Republika Czeska: Rząd zakazał transportu ciał z zagranicy do kremacji

Republika Czeska: Rząd zakazał transportu ciał z zagranicy do kremacji

Czeski rząd ogłosił w poniedziałek zakaz kremacji zwłok z zagranicy, który obowiązuje od wtorku do 22 stycznia, zachowując tym samym możliwość zwiększenia liczby mieszkańców, którzy zmarli w kraju w wyniku zakażenia koronawirusem.

Jak wskazało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ubiegające się o zakaz, będzie on trwał do końca poziomu wymogu wprowadzonego przez Izbę Poselską, o który może zostać przedłużony. Ministerstwo rozpoczęło swoją działalność w odpowiedzi na 58 ciał wysłanych w inne miejsce do kremacji z intensywnego krematorium w Ostrawie. Rząd pozwolił również krematorium na nieprzestrzeganie limitów emisji.

„Jan. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić szczątki martwych warcabów” – głosi oświadczenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Według ministerstwa w normalnych warunkach czeska kremacja mogłaby spalić 700 ciał dziennie, ale w obecnej sytuacji optymalnym byłoby zwiększenie tej liczby do 800. Średnio w ziemi chowanych jest około 30 zmarłych, a liczba pogrzebów może tu wzrosnąć.

„Powodem naszych działań jest możliwość wzrostu liczby zgonów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy oraz możliwość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia niektórych kremacji. Ładunek ten będzie monitorowany i koordynowany w całej Republice, tak aby region morawsko-śląski (w tym Ostrawa)” – powiedziała minister rozwoju regionalnego Clara Dostalova.

Jak dotąd w Czechach wirusem koronowym zostało zarażonych 13 272 osób. W niedzielę odnotowano 80 zgonów, ale dzienne liczby są później korygowane w górę. We wczesnych dniach ubiegłego tygodnia było ich zwykle od 100 do 150.

Chcesz dowiedzieć się więcej o infekcji wirusem koronowym? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki dla miliona osób

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *