Przywódca Korei Północnej chwali się swoimi osiągnięciami na otwarciu kluczowego spotkania politycznego na koniec roku

Przywódca Korei Północnej chwali się swoimi osiągnięciami na otwarciu kluczowego spotkania politycznego na koniec roku

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wychwalał, jak to określił, osiągnięcia i zwycięstwa, które wzmocniły siłę narodową i podniosły pozycję kraju w tym roku, otwierając kluczowe spotkanie polityczne w celu ustalenia nowych celów politycznych na 2024 r., stwierdza poinformowały media. poinformował w środę.

Eksperci twierdzą, że podczas posiedzenia plenarnego rządzącej Partii Robotniczej w najbliższy weekend Korea Północna prawdopodobnie wyolbrzymi swoje postępy w rozwoju broni, ponieważ krajowi brakuje osiągnięć gospodarczych w obliczu utrzymujących się sankcji międzynarodowych i trudności gospodarczych związanych z pandemią.

W swoim przemówieniu otwierającym spotkanie, które rozpoczęło się we wtorek, Kim określił rok 2023 jako „rok wielkiej transformacji oraz wielkiej zmiany nazwy i rzeczywistości, ponieważ (Korea Północna) wywarła ogromny wpływ na chwalebną ścieżkę rozwoju kraju”. „Wysiłki na rzecz wzmocnienia siły narodowej i prestiżu kraju” – podaje oficjalna koreańska Centralna Agencja Informacyjna.

Korea Północna poczyniła w tym roku szybki postęp w zakresie swoich zdolności obronnych po wystrzeleniu rakiety – podała Koreańska Centralna Agencja Informacyjna Pierwszy wojskowy satelita szpiegowski W listopadzie i wprowadzenie innych zaawansowanych broni.

Korea Północna również odnotowała w tym roku rzadkie dobre zbiory, ponieważ kraj zakończył budowę nowych systemów nawadniających przed terminem i osiągnął kluczowe cele rolnicze w kraju, podała KCNA. Powiedziała, że ​​w Pjongjangu i innych miejscach w całym kraju zbudowano nowoczesne ulice, nowe domy i inne budynki.

Według niedawnej oceny państwowej Administracji Rozwoju Obszarów Wiejskich Korei Południowej tegoroczna produkcja zboża w Korei Północnej szacowana jest na 4,8 mln ton, co stanowi wzrost o 6,9% w porównaniu z ubiegłoroczną produkcją wynoszącą 4,5 mln ton, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Jednak ilość 4,8 mln ton wciąż jest o około 0,7 mln ton niższa od wystarczającego rocznego poziomu, ponieważ eksperci twierdzą, że Korea Północna potrzebuje około 5,5 mln ton zboża, aby co roku wyżywić swoją populację liczącą 25 milionów ludzi.

READ  Papież Franciszek będzie oglądał Drogę Krzyżową z Watykanu zamiast w niej uczestniczyć

Pierwszego dnia spotkania Partii Robotniczej Korea Północna unikała podawania do publicznej wiadomości szczegółów tegorocznych projektów gospodarczych, ale w swoim przemówieniu pochwaliła się swoimi zaawansowanymi programami wojskowymi, powiedział Hong Min, analityk Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego w Seulu.

Na kilkudniowym posiedzeniu partii dokonany zostanie przegląd projektów państwowych z tego roku i wyznaczenie nowych celów na rok przyszły. W ostatnich latach Korea Północna opublikowała w mediach państwowych wyniki swojego spotkania, w tym przemówienie zamykające Kima z 1 stycznia, umożliwiając mu pominięcie przemówienia noworocznego.

Hong powiedział, że uwaga poza Koreą Północną skupi się na tym, co ma ona do powiedzenia na temat stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją oraz jakie kroki podejmie, aby wzmocnić przywództwo Kima, który w przyszłym miesiącu skończy 40 lat.

W zeszłym tygodniu Korea Północna wystrzeliła testowo swój najbardziej zaawansowany międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe Hwaseong-18Korea Północna, chcąc uderzyć w kontynent amerykański, stwierdziła, że ​​wystrzelenie Hwasong-18, trzeciego tego typu w tym roku, miało na celu ostrzeżenie Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przed ich konfrontacyjnymi posunięciami przeciwko Korei Północnej.

21 listopada Korea Północna umieściła na orbicie swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego, chociaż zewnętrzni eksperci wątpią, czy może on przesłać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, które będą przydatne pod względem wojskowym.

Wystrzelenie rakiety Hwasong-18 i satelity szpiegowskiego było częścią trwającej serii testów broni, które Korea Północna prowadzi od zeszłego roku. Kim zapewnił, że musiał rozszerzyć swój arsenał nuklearny, aby stawić czoła nasilającym się wrogom ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na północy, ale zagraniczni eksperci twierdzą, że ostatecznie ma nadzieję wykorzystać rozszerzony arsenał do uzyskania większych ustępstw zagranicznych po wznowieniu dyplomacji.

W ubiegły czwartek minister obrony Korei Południowej Shin Wonsik powiedział prawodawcom, że Korea Północna wydaje się przyspieszać działania w zakresie testowania broni, aby podkreślić swoje osiągnięcia w sektorach obronnych, ponieważ brakuje jej znaczącego postępu w gospodarce i źródłach utrzymania społeczeństwa.

READ  Tych dwoje młodych przyjaciół z Montrealu zginęło w zawaleniu się mieszkania na Florydzie. Ale znaleziono tylko 1

W ostatnich latach krucha gospodarka Korei Północnej mocno ucierpiała z powodu ograniczeń związanych z pandemią, sankcji narzuconych przez USA i złego zarządzania Koreą Północną. Ale grupy nadzorujące twierdzą, że tak Nie ma żadnych oznak kryzysu humanitarnego Albo chaos społeczny, który mógłby zagrozić absolutnym rządom Kima w kraju.

W sierpniu Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej poinformowała ustawodawców, że w latach 2020–2022 gospodarka Korei Północnej będzie się co roku kurczyć, a jej produkt krajowy brutto w zeszłym roku był o 12% niższy niż w 2016 r.

__

Współautor prasowy Jiwon Song przyczynił się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *