Rosyjski rząd traci 50 miliardów dolarów w procesie sądowym przeciwko Jukosowi

Rosyjski rząd traci 50 miliardów dolarów w procesie sądowym przeciwko Jukosowi

Prawie dwadzieścia lat po tym, jak Kreml napadł na Jukos Energy i odebrał ją prywatnym akcjonariuszom, międzynarodowy sąd arbitrażowy orzekł, że Kreml musi zapłacić inwestorom 50 miliardów dolarów.

Byli akcjonariusze Yukos Oil otrzymali wiele dobrych wiadomości, ponieważ Sąd Apelacyjny w Amsterdamie przyznał im od Federacji Rosyjskiej 50 miliardów dolarów w związku z nielegalną eksploatacją ich firmy dwie dekady temu. Sąd orzekł już wcześniej, że akcjonariusze będą mieli prawo upłynnić majątek rosyjskiego rządu za granicą w celu odzyskania pieniędzy.

W szczytowym okresie w 2003 r. Jukos Zostało to obliczone „Za 5 proc [Russian] „Firma dysponuje budżetem federalnym, zatrudnia 100 000 osób w 50 regionach, a kapitalizacja rynkowa przekracza 33 miliardy dolarów”, co czyni jej założyciela Michaiła Chodorkowskiego jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Upadek Jukosu nastąpił po publicznym spotkaniu prezydenta Władimira Putina z Chodorkowskim, podczas którego ten ostatni spierał się z Putinem, twierdząc, że korupcja urzędników państwowych jest problemem w Rosji. Wkrótce potem Chodorkowski został aresztowany za to, co europejscy i amerykańscy przywódcy określili mianem „prześladowań politycznych” i spędził dziesięć lat w więzieniu, zanim został zwolniony dzięki ułaskawieniu Putina.

Chodorkowski mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii i głośno opowiada się za swoim wsparciem dla Ukrainy od czasu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję w 2014 r.

GML Limited, która „poprzez swoje spółki zależne będące w całości jej własnością, Yukos Universal Limited i Hulley Enterprises Limited, [GML Limited] „Większościowy akcjonariusz byłego koncernu naftowego Jukos” – wyraził ulgę, że sąd odrzucił „ostatnią próbę uniknięcia odpowiedzialności Rosji”.

Inne interesujące tematy

Tematy europejskie: Krytyk Putina Nawalny umiera w więzieniu

Działacze na rzecz praw człowieka opowiadają o zamordowaniu opozycjonisty, który w 2020 r. przeżył próbę otrucia. Dla prasy konsekwencje śmierci Nawalnego wykraczają daleko poza jego los.

Dyrektor generalny GML Tim Osborne zauważył w komunikacie prasowym, że ponad dwadzieścia lat po bezczelnym wywłaszczeniu Jukosu i ponad dziesięć lat po przyznaniu największego odszkodowania w historii arbitrażu, ponad pięćdziesiąt lat, miliard dolarów, sąd odrzucił Amsterdam Ostatnia prawna wymówka Rosji: czas zapłacić.

Zmuszenie Rosji do dobrowolnej zapłaty będzie poważnym wyzwaniem, ale orzeczenia sądów umożliwią poszkodowanym dochodzenie odszkodowania w drodze sprzedaży rosyjskich aktywów zlokalizowanych poza Rosją.

„Będziemy w dalszym ciągu skupiać naszą uwagę na trwającej egzekucji rosyjskiego majątku państwowego w Holandii, Anglii i Stanach Zjednoczonych i nie wykluczamy wszczęcia postępowań egzekucyjnych także w innych krajach” – napisał Osborne.

W swoim orzeczeniu sąd orzekł, że „rosyjskie sądy ugięły się pod wolą rosyjskich władz wykonawczych, doprowadzając do bankructwa Jukosu, przekazując jego majątek spółce kontrolowanej przez państwo i osadzając w więzieniu człowieka, który wykazywał oznaki bycia rywalem politycznym”.

Tę taktykę silnej ręki połączono z prowadzoną przez państwo rosyjskie „kampanią zastraszania i molestowania”. [which] To nie tylko zakłóciło działalność Jukosu, ale także przyczyniło się do jego upadku w ramach próby „nie pobierania podatków, ale doprowadzenia do bankructwa Jukosu i przejęcia jego cennych aktywów”.

Rosja ma obecnie zamrożone znaczące aktywa zagraniczne, w tym ponad 200 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz ponad 20 miliardów dolarów w Wielkiej Brytanii. Rosja nie wydała oświadczenia w odpowiedzi na orzeczenie sądu.

READ  Turcja przygotowuje się do deportacji 10 zachodnich ambasadorów: Erdogana

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *