Średniowieczna pieczęć papieska znaleziona w Polsce

Średniowieczna pieczęć papieska znaleziona w Polsce

Na terenie Polski odnaleziono fragment pieczęci papieskiej z XIV wieku. Takie znaleziska są niezwykle rzadkie, w Polsce znaleziono ich zaledwie kilkanaście.

Przedmiot odnalazł w pobliżu wsi Wyszka Kamieńska w północno-zachodniej Polsce Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia Święta Kordula, zrzeszającego pasjonatów historii przeszukujących region za pomocą wykrywaczy metali.

Mieli nadzieję znaleźć typowy dla tego regionu sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej. Natomiast pieczęcie papieskie spotyka się zwykle w pobliżu większych miast.

Przedmiot, o którym mowa, był częścią ołowianej pieczęci – tzw Bulla, od którego wywodzi się określenie bulla papieska – używane do ochrony dekretów papieskich. Zachował się jedynie częściowo i trudno ustalić dokładną datę jego powstania.

Jednak widoczne pisma i portrety można przypisać papieżom Benedyktowi XI (1303–1304), Klemensowi V (1305–1314), Benedyktowi XII (1334–1342) czy Klemensowi VI (1342–1352). Datowany na lata 1303-1352.

Grzegorz Kurka, dyrektor nieczynnego już Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej, powiedział Polskiej Agencji Informacyjnej (PAP), że znalezisko jest „wyjątkowe”.

Jeśli chodzi o „cudowne” położenie znaleziska, Gurga spekuluje, że mogło się tam znaleźć po przeniesieniu materiału z innego miejsca podczas budowy drogi. Inna możliwość jest taka, że ​​zaginął ktoś, kto „miał go na pamiątkę”.

„Najbardziej fantastyczna wersja zakłada, że ​​bulla została zniszczona w drodze pod wskazany adres i porzucona na poboczu drogi” – stwierdził Gurka, dodając, że miejsce jej odkrycia znajduje się 11 kilometrów od twierdzy w Kołczewie, gdzie miejscowi biskupi na żywo. W XIV wieku

Nowe znalezisko dołącza do dwóch innych średniowiecznych pieczęci papieskich w kolekcji Muzeum Gurga. Jedna pochodzi z pontyfikatu papieża Benedykta XII w Awinionie (1334-1342), która zachowała się w całości i została odkryta w 2020 roku na polu w pobliżu Kamienia Pomorskiego.

READ  Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2022: najtrudniejsze spotkanie na drodze do mistrzostw świata. Polacy grają z Anglią

Kolejny, zatytułowany Papież Innocenty VIII, został odkryty w 2023 roku przez Ukowskiego i jego stowarzyszenie. Muzeum Zamek na Wawelu w Krakowie posiada jedyną tak dużą kolekcję tego typu znaczków odnalezioną w Polsce.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *