Smok wznosi się z lądowiska 40 na przylądku Canaveral podczas 30. misji cargo SpaceX na stację kosmiczną – teraz lot kosmiczny

Smok wznosi się z lądowiska 40 na przylądku Canaveral podczas 30. misji cargo SpaceX na stację kosmiczną – teraz lot kosmiczny
Rakieta Falcon 9 wznosi się z lądowiska 40, niosąc statek kosmiczny Cargo Dragon kierujący się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zdjęcie: Adam Bernstein/Teraz lot kosmiczny.

aktualizować: Start odbył się punktualnie o 16:55 EDT, a po niecałych 12 minutach lotu Cargo Dragon oddzielił się od statku.

SpaceX rozpoczęło kolejną fazę startów z Przylądka Canaveral, co było w pewnym sensie odpowiedzią na wcześniejszą erę w historii startów. Czwartkowy start Falcona 9 był 30. lotem SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services (CRS) NASA, ale był to także pierwszy przypadek wystrzelenia statku kosmicznego Dragon 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z Pad 40.

Rakieta Falcon 9 i statek kosmiczny Cargo Dragon zostały wystrzelone w ramach tej misji w czwartek, 21 marca o godzinie 16:55 czasu wschodniego (2055 UTC). W kapsule umieszczono ponad 6000 funtów ładunku i nauki, która autonomicznie zadokuje w porcie szczytowym modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę rano około 7:30 czasu wschodniego (11:30 UTC). Astronauci NASA Loral O'Hara i Michael Barratt będą nadzorować proces dokowania z wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

45. Eskadra Meteorologiczna spodziewa się, że w czwartek warunki będą w 90 procentach sprzyjające do startu, a czynnikiem ograniczającym będzie wiatr na górnych poziomach.

„Pojazd towarowy SpaceX 30 jest wypełniony instrumentami i próbkami, które pomogą w realizacji bardzo różnorodnego zakresu nowych i trwających badań w ramach międzynarodowego partnerstwa” – powiedziała Heidi Harris, naukowiec programowy powiązany z Biurem Badań Programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA.

„Badania te w pełni wykorzystują wszystko, co ma do zaoferowania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, w tym ekspozycję na trudne środowisko kosmiczne, unikalny punkt obserwacyjny na niskiej orbicie okołoziemskiej, a także rozszerzony dostęp do środowiska mikrograwitacji, w którym badacze mogą dosłownie uwolnij grawitację.” Od równania do zrozumienia ich nauki na bardziej podstawowym poziomie.

Podczas swoich uwag wygłoszonych w ramach telekonferencji przed wystrzeleniem Sarah Walker, dyrektor ds. zarządzania misją Dragon Mission Management w SpaceX, powiedziała, że ​​ona i zespół są szczególnie podekscytowani miejscem wystrzelenia statku kosmicznego Dragon 2.

„Misja CRS-20, ostatnia z 40 wystrzelonych, była ostatnią w ramach długiego i udanego początkowego kontraktu na zaopatrzenie z NASA przy użyciu naszego pierwszego pojazdu Dragon” – powiedział Walker. „Jak zapewne wiecie, położyło to podwaliny pod kolejną dekadę kolejnych 15 misji cargo, których liczba stale rośnie”.

READ  To the Moon and Beyond: co 2022 przyniesie podróżom kosmicznym | Próżnia

Powrót lotów Dragonów na Pad 40 był możliwy dzięki budowie i certyfikacji wieży przylotów załogi, której budowa i odlot trwała ponad rok. Do ostatnich wprowadzonych elementów należało dodanie ramienia umożliwiającego dostęp załogi, które dodano w listopadzie 2023 r., oraz systemu ewakuacji, który przetestowano na przełomie lutego i marca 2024 r.

Niektórzy wierzyli, że pierwszy załogowy start z wykorzystaniem nowej wieży będzie trzecią prywatną misją astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w połączeniu z Axiom Space (Ax-3), ale to nie wyszło.

Walker zauważyła, że ​​osobiście pracuje nad programem Cargo and Crew firmy SpaceX od 2011 r., rok przed pierwszym lotem SpaceX Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Powiedziała, że ​​wspaniale było widzieć powrót Dragon Flights na peron 40 po przerwie trwającej ponad cztery lata.

„Podczas wielu wczesnych lotów CRS w kolejnych latach [the first launch]„Ładowałem ładunek dla Dragona tutaj, na peronie 40” – powiedział Walker. „To było dla mnie niesamowicie nostalgiczne, gdy patrzyłem, jak rakieta i statek kosmiczny dolatują do lądowiska na tych starożytnych, wczesnych ziemiach”. [Tuesday] Poranek.”

„W tym czasie ładowaliśmy ładunek, gdy pojazd znajdował się jeszcze w pozycji poziomej, korzystając z mobilnego pomieszczenia czystego, a następnie ustawiliśmy pojazd w pozycji pionowej do startu” – dodała. „Ale dzięki tej nowej, zaawansowanej wieży załogowej, która jest wymagana w misjach lotów kosmicznych z udziałem ludzi, ten opóźniony proces ładowania również zostaje znacznie ulepszony”.

Robotyka, biologia i kawa

Nowy bunkier naukowy skierowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie wspierał napięty harmonogram członków misji Ekspedycji 70, która wkrótce stanie się Ekspedycją 71. Astronauci z Załogi 8 niedawno przybyli na stację kosmiczną i przeprowadzą około 200 eksperymentów w ciągu sześciu lat osobista podróż. Pozostań przez miesiąc w lokacji orbitalnej.

Jeden z przedstawionych eksperymentów zmierzających na niską orbitę okołoziemską jest znany jako ładunek skanera wielorozdzielczego (MRS) i jest nowym dodatkiem do swobodnie latającego robota Astrobee znajdującego się obecnie na stacji. Eksperyment przeprowadzony we współpracy z Boeingiem i australijską agencją naukową CSIRO ma przetestować tworzenie map 3D wewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to także jeden z kilku eksperymentów sponsorowanych częściowo przez Laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Laboratorium Krajowe ISS).

READ  Chińscy naukowcy odkrywają historię erupcji wulkanicznych w Chang'e-5 (obszar osiadania)

„Ten zespół ma duże plany dotyczące przyszłych zastosowań w lotach kosmicznych. Jeśli sprawdzi się dobrze wewnątrz ISS, technologię tę można opracować do wykorzystania w badaniu zewnętrznych uszkodzeń konstrukcji ISS lub innych stacji kosmicznych, a także w badaniach powierzchni Księżyca i Marsa” – powiedział Paris.

Lider projektu CSIRO, dr Marc Elmotti, z ładunkiem skanującym w wielu rozdzielczościach, umieszczonym wewnątrz robota Astrobee. Ładunek skanujący o wielu rozdzielczościach wykorzystuje różne typy czujników do generowania danych 3D o wysokiej rozdzielczości i dokładniejszych danych o trajektorii, aby zrozumieć, w jaki sposób robot porusza się w przestrzeni 3D. Zdjęcie: CSIRO.

Lot CRS-30 stanowi kontynuację szeroko zakrojonych badań nad biologią roślin w warunkach mikrograwitacji. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną odbywa się kolejny eksperyment o nazwie C4 Photosynthesis in Space (APEX-09). Opisywany jest jako system wykorzystujący dwa rodzaje ziół, C3 i C4, które pomagają usunąć dwutlenek węgla z atmosfery i dodać tlen.

„Rośliny reagują na stresujące warunki w oparciu o swój skład genetyczny i środowisko” – stwierdził w oświadczeniu Popodu Handakumpura, główny badacz w Pacific Northwest National Laboratory. „Naszym celem jest ujawnienie zmian molekularnych zachodzących w roślinach narażonych na stres związany z lotami kosmicznymi i pogłębienie wiedzy na temat mechanizmów fotosyntezy w przestrzeni kosmicznej”.

Brachypodium i Setaria hodowano w Plant Growth Systems (PGS) i testowano w warunkach środowiskowych ISS przy użyciu modułów roślinnych w NASA Kennedy Space Center podczas testu walidacyjnego eksperymentu APEX-09. Zdjęcie: NASA

Istnieje również wiele innych eksperymentów lotniczych, w tym badania z zakresu biologii komórki i mikrobiologii; Wzrost kryształów, astrofizyka, badania na ludziach i materiałoznawstwo, stwierdził Paris. Dodała, że ​​dla astronautów przybywa także mnóstwo świeżej żywności i innych smakołyków.

„W zestawie ze świeżą żywnością znajdują się cytrusy, jabłka i pomidorki koktajlowe. Jest też kilka zestawów do kawy, którymi będę bardzo podekscytowana” – powiedziała Christy Doublishen, zastępca dyrektora Biura Integracji Transportu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA „Załoga o to poprosiła, więc upewniamy się, że dostaną świeżą kawę”.

Według Walkera niektóre z najbardziej wrażliwych na temperaturę produktów spożywczych i eksperymentów załadowano możliwie najpóźniej, co ma miejsce w przypadku misji Cargo Dragon na około 24 godziny przed planowanym startem.

Pracowity dzień premiery

Misja CRS-30 była tylko jedną z czterech rakiet, których wystrzelenie dookoła świata zaplanowano na czwartek. Nie była to też jedyna misja, która miała dotrzeć na stację kosmiczną.

O godzinie 1:27 czasu wschodniego (05:27 UTC) China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) wystrzeliła drugą partię wojskowych satelitów pogodowych Yunhai-2 na rakiecie Long March 2D/YT-3.

READ  Globalny rynek górnictwa kosmicznego (2021–2026) – według fazy, asteroidy, zastosowania i geografii

Następnie o godzinie 3:25 czasu wschodniego (07:25 UTC) Rocket Lab wystrzeliło swoją czwartą jak dotąd misję z Launch Complex 2 w środkowoatlantyckim regionalnym porcie kosmicznym (MARS) należącym do władz portu kosmicznego Wirginii, który znajduje się na terenie obiektu Wallops Flight Facility władz portu kosmicznego Wirginii Dla NASA. Misja o nazwie „Live & Fly” lub NROL-123 w imieniu Narodowego Biura Rozpoznania przeniosła na orbitę tajny ładunek.

Członkowie załogi Sojuza MS-25 (od lewej) Tracy Dyson z NASA, Oleg Novitsky z Roscosmos i białoruska uczestniczka lotów kosmicznych Marina Vasilevskaya łączą ręce podczas testów kwalifikacyjnych załogi w Centrum Szkolenia Kosmonautów Gagarina w Star City w Rosji. Zdjęcie: GCTC/Roscosmos

Po tej misji miał nastąpić wystrzelenie na stację kosmiczną załogowego lotu Sojuz MS-25 z trzema pasażerami na pokładzie, w tym astronautką NASA Tracy C. Dyson, która odbędzie swój trzeci lot w kosmos. Start z kosmodromu Baikanur odbył się 20 sekund przed T-0 o godzinie 9:21 ET (13:21 UTC).

Wystrzelenie statku kosmicznego Sojuz zaplanowano na sobotę rano, a w poniedziałek zadokuje w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po wejściu na pokład Ekspedycja 71 oficjalnie się rozpocznie. Statek kosmiczny pozostanie zadokowany w stacji przez około sześć miesięcy i oczekuje się, że powróci we wrześniu.

„Jesteśmy bardzo zajęci i podekscytowani faktem posiadania dodatkowej załogi na pokładzie. A w maju nie możemy się doczekać pierwszego załogowego lotu testowego Boeinga” – powiedział Dupleision. „To bardzo pracowity i ekscytujący okres wiosna.”

Powrót do przylądka Canaveral

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający misję CRS-30, numer końcowy B1080 we flocie SpaceX, został wystrzelony po raz szósty podczas tego lotu. Wcześniej wspierał misje Axiom Space Ax-2 i Ax-3, a także wystrzelenie teleskopu Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i dwie misje satelitarne Starlink.

W ramach misji Ax-2 B1080 stał się pierwszym wzmacniaczem, który powrócił na ziemię po wystrzeleniu Crew Dragon. Podobnie, około osiem minut po starcie, B1080 wylądował w strefie lądowania 1 (LZ-1) na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

Misja statku kosmicznego Cargo Dragon CRS-30, numer ogonowy C209, odbywa swoją czwartą podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wcześniej zatwierdził misje CRS-22, CRS-24 i CRS-27.

Naszywka misji SpaceX dla lotu CRS-30. Grafika: SpaceX

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *