Talibowie uwolnili skrajnie prawicowego austriackiego działacza przetrzymywanego w Afganistanie | Wiadomości polityczne

Talibowie uwolnili skrajnie prawicowego austriackiego działacza przetrzymywanego w Afganistanie |  Wiadomości polityczne

Wiedeń twierdzi, że jego obywatel przybył do Doha po mediacji prowadzonej przez rząd Kataru, który pomógł w jego uwolnieniu.

Talibowie uwolnili Herberta Fritza, 84-letniego skrajnie prawicowego austriackiego nacjonalistę, który został schwytany w maju ubiegłego roku w Afganistanie.

W niedzielnym oświadczeniu rząd austriacki podał, że Fritz przybył do Doha w Katarze wcześniej tego samego dnia, po tym jak mediacja rządu Kataru pomogła zapewnić jego uwolnienie.

Fritz został aresztowany w zeszłym roku po tym, jak przeciwstawił się wieloletniemu ostrzeżeniu Austrii przed wyjazdami do Afganistanu, który w 2021 r. powrócił pod rządy talibów.

„Myślę, że to był pech, ale chcę odwiedzić to miasto jeszcze raz” – powiedział reporterom po przybyciu do Doha, zapytany o swoje przeżycie.

Opisując swoich porywaczy, Fritz dodał: „Było kilku miłych ludzi, ale było też kilku idiotów. Przykro mi”.

Po jego aresztowaniu austriacka gazeta Der Standard podała, że ​​Fritz wyjechał do Afganistanu i przedstawił pozytywne doniesienia o życiu w tym kraju. W skrajnie prawicowych mediach opublikował artykuł zatytułowany „Wakacje z talibami”.

Gazeta stwierdziła, że ​​podsyciło to argumenty antyimigracyjne, że Afganistan jest bezpiecznym krajem, do którego uchodźcy mogą wrócić.

Der Standard powiedział, że został aresztowany przez talibów pod zarzutem szpiegostwa, a austriaccy neonaziści ogłosili tę sprawę za pośrednictwem kanałów Telegramu.

Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że od maja pracowało nad uwolnieniem Fritza i podziękowało Katarowi oraz przedstawicielstwu Unii Europejskiej w Kabulu za pomoc w wysiłkach na rzecz jego powrotu do Austrii.

Rzecznik austriackiego ministerstwa powiedział agencji prasowej Associated Press, że Fritz przebywa w więzieniu w Kabulu.

Pisząc na temat X, kanclerz Austrii Karl Nehammer podziękował emirowi Kataru, szejkowi Tamimowi bin Hamadowi Al Thani i jego zespołowi za „zdecydowane wsparcie w uwolnieniu jednego z naszych obywateli z więzienia w Afganistanie”.

READ  Wymiana więźniów? Rodziny izraelskich więźniów żądają odpowiedzi od Netanjahu Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

„Tylko dzięki naszej zaufanej współpracy ten obywatel Austrii będzie mógł wrócić do ojczyzny, do swojej córki i wnuków” – powiedział Nehammer.

Według Der Standard i innych mediów Fritz był jednym z członków założycieli Narodowej Partii Demokratycznej, skrajnie prawicowej grupy zdelegalizowanej w 1988 roku.

Austriacka skrajnie prawicowa Partia Wolności, która prowadzi w sondażach przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na koniec tego roku, nalegała na uwolnienie Fritza. Partia oświadczyła, że ​​szuka książki w Afganistanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru wyraziło wdzięczność „rządowi tymczasowemu Afganistanu” za uwolnienie Austriaka.

Ministerstwo stwierdziło: „Państwo Katar udowodniło w regionie i na świecie, że jest wiarygodnym partnerem międzynarodowym w różnych ważnych kwestiach”. Dodał: „Nie szczędzi wysiłków, aby wykorzystać swoją energię i zdolności w dziedzinie mediacji, dyplomacji prewencyjnej i rozstrzygania sporów pokojowymi środkami”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *