Rosja sprzedaje statek kosmiczny „Sojuz”

Kredyt: CC0 Public Domain

Rosja wystawiła na sprzedaż jedną ze swoich jednostek kosmicznych, która w 2018 roku sprowadziła dwóch Rosjan i Amerykanów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


„Jednostka zejściowa nr 738 misji Sojuz MS-08 jest dostępna do kupienia na portalu internetowym Glavcosmos”, głosi oświadczenie opublikowane we wtorek przez Glavkosmos, filię rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

„Ten lądownik może stać się doskonałą wizytówką każdej publicznej lub prywatnej wystawy kosmicznej” – dodano w oświadczeniu.

Rzecznik Glavcosmos Jewgienij Kołomiew powiedział AFP, że cena modułu nie została publicznie ujawniona, ponieważ jest to „tajemnica handlowa” i że potencjalni nabywcy będą musieli składać zamówienia za pośrednictwem strony internetowej agencji.

Statek kosmiczny Sojuz MS-08 w marcu 2018 roku wysłał astronautę Olega Artemiewa i astronautów NASA Andrew Vostela i Richarda Arnolda na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W październiku tego samego roku jej przyzwoita jednostka, którą można było schwytać, sprowadziła Artemiewa, Faustala i Arnolda z powrotem na Ziemię w Kazachstanie.

Dmitrij Łoskotow, dyrektor Glavcosmos, powiedział agencji prasowej RIA Novosti, że nie wyklucza w przyszłości sprzedaży „innych wahadłowców po zakończeniu ich misji”.

Moskwa stara się wzmocnić swój oblężony program kosmiczny, który znajduje się w stagnacji od czasu upadku Związku Radzieckiego i stoi w obliczu ostrej konkurencji ze strony miliardera amerykańskiego miliardera technologicznego SpaceX Elona Muska.

Rosja oświadczyła na początku tego miesiąca, że ​​wyśle ​​w kosmos aktorkę i reżyserkę, aby wyprodukowała pierwszy film fabularny we wszechświecie, a także dostarczy ekscentrycznego japońskiego miliardera na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Rosyjski przemysł kosmiczny doświadczył w ostatnich latach wielu niepowodzeń, od skandali korupcyjnych, przez utratę statku kosmicznego, po przerwany start podczas misji załogowej w 2018 roku.

W marcu Moskwa i Pekin ujawniły plany budowy wspólnej stacji kosmicznej na Księżycu.

Oczekuje się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przestanie działać przed końcem dekady, co rodzi pytania dotyczące przyszłej współpracy między Rosją a Zachodem w kosmosie.


Rosja wysyła w kosmos japońską ekipę filmową miliarderów


© 2021 AFP

cytat: Rosja sprzedaje statek kosmiczny Sojuz (2021, 19 maja), pobrane 19 maja 2021 z https://phys.org/news/2021-05-russia-soyuz-space-module.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od sprawiedliwego traktowania do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  Oszałamiający obraz lśniącej gromady kulistej z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *