje się dziwnie, pulsując od jasnej do przyciemnionej dwa razy szybciej niż normalnie i dając naukowcom bezprecedensowy wgląd w to, jak umierają gwiazdy.

Od dawna uważano, że Betelgeza, najbliższy Ziemi czerwony olbrzym, porusza się pomiędzy jaśniejszymi i mniej jasnymi w 400-dniowych cyklach. Ale od końca 2019 r. do początku 2020 r. przeszła coś, co astrofizycy nazwali „wielkim pociemnieniem”, w którym chmura pyłu przesłoniła nam widok gwiazdy.

Teraz świeci z 150% swojej normalnej jasności, przełączając się między jaśniejszymi i mniej intensywnymi w odstępach 200-dniowych – dwa razy szybciej niż zwykle – według astrofizyka Andrei Dupree z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Jest obecnie siódmą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie – trzy miejsca wyżej niż zwykle dziesiąta najjaśniejsza.

Na niebie nad półkulą południową widać ją jasno świecącą wczesnym wieczorem na ramieniu gwiazdozbioru Oriona. W miarę skracania się dni na półkuli północnej będzie to widoczne również tam.

Oczekuje się, że Betelgeuse eksploduje w ciągu najbliższych 10 000 do 100 000 lat.

„Jedną z najfajniejszych rzeczy w Betelgeuse jest to, że obserwujemy ostatnie etapy ewolucji dużych gwiazd, które mają dla nas miejsce niemal w czasie rzeczywistym, czego nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie badać tak dogłębnie” – mówi dr Sarah . Webb, astrofizyk z Swinburne University of Technology w Australii.

Obserwacja jego zachowania dostarcza ważnych informacji w zachowaniu czerwonych olbrzymów przed wybuchami supernowych. Kiedy w końcu wybuchnie, może — w ciągu tygodnia — stać się tak jasnym, że będzie widoczny w ciągu dnia i rzucać cień w nocy.

Istnieją zapisy ze starożytnego Egiptu o czymś, co wydaje się być gwiazdą, która eksplodowała jako supernowa. Egipcjanie opisali pojawienie się „drugiego słońca” na niebie, mówi Webb.

Duże pociemnienie jest spowodowane wypluwaniem przez gwiazdę masy gazu i pyłu, przypominającej gumę: lub tego, co naukowcy nazywają „wyrzucaniem masy powierzchniowej” spowodowanego „nienormalnym pióropuszem konwekcyjnym”.

READ  Lotnisko Lin Lake może stać się miejscem testowania samolotów naddźwiękowych

Ta masa była wielokrotnie większa niż masa księżyca Ziemi, mówi Webb.

„Gdybyśmy odrzucili jedną z naszych rąk, zmieniłoby to sposób, w jaki nasze siły poruszają się w naszych ciałach. Coś podobnego stało się z biednym Betelguesem” – mówi Webb.

„Więc odepchnął całą tę masę, a teraz jej rdzeń i stabilność wciąż próbują odzyskać”.

the papier Dupree, który był współautorem tego badania wraz z innymi naukowcami z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, doszedł do wniosku, że minie od 5 do 10 lat, zanim Betelgeza powróci do swoich normalnych 400-dniowych cykli.

„Od czasu przyciemnienia krzywe blasku i prędkość radialna Betelgezy znacznie różniły się od przeszłości” – napisali autorzy.

„To nowe terytorium” — mówi Webb. „Nie widzieliśmy tego wcześniej”.

W astronomii greckiej Betelgeuse (Jasne Sok z żuka, podobnie jak bohater filmu Tima Burtona) reprezentuje jedno z ramion konstelacji Oriona, ale jego nazwa pochodzi od nietoperza arabskiego Algozaco oznacza „ramię olbrzyma”.

Cykle jasnych i ciemnych gwiazd zostały odkryte przez aborygeńskich Australijczyków na długo przed zachodnimi astronomami, którzy do 1596 roku wierzyli, że gwiazdy „ani się nie zmieniają, ani nie zmieniają”, według Rozmowa.

W kosmologii ludu Kokatha Mula z Australii Południowej Betelgeuse symbolizuje prawą rękę i magię ognia łowcy zwanego Nyeeruna – jest to magia ognia łowcy, której używa on do próby pokonania opiekuńczej starszej siostry o imieniu Kambugudha. Gdy dwie postacie walczą, magia ognia Nyeeruny staje się coraz jaśniejsza, ciemniejsza i znów jaśniejsza.

Chociaż jest mało prawdopodobne, że Betelgeuse eksploduje za naszego życia, „nie wiemy” – mówi Webb. „Mam na myśli to, że zawsze trzymałem wszystkie palce u rąk i nóg, więc może będziemy mieli szczęście”.

Widzimy to również w przeszłości, wyjaśnia: Betelgeza ma ponad 600 lat.

READ  W jaki sposób badanie bezmózgiej śluzowca może pomóc lepiej zrozumieć ludzką inteligencję

„Teoretycznie mogło się to nie wydarzyć, ale teoretycznie mogło eksplodować, a my byśmy o tym nie wiedzieli”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *