Śmieci kosmiczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wracają na ziemską platformę akumulatorów atmosferycznych

Śmieci kosmiczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wracają na ziemską platformę akumulatorów atmosferycznych

Platforma wysyłkowa po rzuceniu przez ramię robota Canadarm2 w 2021 r.

Platforma wysyłkowa po rzuceniu przez ramię robota Canadarm2 w 2021 r.
zdjęcie: NASA

W piątek 8 marca partia zużytych baterii z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po nieoczekiwanej podróży przez orbitę ponownie weszła w atmosferę ziemską nad Zatoką Meksykańską.

Paleta zawiera dziewięć akumulatorów i waży 2,9 tony. To było Został wystrzelony przez ramię robotyczne Canadarm2 w marcu 2021 r Od tego czasu zmierza w stronę Ziemi w sposób niekontrolowany. Chaotyczny spadek na orbitę ostatecznie zakończył się w zeszłym tygodniu, kiedy platforma ładunkowa ponownie weszła na orbitę 8 marca około 15:29 czasu wschodniego gdzieś nad Cancun i Kubą, według Jonathana McDowellaastrofizyk, który śledził śmieci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nie jest jednak jasne, czy cała platforma spłonęła po powrocie przez atmosferę ziemską, czy też niektóre jej części uciekły przed ciepłem. the Europejska Agencja Kosmiczna Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) również monitorowała powrót palety i oszacowała, że ​​niektóre części mogą dotrzeć do Ziemi, ale prawdopodobieństwo zranienia kogoś jest bardzo niskie. Od czasu powrotu obiektu na Ziemię nie ma żadnych doniesień o obrażeniach lub zniszczeniach.

Paleta jest największym obiektem, jaki kiedykolwiek wystrzelono z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Został wystrzelony na stację kosmiczną w maju 2020 roku przez japoński statek towarowy, aby pomóc astronautom w wymianie starych akumulatorów niklowo-wodorowych na nowe, bardziej wydajne akumulatory litowo-jonowe. Baterie te przechowują energię zebraną przez panele słoneczne stacji.

Nie tak miało się to skończyć w przypadku starych akumulatorów, które miały zostać umieszczone wewnątrz japońskiego statku towarowego HTV w celu właściwej utylizacji. Jednak zaległości w pozbyciu się tego typu sprzętu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zmusiły NASA do prostego wrzucenia akumulatorów do podkładki ładującej za pomocą automatycznego ramienia stacji kosmicznej, co skutkowało ich niekontrolowanym zwrotem.

Niekontrolowane ponowne wejście masywnych obiektów, takich jak platforma akumulatorowa, jest dość rzadkie, a większość obiektów, którym grozi śmierć, zwykle spala się w atmosferze ziemskiej, nie pozostawiając po sobie śladu. Według danych agencji kosmicznych próg prawdopodobieństwa ryzyka infekcji w wyniku pojedynczego niekontrolowanego ponownego wejścia na pokład wynosi 1 na 10 000. Europejska Agencja Kosmiczna. W miarę ciągłego rozwoju branży kosmicznej monitorowanie, kto przestrzega przepisów, może stać się trudniejsze, co może ostatecznie doprowadzić do wprowadzenia nowych przepisów.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

READ  Film NASA pokazuje taniec między czarnymi dziurami i ich karmiącymi się gwiazdami

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *