Stopa bezrobocia w USA jest najwyższa od dwóch lat

Stopa bezrobocia w USA jest najwyższa od dwóch lat
  • Napisane przez Natalie Sherman
  • Korespondent biznesowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Stopa bezrobocia w USA wzrosła w zeszłym miesiącu do najwyższego poziomu od dwóch lat, pomimo utworzenia większej liczby miejsc pracy, niż oczekiwano.

Departament Pracy podał, że stopa bezrobocia wzrosła do 3,9% z 3,7% w styczniu, mimo że pracodawcy utworzyli 275 000 miejsc pracy.

Jej miesięczny raport jest uważnie obserwowany pod kątem wskazówek dotyczących tego, jak największa gospodarka świata absorbuje wzrost kosztów finansowania zewnętrznego począwszy od 2022 r.

Najnowsze dane wysłały mieszane sygnały.

Ogólnie rzecz biorąc, analitycy stwierdzili, że w raporcie niewiele jest elementów, które mogłyby wzbudzić główne obawy lub obawy, że wyższe stopy procentowe ucierpią na gospodarce.

„Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja nadal wygląda dobrze” – stwierdził w mediach społecznościowych Josh Forman, profesor Harvardu i były doradca ekonomiczny Baracka Obamy, dodając, że najnowsze liczby przechylają „równowagę obaw nieco od inflacji w stronę recesji”.

Oficjalne dane pokazują, że w lutym zatrudnienie w firmach z branży opieki zdrowotnej, rządach, barach i restauracjach spowodowało wzrost liczby miejsc pracy.

Chociaż wzrost był większy, niż oczekiwało wielu analityków, Departament Pracy podał również, że wzrost liczby miejsc pracy w styczniu i grudniu był o około 167 000 niższy niż wcześniej szacowano.

Skok stopy bezrobocia wynikał z faktu, że według szacunków dodatkowe 334 000 osób zgłosiło się jako bezrobotne, stopa jednak pozostawała niska w ujęciu historycznym, a na rynek pracy wchodziło także więcej osób.

Średnie wynagrodzenie godzinowe w lutym wzrosło o 4,3% w porównaniu do roku poprzedniego, a w ciągu miesiąca o 0,1%.

Raport pojawia się w okresie wyborów prezydenckich, gdy amerykański bank centralny debatuje, czy i kiedy rozpocząć obniżki stóp procentowych.

Jak dotąd udało mu się uniknąć ostrego spadku, który według niektórych analityków będzie spowodowany wyższymi kosztami finansowania zewnętrznego.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że bank spodziewa się rozpocząć obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku – perspektywa ta, zdaniem wielu, została wzmocniona przez najnowszy raport, nawet jeśli termin obniżek pozostaje przedmiotem dyskusji.

Seema Shah, główny globalny strateg w Principle Asset Management, powiedziała, że ​​najnowsze liczby są „wszędzie”.

„Cofając się o duży krok, raport o szerokim zatrudnieniu jest nieco pozytywny dla rynku” – stwierdziła. „ [Federal Reserve] Jednak nadal musimy działać ostrożnie.”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *