Szczepienia przeciwko wirusowi Moderna corona w Polsce we wtorek. Kiedy idą do szpitali? Szef ARM wyjaśnia

29 000 szczepionek Moderna, które zostaną dostarczone do Polski we wtorek wieczorem, zostanie rozesłanych do wybranych szpitali węzłowych w czwartek – powiedział Michaił Kuksmirowski, szef Agencji Rezerw Materiałowych. Dodał: „Dostajemy mniej szczepionek, niż możemy użyć”. – Ale nie ograniczamy zamówień wydawanych przez szpitale. Wszystkie dostawy odbywają się, bo chcemy jak najszybciej zaszczepić osoby z grupy zerowej – podkreślił.

Pierwsza partia szczepionek COVID-19 wyprodukowanych przez Modernę ma trafić do Polski we wtorek. – Planujemy dostarczyć 29 000 dawek szczepionki Moderna we wtorek wieczorem. Ich dystrybucja rozpocznie się w czwartek, w zależności od zamówień szpitali planujących „zwolnienie wolumenu” i szczepień weekendowych – powiedział Mikas Kuksmirovsky, szef agencji inwentaryzacji materiałowej.

Nowoczesna szczepionka czy Pfizer? „Decyzje są podejmowane centralnie”

Na tym etapie dystrybucji szczepionek centralnie podejmuje się decyzje, czy produkt Moderna czy Pfizer trafi do danej placówki – powiedział prezes ARM. Nowoczesne szczepionki podaje się Polsce co dwa tygodnie, czyli rzadziej niż szczepionki firmy Pfizer (podaje się je raz w tygodniu).

– Kiedy nowoczesne szczepionki trafią do ARM, 50 procent z nich będzie chronionych przed szczepieniem inną dawką. Jednocześnie w przypadku Moderny należy pamiętać, że szczepienie należy wykonać po czterech tygodniach – powiedział Kuksmirovsky.

Sprawdź TVN24 w internecie >>>

Centrum szczepień w USK we WrocławiuTVN24 Wroc Waw / Maciej Siemaszko

840 000 dawek nowoczesnej szczepionki ma być dostarczone do końca marca

Według rządu do końca marca ma dotrzeć do Polski 840 000 dawek nowoczesnej szczepionki.

– W pierwszym miesiącu spodziewamy się około 70 000 nowoczesnych szczepionek, co do końca kwartału będzie wynosić 840 000. W najbliższych miesiącach i kwartałach spodziewamy się kolejnych dostaw i mamy taką nadzieję. Następnym razem będziemy wypuszczać szczepionki do szpitali – obiecał szef ARM.

READ  Moody's obniża rating polskiego mBanku, potwierdza Bank Millennium

Obecnie dwie szczepionki są zatwierdzone do użytku w Unii Europejskiej. 21 grudnia 2020 roku europejska firma farmaceutyczna zatwierdziła produkcję Pfizera i Bioentechu, zwanego też Wspólnotą, a 6 stycznia 2021 roku – modernizację. Obie szczepionki podaje się w dwóch dawkach, odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni w przypadku Komirnaty, a we współczesnym przypadku – 28 dni. Pierwsza szczepionka może być podana osobom powyżej 16 roku życia, druga – powyżej 18 roku życia.

Pod koniec stycznia EMA może wydać komentarz dotyczący uznania rynkowego szczepionki opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki oraz trwają prace nad oceną substancji opracowanej przez Johnson & Johnson, ale nie jest jasne, kiedy można się spodziewać ostatecznego wyniku.

Kampania szczepień dla lekarzy w prowizorycznym szpitalu na Międzynarodowej Wystawie w BośniBAP / Jacob Coxmarsik

„Nadal otrzymujemy mniej szczepionek, niż możemy użyć”

Mikas Kuksmirovsky zapytał, czy liczba obecnie dostępnych szczepionek odpowiada wymaganiom zgłaszanym przez szpitale węzłowe i zapewnił, że dotychczas zamówienia wydawane przez te firmy nie zostały zmniejszone.

– Żałujemy, że otrzymaliśmy mniej szczepionek niż faktycznie moglibyśmy użyć i żałujemy więcej niż potrzebowaliśmy po wprowadzeniu 6000 punktów szczepień. Jednak dzisiaj nie ograniczamy ani nie ograniczamy zamówień składanych przez szpitale. Wszystkie zamówienia realizowane są na bieżąco i na razie nie ograniczamy dostaw nikomu, bo grupa chce jak najszybciej zaszczepić się do zera, czyli osób zarażonych wirusem – powiedział.

„Nie wystarczy zaszczepić w weekend tysiąca lub dwóch tysięcy osób”.

Jednocześnie podkreślił, że szczepienia powinny być wdrażane dynamiczniej w weekendy. Ich szybkość zależy od pojemności szpitali i często nie przeprowadzają szczepień w weekendy.

– W weekendy nie wystarczy zaszczepić tysiąca, dwóch tysięcy osób. Należy jednak zwrócić uwagę na zwiększenie liczby szczepionek. W pierwszym tygodniu szpitale zamówiły 52 000 szczepionek, w drugim 152 000, w tym tygodniu dostarczyliśmy 250 000 szczepionek, więc ta poprawa jest ogromna. W tej chwili mówimy tylko o szczepieniach wykonywanych w szpitalach węzłowych, a już niedługo w całej Polsce dodamy 6000 punktów szczepień – powiedział.

READ  Minister obrony Polski unika krytyki, mówiąc, że ma przygotowane plecaki ratunkowe

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mike Djorsik powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że w Polsce zaszczepiono łącznie 1 milion 51 tysięcy osób.Szpitalom węzłowym podano 456 000 szczepionek. Agencja Rezerw Materiałowych posiada 50 proc. Szczepionek, które trafiają do Polski, więc pacjent, który otrzyma pierwszą dawkę, ma gwarancję otrzymania drugiej dawki.

Dvo சிக் k ogłosił, że do tego weekendu zaszczepi się 250 000 osób, co oznacza, że ​​do tego weekendu zostanie zaszczepionych 450 000 Polaków.

Dvorax w kalendarzu rejestracji na szczepienia w najbliższych dniach TVN24

Kluczowe źródło zdjęć: BAP / Vojtech Zirkino

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *