Stubb przygotowuje się do wygrania pierwszej tury wyborów prezydenckich w Finlandii Wiadomości wyborcze

Stubb przygotowuje się do wygrania pierwszej tury wyborów prezydenckich w Finlandii  Wiadomości wyborcze

Yle Public Radio spodziewało się, że Alexander Stoop i Pekka Haavisto spotkają się w drugiej turze 11 lutego.

Wygląda na to, że centroprawicowy kandydat Alexander Stubb z Fińskiej Partii Koalicji Narodowej wygra pierwszą turę niedzielnych wyborów prezydenckich i prawdopodobnie w drugiej turze zmierzy się z liberalnym członkiem Partii Zielonych, Pekką Haavisto.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że ​​po podliczeniu 96 proc. głosów na czele stanął Stubb z 27,1 proc. poparcia, następnie Haavisto z 25,7 proc., a na trzecim miejscu znalazł się nacjonalista Jossi Hala-aho z 19,0 proc.

Yle Public Radio spodziewało się, że Stoop i Haavisto spotkają się w drugiej turze zaplanowanej na 11 lutego.

Finlandia wybiera nowego prezydenta, który przewodzi krajowi w jego nowej roli w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) po porzuceniu dziesięcioleci braku sojuszu i przystąpieniu do zachodniego sojuszu obronnego po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Myślę, że Finowie szukają prezydenta na nową erę” – powiedział Stubb, były premier, publicznemu radiu Elle.

Haavisto, który do zeszłego roku był ministrem spraw zagranicznych, powiedział, że spodziewa się zakwalifikować do drugiej tury.

„To świetny wynik w porównaniu z pierwszą rundą i bardzo duża różnica między zawodnikami za nami, więc myślę, że przejdziemy do drugiej rundy z Alexandrem Stubbem” – powiedział Yle.

Kandydat na prezydenta Ruchu Społecznego Pekka Haavisto uczestniczy w przyjęciu wyborczym w Helsinkach w Finlandii [Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto via Reuters]

Wojna na Ukrainie

Rola prezydenta Finlandii obejmuje przejmowanie przewodnictwa w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa w ścisłej współpracy z rządem, reprezentowanie kraju na spotkaniach NATO, a także pełnienie funkcji Naczelnego Dowódcy Fińskich Sił Obronnych.

Trzej najlepsi kandydaci popierają Ukrainę i wzywają do zdecydowanych działań przeciwko Rosji.

Zarówno Stubb, jak i Haavisto w swoich kampaniach wyborczych skupiali się na centrum politycznym, podczas gdy Hala Aho utrzymywała swój prawicowo-konserwatywny wizerunek.

Dla wielu Finów nacjonalistka Hala Aahu jest postacią powodującą podziały, która przyciąga lojalnych zwolenników i potężnych przeciwników.

READ  Włoska kolejka linowa spadła na ziemię, zabijając co najmniej 9 osób

W Helsinkach 26-letnia Lena Buksa, zaawansowana wyborczyni, powiedziała agencji informacyjnej Reuters, że głosowanie w wyborach jest szczególnie ważne ze względu na wojnę na Ukrainie i trudną sytuację, jaką stworzyła.

Buksa powiedział, że Stubb, postrzegany przez Finów jako proeuropejski globalista, jest obecnie odpowiednią osobą do kierowania polityką zagraniczną kraju.

„Głosowałem na Alexandra Stubba, ponieważ uważam, że bardzo dobrze radzi sobie z innymi krajami i ma dobre relacje z ludźmi spoza Finlandii” – powiedziała Buksa, która wybrała się z dzieckiem, aby towarzyszyć przyjacielowi w niedzielnych wyborach.

Ale Jiri Markkinen, 22-letni student inżynierii mechanicznej, jest innego zdania.

„Nie sądzę [Stubb] „Będzie bardzo dobrym prezydentem, ponieważ wydaje się, że nie chce reprezentować narodu, chce reprezentować siebie” – powiedział Markkinen agencji Reuters, dodając, że wcześniej głosował na Haavisto.

Dodał: „Ma doświadczenie w polityce zagranicznej i jest znany ze swojego ogólnie inteligentnego zachowania, w przeciwieństwie do niektórych innych kandydatów”.

Wejście Finlandii do NATO w zeszłym roku wywołało także groźby zastosowania „środków zaradczych” ze strony jej większego sąsiada, Rosji.

W grudniu Finlandia całkowicie zamknęła granicę z Rosją dla ruchu pasażerskiego w odpowiedzi na wzrost liczby migrantów próbujących ją przekroczyć. Moskwa zaprzeczyła oskarżeniom Finlandii o wysyłanie tam migrantów.

Naklejka z YouTube'a

Nowy prezydent Finlandii zastąpi obecnego prezydenta Sauli Niinistö, 75-letniego, który musi ustąpić po dwóch sześcioletnich kadencjach.

Podczas swojej kadencji zyskał przydomek „szeptacz Putina” dzięki roli w utrzymywaniu bliskich stosunków z Rosją, co od dawna jest kluczową rolą fińskich prezydentów.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *